WYDARZENIA

Spokojny Bóg uspokaja wszystko

Oddalony od Świdnicy o ok. 100 minut jazdy samochodem Winów, to miejscowość niezwyczajna. Z tej liczącej niespełna tysiąc mieszkańców wsi, położonej w Diecezji Opolskiej, wywodzi się jeden z beatyfikowanych bohaterów II wojny światowej. Znajduje się też tam sanktuarium maryjne – wprawdzie jedno z najmniejszych, ale za to bardzo często nawiedzanych przez pielgrzymów. W tym sanktuarium można uklęknąć dosłownie tuż przed pięknym wizerunkiem Maryi, aby w zupełnej ciszy oddać się kojącej serce modlitwie. 

Sanktuarium Mater Ter Admirabilis – Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej jest wierną kopią małej kapliczki z Schoenstatt. Taka jest zresztą duchowa praktyka Ruchu Szensztackiego na całym świecie, iż miejsca czci wizerunku Matki Bożej są identyczne z położonym koło Koblencji w Niemczech pierwotnym miejscem kultu zainicjowanego 99 lat temu przez ks. Józefa Kentenicha ruchu duchowej odnowy Kościoła. Sanktuarium w Winowie nosi nazwę „Coenaculum” – Wieczernik. Jest zanurzone w intensywnej zieleni zadbanego ogrodu, z którego widać wspaniałą panoramę pobliskiego Opola. Wnętrze kapliczki sanktuaryjnej to przede wszystkim obraz otoczony napisem: „Servus Mariae nunquam peribit” („Sługa Maryi nigdy nie zginie”). W dolnej części ołtarza znajduje się tabernakulum. Za drewnianymi drzwiczkami, zdobionymi motywem winogron i kłosów zboża, znajdują się drugie, złote drzwi, a na nich napis: „Nobis datus, nobis natus ex intacta Virgine” („Nam dany, nam narodzony z nietkniętej Dziewicy”). Pomiędzy tabernakulum a obrazem znajduje się Krzyż Jedności. To symboliczny znak wyjątkowej więzi pomiędzy Matką a jej Boskim Synem. Na krzyżu tym obok Jezusa stoi Maryja trzymając kielich przy ranie, z której wypływa Krew i Woda – źródło życia i obfitych łask dla ludzi. Po dwóch stronach krzyża stoją Święci Piotr i Paweł. Obok ołtarza, po lewej stronie widzimy figurę Św. Michała Archanioła. Z drugiej strony ołtarza zapalona jest wieczna lampka, symbol nieustającej obecności Boga. Nieodłącznym elementem wystroju sanktuarium szensztackiego jest gliniany dzban. Ma on symbolizować stągiew z wesela w Kanie Galilejskiej. Pielgrzymi zapełniają dzban swoimi darami: modlitwą, uczynkami, radościami, smutkami, by Bóg, przez pośrednictwo Maryi, mógł je zamieniać w obfite łaski. To tak zwany Skarbiec Łask. Na co dzień Sanktuarium opiekują się zawsze serdeczne i gościnne siostry Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. W ich domu, tuż przy Sanktuarium, organizowane są dni skupienia i rekolekcje dla dziewcząt z całej południowej Polski.

Kapliczka sanktuaryjna znajduje się na jednej posesji z nowoczesnym kościołem parafialnym pw. Ducha Świętego. Tam codzienna Eucharystia odprawiana jest tuż przy wizerunku Błogosławionego Ojca Alojzego Ligudy – werbisty. Kapłan te urodził się w Winowie w 1898 r. Gdy wybuchła II wojna światowa był rektorem jednego domu zakonnego w Górnej Grupie. W lutym 1940 r. Niemcy wywieźli Werbistów do Nowego Portu koło Gdańska, potem do Grenzdorf, a stąd przez Stutthof do Sachsenhausen. W grudniu 1940 r. Ojciec Alojzy Liguda znalazł się w Dachau jako numer 22604. Podtrzymywał więźniów na duchu żartami i dobrym słowem. Wielu zawdzięcza mu przetrwanie. Wziął na siebie winę Rosjanina, który zapalił zakazanego papierosa. Ojciec Alojzy został zamordowany w nocy z 8 na 9 grudnia 1942 r. Prawdopodobnie zamrażano go i odmrażano, zanurzając w lodowatej lodzie. Jest również możliwe, że cięto z niego pasy skóry na żywym ciele. Jedną z myśli, jaka pozostała w duchowych zapiskach Błogosławionego Ojca Alojzego jest stwierdzenie: >> Spokojny Bóg uspokaja wszystko. << Jego prochy zostały złożone grobie ojca na winowskim cmentarzu. Jan Paweł II beatyfikował o. Alojzego 13.06.1999 roku w Warszawie wraz z 107 innymi męczennikami okresu II wojny światowej. Niedaleko winowskiej świątyni parafialnej jest dom, w którym przyszedł na świat przyszły kapłan i męczennik.

Winów to maleńki punkcik na mapie duchowych skarbów Kościoła w Polsce. Zarówno posługa miejscowego duszpasterza, którym jest ks. proboszcz Waldemar Klinger, jak i Szensztackich Sióstr Maryi, czynią Winów miejscem duchowego ubogacenia dla każdego, kto spragniony jest wewnętrznego ukojenia i odnowy.

Warto na koniec dodać, że na terenie naszej Diecezji Świdnickiej jedyna kaplica z obrazem Mater Ter Admirabilis, znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na terenie Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do 1989 r. posługę duszpasterską sprawował tu wywodzący się z Opolszczyzny ks. Augustyn Urban – pallotyn i jednocześnie duchowy patron Ruchu Szensztackiego w Polsce. Także w Ząbkowicach Śląskich (przy ul. Ziębickiej – obecnie przedszkole) jest też pierwszy dom na terenie Polski, w którym mieszkały siostry Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Krzysztof Kotowicz

ZOBACZ TAKŻE:

RUCH SZENSZTACKI W POLSCE

> BŁOGOSŁAWIONY OJCIEC ALOJZY LIGUDA

Zachęcamy Czytelników Portalu AKCJA, aby podzielili się swoimi przeżyciami z podróży do miejsc, gdzie modlitwa, skupienie i spotkanie z innymi ludźmi, przyprowadzają nas do Jezusa. Warto być przewodnikiem dla poszukujących umocnienia w wierze. Prosimy Państwa – piszcie na adres: info@serwer1739513.home.pl  – czekamy na Waszą korespondencję. Nie tylko w wakacje…    

Zobacz także
Kościół bez granic, matka wszystkich
Czy wiesz, że…

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość