WYDARZENIA

Nie ma dobrych i złych w tej walce

Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. W jego skutek ponad 2 miliony obywateli opuściło granice państwa syryjskiego szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic. Potrzebują wszystkiego.

Od 29 września do 31 października 2013 r. Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. Zbiórka jest odpowiedzią na zatroskanie Ojca Świętego Franciszka oraz konkretnym wyrazem  solidarności z mieszkańcami  dotkniętego wojną kraju. Kulminacją akcji będzie najbliższa niedziela 6 października 2013 r.dzień ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Modlitwa i zbiórka środków pieniężnych będzie też miała miejsce w Diecezji Świdnickiej.

Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim. >> Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych <<  – mówi ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska. Dramat, jaki przeżywa naród Syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania. >> Ja mogę tylko prosić, jako Syryjczyk, wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli. << – mówi dr George Yacoub, mieszkający w Polsce Syryjczyk – wykładowca na wydziale orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. >> To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb. << –  mówi Michel Katra – ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej. Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP. Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „SYRIA” oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem „POMAGAM” nr. 72052 (2,46 zł z VAT).

(kk)

Na podstawie: caritas.pl , diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
50. wydanie biuletynu Akcji Katolickiej
Błogosławiona jesteś, Córko

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status