WYDARZENIA

Nie ma dobrych i złych w tej walce

Konflikt w Syrii trwa już dwa lata. W jego skutek ponad 2 miliony obywateli opuściło granice państwa syryjskiego szukając schronienia w Libanie, Jordanii, Turcji, Iraku i Egipcie. 75 procent spośród nich stanowią kobiety i dzieci. Nie mają nic. Potrzebują wszystkiego.

Od 29 września do 31 października 2013 r. Caritas Polska prowadzi zbiórkę funduszy na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. Zbiórka jest odpowiedzią na zatroskanie Ojca Świętego Franciszka oraz konkretnym wyrazem  solidarności z mieszkańcami  dotkniętego wojną kraju. Kulminacją akcji będzie najbliższa niedziela 6 października 2013 r.dzień ogólnopolskiej modlitwy w intencji pokoju w Syrii i zbiórki funduszy w kościołach w całej Polsce. Modlitwa i zbiórka środków pieniężnych będzie też miała miejsce w Diecezji Świdnickiej.

Zebrane środki Caritas Polska rozdysponuje na konkretną pomoc uchodźcom syryjskim. >> Chcemy przez to okazać solidarność chrześcijańską, ponieważ wiemy, że wojna domowa to bardzo ciężka i okrutna wojna, ponieważ walczą między sobą ludzie tej samej narodowości. Ta pomoc jest niezbędna szczególnie dla tych, którzy cierpią najbardziej, kobiety, dzieci i osoby starsze, żyjące w warunkach bardzo trudnych <<  – mówi ks. Marian Subocz – dyrektor Caritas Polska. Dramat, jaki przeżywa naród Syryjski porusza serca, mobilizuje do modlitwy, ale także do działania. >> Ja mogę tylko prosić, jako Syryjczyk, wszystkich Polaków znanych z solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia, aby wzięli udział w tej bardzo szlachetnej akcji. Mój naród jest w bardzo trudnej sytuacji. Tak naprawdę nie ma dobrych i złych w tej walce. Są sami źli. << – mówi dr George Yacoub, mieszkający w Polsce Syryjczyk – wykładowca na wydziale orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Syryjczycy, którzy musieli opuścić swoje granice żyją w skrajnym ubóstwie. Często nie mają domów, jedzenia, pracy. Ich dzieci nie chodzą do szkół. Największy procent uchodźców przebywa w obozach tymczasowych i w miastach w Jordanii i w Libanie. >> To jest katastrofa humanitarna, która rozpoczęła się wraz z wojną. Dziś liczba uchodźców syryjskich w Libanie równa się 1/4 społeczeństwa libańskiego. Władzie Libanu nie są już w stanie zapewnić odpowiednich warunków uchodźcom syryjskim. Nawet jeśli chodzi o zaspokojenie podstawowych potrzeb. << –  mówi Michel Katra – ambasador Libanu w Polsce.

Caritas Polska we współpracy z Caritas Jordania już drugi rok niesie pomoc uchodźcom, zwłaszcza dzieciom, realizując projekt edukacyjno-rehabilitacyjny w Jordanii, w kilku miejscowościach w pobliżu granicy syryjskiej. Pomoc jest finansowana ze środków polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP. Uchodźców syryjskich można wesprzeć poprzez wpłaty na konto Caritas z dopiskiem „SYRIA” oraz poprzez SMS charytatywny z hasłem „POMAGAM” nr. 72052 (2,46 zł z VAT).

(kk)

Na podstawie: caritas.pl , diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
Polskie serca biją najgoręcej
Jan Paweł II – Świętymi bądźcie!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość