WYDARZENIA

Spokojny Bóg uspokaja wszystko

Oddalony od Świdnicy o ok. 100 minut jazdy samochodem Winów, to miejscowość niezwyczajna. Z tej liczącej niespełna tysiąc mieszkańców wsi, położonej w Diecezji Opolskiej, wywodzi się jeden z beatyfikowanych bohaterów II wojny światowej. Znajduje się też tam sanktuarium maryjne – wprawdzie jedno z najmniejszych, ale za to bardzo często nawiedzanych przez pielgrzymów. W tym sanktuarium można uklęknąć dosłownie tuż przed pięknym wizerunkiem Maryi, aby w zupełnej ciszy oddać się kojącej serce modlitwie. 

Sanktuarium Mater Ter Admirabilis – Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej jest wierną kopią małej kapliczki z Schoenstatt. Taka jest zresztą duchowa praktyka Ruchu Szensztackiego na całym świecie, iż miejsca czci wizerunku Matki Bożej są identyczne z położonym koło Koblencji w Niemczech pierwotnym miejscem kultu zainicjowanego 99 lat temu przez ks. Józefa Kentenicha ruchu duchowej odnowy Kościoła. Sanktuarium w Winowie nosi nazwę „Coenaculum” – Wieczernik. Jest zanurzone w intensywnej zieleni zadbanego ogrodu, z którego widać wspaniałą panoramę pobliskiego Opola. Wnętrze kapliczki sanktuaryjnej to przede wszystkim obraz otoczony napisem: „Servus Mariae nunquam peribit” („Sługa Maryi nigdy nie zginie”). W dolnej części ołtarza znajduje się tabernakulum. Za drewnianymi drzwiczkami, zdobionymi motywem winogron i kłosów zboża, znajdują się drugie, złote drzwi, a na nich napis: „Nobis datus, nobis natus ex intacta Virgine” („Nam dany, nam narodzony z nietkniętej Dziewicy”). Pomiędzy tabernakulum a obrazem znajduje się Krzyż Jedności. To symboliczny znak wyjątkowej więzi pomiędzy Matką a jej Boskim Synem. Na krzyżu tym obok Jezusa stoi Maryja trzymając kielich przy ranie, z której wypływa Krew i Woda – źródło życia i obfitych łask dla ludzi. Po dwóch stronach krzyża stoją Święci Piotr i Paweł. Obok ołtarza, po lewej stronie widzimy figurę Św. Michała Archanioła. Z drugiej strony ołtarza zapalona jest wieczna lampka, symbol nieustającej obecności Boga. Nieodłącznym elementem wystroju sanktuarium szensztackiego jest gliniany dzban. Ma on symbolizować stągiew z wesela w Kanie Galilejskiej. Pielgrzymi zapełniają dzban swoimi darami: modlitwą, uczynkami, radościami, smutkami, by Bóg, przez pośrednictwo Maryi, mógł je zamieniać w obfite łaski. To tak zwany Skarbiec Łask. Na co dzień Sanktuarium opiekują się zawsze serdeczne i gościnne siostry Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi. W ich domu, tuż przy Sanktuarium, organizowane są dni skupienia i rekolekcje dla dziewcząt z całej południowej Polski.

Kapliczka sanktuaryjna znajduje się na jednej posesji z nowoczesnym kościołem parafialnym pw. Ducha Świętego. Tam codzienna Eucharystia odprawiana jest tuż przy wizerunku Błogosławionego Ojca Alojzego Ligudy – werbisty. Kapłan te urodził się w Winowie w 1898 r. Gdy wybuchła II wojna światowa był rektorem jednego domu zakonnego w Górnej Grupie. W lutym 1940 r. Niemcy wywieźli Werbistów do Nowego Portu koło Gdańska, potem do Grenzdorf, a stąd przez Stutthof do Sachsenhausen. W grudniu 1940 r. Ojciec Alojzy Liguda znalazł się w Dachau jako numer 22604. Podtrzymywał więźniów na duchu żartami i dobrym słowem. Wielu zawdzięcza mu przetrwanie. Wziął na siebie winę Rosjanina, który zapalił zakazanego papierosa. Ojciec Alojzy został zamordowany w nocy z 8 na 9 grudnia 1942 r. Prawdopodobnie zamrażano go i odmrażano, zanurzając w lodowatej lodzie. Jest również możliwe, że cięto z niego pasy skóry na żywym ciele. Jedną z myśli, jaka pozostała w duchowych zapiskach Błogosławionego Ojca Alojzego jest stwierdzenie: >> Spokojny Bóg uspokaja wszystko. << Jego prochy zostały złożone grobie ojca na winowskim cmentarzu. Jan Paweł II beatyfikował o. Alojzego 13.06.1999 roku w Warszawie wraz z 107 innymi męczennikami okresu II wojny światowej. Niedaleko winowskiej świątyni parafialnej jest dom, w którym przyszedł na świat przyszły kapłan i męczennik.

Winów to maleńki punkcik na mapie duchowych skarbów Kościoła w Polsce. Zarówno posługa miejscowego duszpasterza, którym jest ks. proboszcz Waldemar Klinger, jak i Szensztackich Sióstr Maryi, czynią Winów miejscem duchowego ubogacenia dla każdego, kto spragniony jest wewnętrznego ukojenia i odnowy.

Warto na koniec dodać, że na terenie naszej Diecezji Świdnickiej jedyna kaplica z obrazem Mater Ter Admirabilis, znajduje się w Ząbkowicach Śląskich na terenie Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do 1989 r. posługę duszpasterską sprawował tu wywodzący się z Opolszczyzny ks. Augustyn Urban – pallotyn i jednocześnie duchowy patron Ruchu Szensztackiego w Polsce. Także w Ząbkowicach Śląskich (przy ul. Ziębickiej – obecnie przedszkole) jest też pierwszy dom na terenie Polski, w którym mieszkały siostry Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi.

Krzysztof Kotowicz

ZOBACZ TAKŻE:

RUCH SZENSZTACKI W POLSCE

> BŁOGOSŁAWIONY OJCIEC ALOJZY LIGUDA

Zachęcamy Czytelników Portalu AKCJA, aby podzielili się swoimi przeżyciami z podróży do miejsc, gdzie modlitwa, skupienie i spotkanie z innymi ludźmi, przyprowadzają nas do Jezusa. Warto być przewodnikiem dla poszukujących umocnienia w wierze. Prosimy Państwa – piszcie na adres: info@serwer1739513.home.pl  – czekamy na Waszą korespondencję. Nie tylko w wakacje…    

Zobacz także
Forum samorządowe – zaproszenie
Rekolekcje liderów Akcji Katolickiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status