WYDARZENIA

Zaproszenie do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie

W Roku Wiary dobiegł końca prawie czteroletni okres remontu bardzkich organów, jednego z najcenniejszych tego typu instrumentów na Dolnym Śląsku, a nawet w Europie. Zostały one zbudowane w 1759 roku. Wykonał je wrocławski organmistrz Franciszek Eberhard. Zaś rokokowy, bogato zdobiony prospekt organowy wykonał bardzki snycerz Heinrich Hartmann wraz ze swoim synem Janem.

W swej 254. letniej historii organy te były dwa razy remontowane. Pierwszy raz w 1875 roku. Był to remont tylko instrumentu. Drugi raz w latach 2009 – 2013. Tym razem poddano gruntownej renowacji zarówno prospekt organowy jak i sam instrument. To kosztowne i bardzo potrzebne przedsięwzięcie, którego podjęła się parafia w Bardzie, mogło być zrealizowane dzięki harmonijnej współpracy wielu osób i instytucji w tym: Miasta i Gminy w Bardzie, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu a przede wszystkim dzięki otrzymanym środkom unijnym. W ten sposób nasza Diecezja i Dolny Śląsk w Roku Wiary otrzymały odnowiony, bardzo cenny, zabytkowy instrument, który ponownie rozbrzmiewa pięknem swych głosów, ku chwale Boga, Matki Chrystusa oraz ku satysfakcji ludzi.

Sanktuarium w Bardzie od ponad ośmiu wieków łączy ludzi różnych kultur i języków, którzy wyznają tę samą wiarę katolicką. Do Matki Chrystusa, która dwukrotnie objawiła się w Bardzie, pielgrzymowali: Polacy, Czesi, Morawianie i Niemcy. Wszyscy odnajdowali w Jej matczynym sercu pociechę i wsparcie. Nawiedził to sanktuarium między innymi: nasz wielki rodak ks. Karol Wojtyła – dziś bł. Jan Paweł II. Był w Bardzie po swym internowaniu Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia. Również pielgrzymował do Barda, jako dziecko, obecny arcybiskup Kolonii ks. kardynał Joachim  Meisner. Do niego zatem zwróciłem się z prośbą, aby zechciał poświęcić odnowione bardzkie organy. Zaproszenie przyjął z radością.

To samo zaproszenie do wspólnego świętowania kieruję do Was – Umiłowani Diecezjanie. Przybądźcie na uroczystość poświęcenia odnowionych bardzkich organów. Odbędzie się ona w sobotę 17 sierpnia  2013 r. o godz. 11:00 w bardzkiej bazylice. Uroczystej Mszy św. przewodniczyć będzie Arcybiskup Kolonii ks. kardynał Joachim Meisner, który również wygłosi homilię i poświęci organy. Na zakończenie uroczystości odbędzie się okolicznościowy koncert organowy.

Niech Maryja Panna, Strażniczka Wiary Świętej wspomaga nas w służbie Bogu i ludziom przez wypraszanie dla nas daru głębokiej wiary!

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Zobacz także
Warsztaty liturgiczno-muzyczne
Chrzest 966
3 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość