WYDARZENIA

Dźwięk duszy w świecie ciszy

Przedstawienie opowiadające o historii Bożego Narodzenia w wykonaniu osób głuchoniemych, adresowane zarówno do niesłyszących, jak i do słyszących, było szczególnym wydarzeniem w serii jasełek, jakich w tym czasie jest wiele w parafiach, szkołach, przedszkolach i innych miejscach.

Aktorzy związani z Duszpasterstwem Niesłyszących i Niewidomych z Archidiecezji Wrocławskiej, w minioną niedzielę pokazali przygotowane przez siebie przedstawienie ewangelizacyjne w Parafii pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Można powiedzieć – nomen omen – że wierni, którzy przyszli na popołudniową Mszę św. „zaniemówili” z wrażenia. Cała liturgia była tłumaczona na język migowy, gdyż brała w niej udział liczna grupa osób niesłyszących z Wrocławia, Kotliny Kłodzkiej, Ząbkowic Śląskich i okolicy. Wydarzenie to  portal AKCJA zapowiadał. Modlitwie przewodniczył ks. Jan Sroka – diecezjalny duszpasterz osób niesłyszących.

W miejsce homilii jasełka przedstawiały osoby zaangażowane we wrocławskie duszpasterstwo niesłyszących. Minispektakl był połączeniem pantomimy, fraz wyrażanych w języku migowym, śpiewu i mowy. Pozwoliło to ekspresyjnie wyrazić przesłanie najpiękniejszych polskich kolędach. Opiekę artystyczną nad projektem, który był przygotowywany od października 2013 r. sprawuje niesłyszący aktor i zarazem reżyser Arkadiusz Bazak. Wystąpił on zresztą w jednej z ról. Całość była doskonale zrozumiała zarówno dla niesłyszących, jak i słyszących, a dla wszystkich łącznie stanowiło okazję do doświadczenia wagi słów i gestów pomiędzy ludźmi. Niejako w tle całej opowiadanej w ten niezwykły sposób historii narodzenia Jezusa, był też obecny ks. Tomasz Filinowicz – archidiecezjalny duszpasterz niesłyszących z Wrocławia. Po Mszy św. przedstawił on wszystkich występujących w jasełkach i podziękował Ząbkowiczanom za gościnność.

(kk)    

Zobacz także
Juliada 2013
Podziel się świadectwem
Komentarze (1)
  • […] pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich. Obszerną relację z tego niezwykłego wydarzenia można przeczytać o obejrzeć na Portalu AKCJA. Tam też możecie Państwo przeczytać i obejrzeć relację z jasełek w wykonaniu uczniów klas […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status