WYDARZENIA

W trosce o człowieka i dobro wspólne

Przyjęciem stanowiska w sprawie zaangażowania katolików świeckich w życie publiczne zakończyła się konferencja, którą 30 listopada 2013 r., w Sejmie RP,  zorganizowała Akcja Katolicka wspólnie z Parlamentarnym Zespołem Członków i Sympatyków Ruchu Światło i Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Głównym tematem był tytułowy Dokument Społeczny Konferencji Episkopatu Polski, który przedstawił jego współautor, metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny. Rolą Kościoła jest przypominanie, że w życiu społeczno-politycznym nie tylko jest miejsce na moralność, ale że w każdej sferze przestrzeni publicznej należy się kierować jej normami. Ich brak odsłonił m.in. światowy kryzys gospodarczy. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że nie respektowanie norm moralnych i standardów etycznych grozi kryzysem wartości w Polsce, gdzie przez wieki były fundamentem integrującym społeczeństwo wokół najważniejszych wyzwań i problemów kraju.

Gościem honorowym konferencji był nuncjusz apostolski Ksiądz abp Celestino Migliore, który dziękując za inicjatywę i podjęcie problematyki godności człowieka i dobra wspólnego, podkreślił w swoim wystąpieniu, że jej tematyka odpowiada na pytania, jakie codziennie stawia każdy z nas zaniepokojony nie do końca zrozumiałymi mechanizmami ekonomii i finansów. W sytuacji gdy rynek staje się coraz aktywniejszym uczestnikiem życia społecznego, gdy wszystko praktycznie obraca się wokół pieniądza, potrzebna jest coraz szersza wiedza na temat gospodarki. To kolejny etap w programie kształtowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego, który przed 30 laty rozpoczął się w Polsce.

Kolejni prelegenci wskazywali na fakt, że na całym świecie odbywa się rekonstrukcja polityki społecznej. Proces ten wymaga wielkiej rozwagi polityków odpowiedzialnych za tworzenie prawa, ekonomistów kształtujących podstawy gospodarcze i społeczeństw, których członkowie nie mogą być sprowadzeni jedynie do roli biernych uczestników przestrzeni publicznej. Zwracano także uwagę, że wolność niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej sfery życia nie może stać się bóstwem bez korzeni i odpowiedzialności. Wolność w wymiarze  społecznym, politycznym i gospodarczym wymaga ładu. Znaczną rolę mają tu do odegrania media, które powinny wyławiać najważniejsze problemy i promować ideę racjonalnego dyskursu między rządzącymi i rządzonymi.

(kk)

Na podstawie i fot: ak.org.pl

Zobacz także
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Niedziela dla Boga i dla rodziny

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status