WYDARZENIA

Zaproszenie do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie

W Roku Wiary dobiegł końca prawie czteroletni okres remontu bardzkich organów, jednego z najcenniejszych tego typu instrumentów na Dolnym Śląsku, a nawet w Europie. Zostały one zbudowane w 1759 roku. Wykonał je wrocławski organmistrz Franciszek Eberhard. Zaś rokokowy, bogato zdobiony prospekt organowy wykonał bardzki snycerz Heinrich Hartmann wraz ze swoim synem Janem.

W swej 254. letniej historii organy te były dwa razy remontowane. Pierwszy raz w 1875 roku. Był to remont tylko instrumentu. Drugi raz w latach 2009 – 2013. Tym razem poddano gruntownej renowacji zarówno prospekt organowy jak i sam instrument. To kosztowne i bardzo potrzebne przedsięwzięcie, którego podjęła się parafia w Bardzie, mogło być zrealizowane dzięki harmonijnej współpracy wielu osób i instytucji w tym: Miasta i Gminy w Bardzie, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu a przede wszystkim dzięki otrzymanym środkom unijnym. W ten sposób nasza Diecezja i Dolny Śląsk w Roku Wiary otrzymały odnowiony, bardzo cenny, zabytkowy instrument, który ponownie rozbrzmiewa pięknem swych głosów, ku chwale Boga, Matki Chrystusa oraz ku satysfakcji ludzi.

Sanktuarium w Bardzie od ponad ośmiu wieków łączy ludzi różnych kultur i języków, którzy wyznają tę samą wiarę katolicką. Do Matki Chrystusa, która dwukrotnie objawiła się w Bardzie, pielgrzymowali: Polacy, Czesi, Morawianie i Niemcy. Wszyscy odnajdowali w Jej matczynym sercu pociechę i wsparcie. Nawiedził to sanktuarium między innymi: nasz wielki rodak ks. Karol Wojtyła – dziś bł. Jan Paweł II. Był w Bardzie po swym internowaniu Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Również pielgrzymował do Barda, jako dziecko, obecny arcybiskup Kolonii ks. kardynał Joachim  Meisner. Do niego zatem zwróciłem się z prośbą, aby zechciał poświęcić odnowione bardzkie organy. Zaproszenie przyjął z radością.

To samo zaproszenie do wspólnego świętowania kieruję do Was – Umiłowani Diecezjanie. Przybądźcie na uroczystość poświęcenia odnowionych bardzkich organów. Odbędzie się ona w sobotę 17 sierpnia  2013 r. o godz. 11:00 w bardzkiej bazylice. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie Arcybiskup Kolonii ks. kardynał Joachim Meisner, który również wygłosi homilię i poświęci organy. Na zakończenie uroczystości odbędzie się okolicznościowy koncert organowy.

Niech Maryja Panna, Strażniczka Wiary Świętej wspomaga nas w służbie Bogu i ludziom przez wypraszanie dla nas daru głębokiej wiary!

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Zobacz także
Bóg pragnie dotrzeć ze słowem zbawienia do wszystkich ludzi
Matka czy dziecko? Oboje!
3 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status