WYDARZENIA

Dominikanie – męczennicy z Ząbkowic

20 marca br. minęła 586. rocznica męczeńskiej śmierci trzech dominikanów z klasztoru w Ząbkowicach Śląskich. Ojciec Mikołaj Carpentarius, ojciec Jan Buda i diakon Andrzej Cantoris oddali życie w obronie wiary na progach kościoła. Napastnikami byli husyci, którzy zniszczyli wtedy całe miasto. Trzej dominikanie jako jedyni duchowni zostali z wiernymi i broniąc swoją świątynię, zostali brutalnie zamordowani przez agresorów.

W Wielki Piątek 1428 r. husyci zajęli miasto, mordowali mieszkańców i rabowali ich majątek. Gdy wtargnęli do klasztoru dominikańskiego część zakonników próbowała ich powstrzymać przed rabunkiem. Pierwszym zabitym przy pomocy maczug był kaznodzieja ojciec Jan Buda. Jego ciało poćwiartowano mieczem i rozrzucono po dziedzińcu klasztornym. Przeor ojciec Mikołaj Carpentarius został spalony na stosie ustawionym na placu przed kościołem. Stos ułożono z złożonym z paramentów, obrazów i rzeźb, które wyciągnięto ze świątyni. Ostatnią ofiarą był diakon Andrzej Cantoris, którego powieszono na nieistniejącej już dzisiaj Bramie wrocławskiej, a następnie zabito strzałami z łuku. Przed śmiercią każdy zakonnik został oskalpowany, co miało na celu ośmieszenie ich tonsur. Po zabiciu zakonników husyci splądrowali i spalili kościół wraz z klasztorem. Po opuszczeniu przez nich Ząbkowic, mieszkańcy wyzbierali szczątki męczenników i złożyli w wypalonym kościele.

Kościół odbudowany po tej tragedii stoi po dziś dzień, a w jego prezbiterium w specjalnej szkatule znajdują się doczesne szczątki ząbkowickich męczenników. Wróciły tu w 1970 r., wcześniej zaś były przechowywane w kościele parafialnym pw. Św. Anny, gdzie trafiły w 1810 r. po kasacie klasztoru dominikańskiego. Wykonane ku czci męczenników zabytkowe figury zostały odrestaurowane staraniem samorządu Gminy Ząbkowice Śląskie w 2009 r. Świątynia nosząca wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego jest od września 1946 r. miejscem nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, a posługę tam sprawują Mniszki Klaryski. Siostry otaczają pieczołowitością relikwie męczenników, jak i cały kościół oraz klasztor. W kilku ostatnich latach przeprowadzono tu wiele remontów, aby to szczególne miejsce w naszej Diecezji mogło pulsować duchowym bogactwem i było miejscem spotkań, o czym na Portalu AKCJA pisaliśmy niedawno.

W minioną niedzielę 30 marca 2014 r. uroczystą Mszę świętą o beatyfikację ząbkowickich męczenników dominikańskich sprawował ojciec Paweł Kozacki – prowincjał Zakonu Dominikanów. Przybył z Warszawy i jak powiedział wiernym zgromadzonym na liturgii: >> jako nowo wybrany przełożony wspólnoty dominikańskiej w Polsce, przyszedł pochylić czoła przed swoimi poprzednikami i jednocześnie braćmi, którzy oddali życie za wiarę. << Wraz z ojcem Kozackim przyjechały siostry dominikanki oraz przedstawiciele świeckiej wspólnoty dominikańskiej z Wrocławia. W homilii ojciec prowincjał zaakcentował potrzebę nieustannego dojrzewania w wierze. Przykład heroicznego wyznania wiary, jakie złożyli trzej dominikanie w XV w. jest przejawem nadzwyczajnej dojrzałości w wierze, do której każdy z nich dochodził dzięki łasce danej od Pana i zarazem dzięki osobistemu wysiłkowi. >> Współcześnie też potrzebujemy stałego dojrzewania w wierze niezależnie od jej aktualnego stanu i niezależnie od życiowego powołania << – mówił kaznodzieja. Za obecność w Ząbkowicach i wspólną modlitwę przybyłym gościom i wszystkim obecnym podziękował współcelebrujący Mszę św. pallotyn ks. Jerzy Szady – kapelan kościoła.

Po Mszy św. przybyli na tę uroczystość skupili się wokół szczątków trzech dominikanów. Odmówiona została (zatwierdzona w 2007 r. ) modlitwa przez wstawiennictwo Męczenników Dominikańskich z Ząbkowic Śląskich, której treść cytujemy poniżej.

Modlitwa przez wstawiennictwo Męczenników Dominikańskich z Ząbkowic Śląskich

– ojca Mikołaja Carpentariusa, ojca Jana Budy i diakona Andrzeja Cantorisa. 

Wszechmogący i Miłosierny Boże,

Trzej Męczennicy Dominikańscy w 1428 roku oddali za Ciebie swoje życie. Poprzez okrutną śmierć męczeńską złożyli największe świadectwo o Tobie. Dla nich ta śmierć była dopełnieniem ich wielkiej miłości ku Tobie.

Napełnij nas duchem tych świadków wiary, byśmy za ich przykładem, przynajmniej w małych rzeczach codziennego życia, odważnie i z czystym sercem szli za Tobą w miłości, cierpliwości i wierności.

Zachowaj nas Boże Ojcze, za wstawiennictwem tych trzech Ząbkowickich Męczenników od wszelkich niebezpieczeństw duszy i ciała oraz udziel nam łaski, abyśmy po dobrym życiu na ziemi mogli oglądać Twoje Oblicze na wieki w niebie.

Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

(kk) 

Zobacz także
Apel Biskupa Świdnickiego w związku z COVID-19
Z Kazachstanu do Ząbkowic
2 komentarze
  • […] RELACJA Z MSZY ŚW. O BEATYFIKACJĘ ZĄBKOWICKICH MĘCZENNIKÓW DOMINIKAŃSKICH NA PORTALU AKCJA […]

    • Bolesław lip 20,2017 z 13:42

      Trzech Ząbkowickich męczenników powinno być kanonizowani w XV wieku. Rosnące zainteresowanie i wzrost kult do trzech męczenników jest apelem do biskupa i episkopatu polski o podjęcie procedury kanonizacyjnej.

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość