WYDARZENIA

Razem przy stole

Jak okiełznać współczesne,  chaotyczne  życie rodzinne, kiedy prawie każdy ma swoje ważne sprawy? Okazją do przywrócenia ładu może być wspólny posiłek, który jest świetnym czasem, by porozmawiać o planach i problemach naszych dzieci. W jego trakcie można przekazywać rodzinne zwyczaje i historie, a przez to budować poczucie przynależności dziecka do rodziny. Natomiast zaangażowanie dziecka w przygotowanie posiłku, może stać się okazją do nauki troski o drugiego człowieka.

8 kwietnia, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzimy Dzień Świętości Życia. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Episkopacie Polski, przygotował kampanię społeczną pod hasłem „Razem przy stole”. Akcja ma zachęcać do wzmacniania więzi rodzinnych.

Rodzina jest bowiem rzeczywistością najbliższą niemal każdemu z nas. Wg badań CBOS, 85% Polaków uważa, że człowiekowi potrzebna jest rodzina, żeby rzeczywiście był szczęśliwy. Bardzo ciekawych i kompleksowych danych na temat rodzinnych posiłków w Polsce dostarcza sporządzony w 2009 r. Raport „Knorr. Każdy posiłek to okazja”. Z badań wynika szczególna rola wspólnego posiłku. Stwierdza się w nim m.in., że w Polsce wspólny posiłek główny ze wszystkimi członkami rodziny spożywany jest częściej w weekendy (71%). Towarzyszą mu najczęściej: rozmowy z osobami przy stole (87%), pogawędki (81%), cieszenie się posiłkiem (75%), omawianie planów na przyszłość (58%) oraz oglądanie telewizji (50%) i słuchanie radia (39%). Z kolei wśród konsekwencji braku czasu na wspólne zasiadanie przy stole podawano najczęściej (ponad połowa odpowiedzi) utratę znaczenia tradycji rodzinnych, malejący zaangażowanie we wspólne rozmowy i dzielenie się codziennymi doświadczeniami, co prowadzi do izolacji od siebie. Z kolei Anna Murawska z Akademii Familijnej, która działa w ramach Instytutu Edukacji i Rodziny uważa, że stół jest naturalnym miejscem, które pozwala łączyć się rodzinie, budować wspólnotę. Jak przyznała, jeśli brakuje czasu na wspólne spożywanie posiłków członkowie rodziny mogą mieć poczucie samotności.

Inicjatywa „Razem przy stole” przygotowana została przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Jak zauważył jego dyrektor ks. dr Przemysław Drąg z różnych badań, ale też zwykłych codziennych obserwacji, wynika, iż rodzina, która nie siada do spożywa wspólnych posiłków narażona jest na szereg problemów, od kwestii komunikacji począwszy, na ryzyku wzrostu przestępczości wśród dzieci i młodzieży skończywszy. „Kampania adresowana jest w pierwszym rzędzie do ludzi wierzących” – przyznał ks. Drąg. Jednak – jak dodał – każdy powinien odkryć, że rodzina jest ważna, że ważny jest wspólny posiłek przy stole. „Podczas kampanii w zasadzie unikamy jakiegokolwiek odniesienia do Kościoła, czy Boga, aby pokazać jak ważnym jest, że każda rodzina powinna znaleźć czas dla siebie i swoich dzieci, budując w ten sposób silną wspólnotę, która jest ważną tkanką społeczną” – dodał ks. Drąg. Autorzy kampanii zdają sobie sprawę, że tryb życia współczesnych rodzin utrudnia wspólne spożywania posiłków. Rodzince pracują w różnych godzinach a dzieci uczestniczą często w zajęciach dodatkowych. Apelują jednak, by choć raz w tygodniu wspólnie siadać do stołu.

 

 

ZOBACZ KLIP: „Razem przy stole – codziennie odnajdziesz czas”

 

 

(kk)

Na podstawie: Tygodnik Katolicki Niedziela , RazemPrzyStole.pl

Zobacz także
Tu spotyka się wiara, historia i kultura
Azyl

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status