WYDARZENIA

Ewangelia jest niczym dobra melodia

Zabrzmiał pierwszy publiczny koncert na 3567 piszczałek. 50-głosowe, wybudowane w 1759 r., organy Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie uchodzą za jeden z najokazalszych instrumentów barokowych na Dolnym Śląsku. W latach 2009 – 2013 przeszły gruntowny remont. Podczas uroczystej Mszy św. 17 sierpnia 2013 r. odnowione organy poświęcił Ksiądz kardynał Joachim Meisner z Niemiec.

Homilię wygłosił Ksiądz Kardynał Joachim Meisner – arcybiskup senior Kolonii, którego rodzinne korzenie wywodzą się z Wrocławia. W sposób bardzo ujmujący i mimo bariery językowej (homilia była tłumaczona), kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że >> Słowo Boże w ustach Jezusa to Eu-angelion – czyli dobra, radosna nowina. (…) Eu-angelion wydobywa z naszego wnętrza Eu-logia, czyli pieśń uwielbienia i radości. (…) Od Eu-angelion (dobrej nowiny) poprzez Eu-logia (pieśń pochwalną) przechodzimy do Eu-charystii, czyli do wieczerzy radości. Dobra Nowina, która wybrzmiewa w radosnej pieśni pochwalnej, jest niejako uwidoczniona podczas ofiarnej wieczerzy radości (…). Organy przypominają nam o potrójnym przedrostku „Eu” (dobry). Ewangelia jest Dobrą Nowiną. Eulogia jest dobrą pieśnią chwały i Eucharystia – dobrą nowiną, wieczerzą radości. (…) Najpiękniejsze pieśni kościelne są poświęcone Maryi. Diecezja Świdnicka i wszyscy jej dobroczyńcy sprawili tymi nowymi organami wielką radość Matce Najświętszej czczonej w Bardzie. (…) Aby ziemia stała się bardzie podobna niebu, zostaną dzisiaj poświęcone odnowione organy w Bazylice Najświętszej Maryi Panny w Bardzie. Wasza świątynia jest tego godna, a Maryja niech pomoże Wam lepiej wypełniać to, do czego powołana została Wasza świątynia, w której możecie teraz jeszcze bardziej dźwięcznym głosem śpiewać chwałę Bogu. << Następnie odbyła się ceremonia poświęcenia odrestaurowanych organów.

http://www.youtube.com/watch?v=ihEGu04JnU4

Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary wypełnione było wieloma pielgrzymami, którzy na zaproszenie Księdza Biskupa Ignacego Deca, przybyli do Barda, aby wspólnie uradować się owocem pracy wybitnych specjalistów i wielu osób, które w rozmaity sposób wspierały to przedsięwzięcie, którego wartość przekracza 2,5 mln zł. Renowację wsparła finansowo i administracyjnie Gmina Bardo, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz wiele osób prywatnych z Polski i Niemiec. 70% kosztów kwalifikowanych inwestycji zostało pokrytych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska. Remont, poza rewitalizacją samego instrumentu, obejmował także restaurację prospektu organowego, wykonanie instalacji przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej. Wykonano przy tym specjalną pochylnię ułatwiające dostęp do wnętrza Bazyliki osobom niepełnosprawnym. Wdzięczność wszystkim, którzy zaangażowali się w renowację bardzkich organów wyrazili Ksiądz Biskup Ignacy Dec, ojciec Janusz Sok – prowincjał warszawski Redemptorystów, burmistrz Barda Krzysztof Żegański oraz proboszcz miejscowej Parafii ojciec Mirosław Grakowicz – redemptorysta. Wśród uczestników uroczystości było wielu polityków i samorządowców

Mszę św. koncelebrowali wraz z Księdzem Kardynałem z Kolonii i Księdzem Biskupem Ignacym Decem, Ksiądz Kardynał Henryk Gulbinowicz, Ksiądz arcybiskup Marian Gołębiewski i Księża biskupi: Stefan Cichy i Marek Mendyk z Legnicy, Jan Wieczorek z Gliwic, Edward Janiak z Kalisza i Adam Bałabuch ze Świdnicy. Było też wielu kapłanów z całej Diecezji Świdnickiej. Po liturgii miał miejsce – zapowiadany przez Portal AKCJA – koncert muzyki organowej w wykonaniu Zuzanny i Macieja Batorów oraz solistki Marcjanny Myrlak. Cała uroczystość była transmitowana przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina.

(kk)

Zobacz także
1050 lat chrześcijaństwa w Polsce
Przez Mękę trzeba iść!
3 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status