WYDARZENIA

Ja jestem Drogą

Przyjęcie kierunków działania i planu finansowego na rok 2014 oraz ustalenia dotyczące udziału Akcji Katolickiej w Polsce w dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II były tematami posiedzenia Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Warszawie.

Po raz pierwszy z przedstawicielami diecezji i asystentami kościelnymi spotkał się Ksiądz Biskup Marek Solarczyk – nowo mianowany asystent Akcji Katolickiej w Polsce. W swym wystąpieniu podkreślił, że działalność stowarzyszenia wymaga szacunku i życzliwości. Powiedział m.in.: >> Czas jest trudny i wymagający, co odczuwamy w diecezjach, parafiach, a nawet w rodzinach. Jest to prawdziwe wyzwanie dla nas w tych sprawach, za jakie ponosimy odpowiedzialność i na jakie mamy wpływ. Świeccy powinni być widoczni i aktywni w każdej sferze życia publicznego. Czasy są trudne, ale jako ludzie wiary bądźmy optymistami. <<

Podczas 2-dniowego spotkania delegatów diecezjalnych i asystentów kościelnych organizacji podsumowano m.in. październikową konferencję „Wolna niedziela” oraz omówiono kolejną, która 30 listopada 2013 r. odbędzie się w Sejmie pod hasłem „W trosce o człowieka i dobro wspólne”. Po raz kolejny partnerem Akcji Katolickiej będzie Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruch Światło – Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich skupiający posłów z PiS, SP i PO.

Ważnym tematem posiedzenia było zbliżające się 20-lecie odrodzenia Akcji Katolickiej po II wojnie światowej, co nastąpiło na wyraźne życzenie Błogosławionego Jana Pawła II. Pierwsze struktury stowarzyszenia zaczęły powstawać w trzy lata po historycznym spotkaniu polskich biskupów „ad limina” z Janem Pawłem II w 1993 r. W całej Polsce, z różną intensywnością zaczęły powstawać diecezjalne instytuty i parafialne oddziały Akcji Katolickiej. Ukoronowaniem podjętych działań były wybory statutowych władz krajowych stowarzyszenia przeprowadzone w Częstochowie podczas spotkania delegatów instytutów diecezjalnych w dniach 20-21 listopada 1998 r., w wigilię święta Chrystusa Króla Wszechświata, patronalnego święta Akcji Katolickiej.

W obchody rocznicowe wprowadzi II Kongres Akcji Katolickiej, który przy akceptacji Rady KIAK zaplanowano na wrzesień 2015 r. w Krakowie. Rok 2014 w działalności stowarzyszenia upłynie zatem pod znakiem przygotowań do tego wydarzenia, które zdaniem prezes Zarządu KIAK Haliny Szydełko nie będzie tylko konferencją podsumowującą mijające 20-lecie w historii Akcji Katolickiej w Polsce, lecz będzie miało za cel skierować organizację ku bardziej aktywnemu udziałowi w życiu publicznym kraju. >> Jestem przekonana,  że nasze stowarzyszenie, którego członkowie od lat uczestniczą  w procesie formacji duchowej, intelektualnej i obywatelskiej jest gotowe do podjęcia współodpowiedzialności za Kościół i  współdecydowania  o sprawach kraju, zarówno w wymiarze lokalnym, jak i  ogólnopolskim. Polacy potrzebują przemian nie tylko społeczno-ekonomicznych, lecz   równie mocno potrzebują inspiracji duchowo-religijnych i moralnych <<  – powiedziała Halina Szydełko.

Delegaci diecezjalni Akcji Katolickiej oraz asystenci wzięli również udział w rekolekcjach, które poprowadził ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski. Tematem wiodącym brzmiał „Chrześcijanin i jego codzienna duchowość”. Uświęcanie codzienności to najważniejsze wyzwanie dla chrześcijanina. Każdego dnia Bóg zaprasza człowieka do przyjęcia Jego Ducha jako Swojego daru. Rekolekcjonista podkreślił znaczenie Eucharystii – sakramentu przemiany, gdyż najgłębsza przemiana chrześcijanina dokonuje się w Jezusie Chrystusie obecnym w Eucharystii. Nie możemy zapominać, że jedyna droga do Niego prowadzi przez Chrystusa, który powiedział „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze mnie” (J. 14, 1-12). To najważniejsze przesłanie płynące do nas z Ewangelii.

Bożena Ulewicz

Członek Zarządu KIAK ds. kontaktów z mediami

fot: Jerzy Siwek

Zobacz także
Krzyż znakiem naszej wiary
Przystanek Niepodległość 2017

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status