WYDARZENIA

Całun Turyński w TV „na żywo” i internecie „online”

Jak już informowaliśmy w Portalu AKCJA – w Wielką Sobotę, czyli 30 marca 2013 r. będziemy mogli ujrzeć Całun Turyński. Całun Turyński będzie wystawiony publicznie po raz pierwszy od 40 lat. Transmisja na kanale włoskiej telewizji publicznej RAI 1 odbędzie się w godz. 17:15 – 18:50.

Wydarzenie będzie dostępne dla każdego dzięki przekazowi telewizyjnemu w klasie HD oraz poprzez szerokopasmowy internet i mobilne aplikacje na tabletach i smartfonach. Tym razem jednak wykorzystane zostaną najnowsze osiągnięcia technologii cyfrowej obrazu. Transmisję prowadzić będzie włoska telewizja publiczna RAI 1, która dla widzów w Polsce jest dostępna m.in. na platformie satelitarnej nc+ (kanał 336). Nie ma żadnych informacji o zamiarze transmitowania tego wydarzenia przez jakąkolwiek stację telewizyjną w Polsce. Przekaz telewizyjny i internetowy realizowany przez RAI 1 ma być wielojęzyczny i dostępny w wersji bezpłatnej oraz w wersji płatnej z dodatkowymi wyjaśnieniami podzielonymi na cztery wątki tematyczne: „detale Całunu”, „Człowiek z Całunu”, „Badania naukowe nad Całunem”, „Ścieżka biblijna”.

Ekspozycja Całunu ma stanowić jeden z ważniejszych aktów Roku Wiary zainicjowanego przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Zdaniem księdza arcybiskupa Turynu Cesare Nosiglia, który jest kustoszem Całunu, dzięki mediom elektronicznym po raz pierwszy widok płótna, którym było okryte ciało Ukrzyżowanego Chrystusa, dotrze do miejsc, w których wcześniej nie mógł być widziany. Ksiądz arcybiskup będzie w Wielką Sobotę przewodniczył Liturgii w miejscowej katedrze, podczas której nastąpi prezentacja Całunu. W specjalnym nabożeństwie weźmie udział tylko ok. 300 osób, wśród których będą reprezentowani chorzy, bezdomni, bezrobotni, ubodzy i młodzież.

Przed publicznym wystawieniem, jakie miało miejsce  przed trzema laty, i które nie było transmitowane przez media, płótno zostało poddane renowacji i konserwacji. Wtedy to ówczesny Papież Benedykt XVI oglądając Całun, określił go jako „ikonę Wielkiej Soboty”. W ostatnich latach przywoływana jest wypowiedź Błogosławionego Jana Pawła II. W 1998 r. powiedział on: >> Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia. <<

(kk)

Na podstawie: Diocesi di Torino , RAI1, La Sindone di Torino

Zobacz także
Kolejne zwycięstwo w walce przeciwko „konwencji genderowej”
W krzyżu cierpienie, w krzyżu zbawienie

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status