WYDARZENIA

O Rajdzie Katyńskim

W 2000 roku do Polski wrócił emigrant z lat 70. XX wieku, Wiktor Węgrzyn. Działający aktywnie w środowiskach niepodległościowych w Chicago w USA był zaskoczony stanem świadomości i wiedzy Polaków w ponad dziesięć lat po upadku PRL-u. Aby pokonać ten pewnego typu marazm społeczny rzucił hasło pojechania motocyklami do Katynia. Otrzymał wsparcie od byłego jeńca z sowieckiego obozu specjalnego w Kozielsku, którego koledzy zostali zamordowani w Katyniu i Smoleńsku, Ks. Prałata Zdzisława Peszkowskiego.

Śp. Ksiądz Zdzisław Peszkowski wsparł inicjatywę motocyklowej wyprawy do miejsc związanych ze Zbrodnią Katyńską. Był obecny wśród motocyklistów jeżdżących w Rajdzie katyńskim do swojej śmierci, a obecnie jest Patronem Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Wśród osób wspierających realizację inicjatywy Wiktora Węgrzyna należy wymienić również Prymasa Polski śp. Ks. Józefa Kardynała Glempa oraz ówczesnego prezesa „Wspólnoty Polskiej” śp. prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Rajd wyruszył w 2001 roku. Pomysł, który łączył w sobie kilka elementów: rajd motocyklowy jadący w tereny wymagające od uczestników dość dużych umiejętności ze względu na warunki drogowe, wyprawa – objazd historyczny, spełniający edukacyjne założenia zajęć terenowych, dodatkowo trwający kilkanaście dni, wielokrotna wizyta w Miejscach Pamięci i nośnik Pamięci, jak się okazało nie tylko w czasie wyjazdu. Te wszystkie czynniki w bardzo mocny sposób oddziaływały na uczestniczących w nim motocyklistów i sprawiły, że rajd następnych latach jest kontynuowany.

O tej niezwykłej i szlachetnej inicjatywie będziemy mogli dowiedzieć się więcej podczas spotkania z uczestnikiem XIII Rajdu Katyńskiego dr hab. inż. pułkownikiem Mieczysławem Strusiem z Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie odbędzie się w czwartek 20 marca 2014 r. o godz. 17:00 w Sudeckim Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy (ul. Długa 33). Organizatorem jest Stowarzyszenie Civitas Christiana. Serdecznie zachęcamy do udziału.

(kk)

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl , rajdkatynski.net  

Zobacz także
Piastun bezcennego słowa
Iskra

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status