WYDARZENIA

Namalowana pielgrzymka

Prawie trzysta namalowanych akwarelą, temperą na zwykłym papierze lub sklejce widoków. Na każdym kaplice, kościoły, bazyliki i katedry z całej Polski, głownie z Dolnego Śląska, a najwięcej z Diecezji Świdnickiej i Archidiecezji Wrocławskiej. Wystawa prac Mieczysława Dzikowskiego została zaprezentowana w klasztorze Ojców Bonifratrów w Ząbkowicach Śląskich.

Mieczysław Dzikowski to Ząbkowiczanin, który jest tu powszechnie znany z wielkiego zaangażowania w promowanie kultury chrześcijańskiej. Od kilkudziesięciu lat – jako mieszkaniec Parafii pw. Św. Anny – malował wielkie i małe elementy dekoracji na uroczystości kościelne. Spod jego ręki wyszła niezliczona ilość pejzaży, panoram i plansz z symboliką religijną. Często wręczane są gościom Parafii i miasta. Pan Mieczysław bardzo często jest też przewodnikiem pielgrzymek organizowanych przez parafie obu ząbkowickich dekanatów. Prowadzi też od kilkudziesięciu lat prywatną kronikę miasta, która mieści się już w kilkudziesięciu tomach pełnych wykonywanych przez niego zdjęć, wycinków z prasy i osobistych dopisków.

Wystawa, do obejrzenia której zachęcał Brat Doroteusz Bukowski – została udostępniona w tzw. kaplicy „zimowej” klasztoru Ojców Bonifratrów. Ze względu na niewielką powierzchnię tego miejsca, obrazki i obrazy ułożone były dosłownie wszędzie. Chcąc zobaczyć każdy trzeba było poświęcić nieco więcej czasu. Przechodząc kolejnymi ławkami można było ze zdumieniem oglądać bardzo starannie ukazane świątynie w poszczególnych miejscowościach. Intensywne kolory, starannie stawiane kreski, opisy z nazwami miejsc.

Każda z grafik jest dla Pana Mieczysława okazją do refleksji duchowej. Najwięcej ma ich pokazując wizerunki Jezusa i Matki Bożej, które ustawił w centralnym miejscu wystawy. Wszystkie eksponowane prace powstały w ciągu ostatnich trzech lat. I niewątpliwie nie są ostatnimi. Warto je zobaczyć. I pomedytować nad każdą z nich. Można w ten sposób odbyć swego rodzaju pielgrzymkę po duchowych skarbach naszego kraju i regionu. Pielgrzymkę namalowaną.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KONWENCIE OJCÓW BONIFRATRÓW W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH

(kk)  

Zobacz także
Zakazany Bóg
In memoriam
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status