NAMYSŁY

Dzień bezpiecznego kierowcy

To jeden z najbardziej znanych świętych Kościoła Katolickiego, patron podróżujących, pielgrzymujących, kierowców, przewoźników, flisaków i żeglarzy. Święty Krzysztof.

Święty Krzysztof pochodził z ziemi Kanaan w Azji Mniejszej, na terytorium dzisiejszej Turcji. Urodził się pod koniec II wieku po Chrystusie w rodzinie pogańskiej. Legenda mówi, że odznaczał się wysokim wzrostem i ponadludzką siłą. W trakcie służby na królewskim dworze poznał naukę Chrystusa i niebawem przyjął chrzest. Za pokutę postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić ludzi przez rzekę na swych potężnych ramionach. Poniósł męczeńską śmierć ok. 250 r., podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Trajana Decjusza. Wielu ludzi odczuło moc wstawiennictwa Świętego Krzysztofa. We współczesnym świecie, w którym tak często przemieszczamy się po kraju i poza jego granicami, nasze doczesne życie szczególnie narażone jest na różne zagrożenia. Dlatego też warto kierować swoje prośby o bezpieczną podróż do Boga Ojca przez pośrednictwo świętego.

Propagując postać Świętego Krzysztofa, chcemy zachęcić wszystkich kierowców do tego, aby także za kierownicą zachowywali się w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Temu służy m.in. kampania społeczna pod hasłem: „Jestem katolikiem – w razie wypadku wezwij księdza”. Jej promocja odbywa się na specjalnej stronie internetowej.

25 lipca każdego roku to również akcja „Dzień Bezpiecznego Kierowcy”, która stanowi część programu trwającego od minionej niedzieli Tygodnia Świętego Krzysztofa, który dzięki MIVA Polska obchodzony jest w całym kraju pod hasłem poprawy bezpieczeństwa na drogach i pomocy polskim misjonarzom w zakupie środków transportu.

Przypominanie postaci Święto Krzysztofa jest okazją, by podczas parafialnego poświęcenia pojazdów i błogosławieństwa kierowców, gorąco apelować i prosić wszystkich zmotoryzowanych o tak potrzebną większą rozwagę na drodze, o roztropną i bezpieczną jazdę, o większy szacunek do siebie nawzajem podczas podróży i na drogach. To czas szczególnej modlitwy w intencji wszystkich kierowców i podróżujących. W tej modlitwie uczestniczą misjonarze i misjonarki z całego świata, szczególni Ci, którzy dzięki MIVA mają do dyspozycji pojazdy mechaniczne. Tegorocznym obchodom „Dnia Bezpiecznego Kierowcy” towarzyszy ogólnopolska kampania radiowa, w której ks. dr Marian Midura – krajowy duszpasterz kierowców oraz Krzysztof Hołowczyc zachęcają wszystkich do szczególnie ostrożnego i trzeźwego poruszania się po polskich drogach.

Warto też – nie tylko dzisiaj, gdy jest wspomnienie liturgiczne Świętego Krzysztofa i gdy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Kierowcy – pamiętać o dobrych zasadach zawartych w Dekalogu Kierowcy:

  1. Nie będziesz egoistą na drodze
  2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi
  3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Świętego Krzysztofa, kiedy wyruszasz w drogę – umiej też podziękować
  4. Szanuj pieszych
  5. Nie zabijaj – bądź trzeźwy
  6. Zapnij pasy – będziesz bezpieczny
  7. Nie bądź brawurowy w prędkości
  8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo
  9. Pomagaj potrzebującym na drodze
  10. 10. Przestrzegaj przepisów drogowych

(kk)

Na podstawie: swietykrzysztof.pl , duszpasterstwokierowcow.pl , miva.pl

Zobacz także
Oto ja – służebnica Pańska
Zawierzenie Bogu owocuje pokojem

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status