WYDARZENIA

Wydarzenia z 1939 r. są nadal aktualną lekcją dla każdego pokolenia

Do tradycji naszej Diecezji należy coroczna Msza św. sprawowana w I niedzielę września na terenie obozu koncentracyjnego Gross-Rosen koło Rogoźnicy. Rocznica wybuchu II wojny światowej, przywołująca wiele bolesnych wspomnień, od lat gromadzi na terenie obozu nie tylko żyjących jeszcze jego więźniów, ale także tych, którzy chcą modlić się za ofiary wojenny, za tych którzy stanęli do walki hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą.

Obecnie, kiedy jesteśmy świadkami odradzającego się niepokoju i konfliktów zbrojnych w wielu miejscach świata, z większa uwagą myślimy o sprawie pokoju. Wydarzenia z 1939 r. są nadal aktualną lekcją dla każdego pokolenia. Wciąż bowiem odradzają się systemy, które gotowe są wystąpić przeciw człowiekowi, zagrażając jego godności i istnieniu. Dlatego w obliczu współczesnych zagrożeń, tym bardziej trzeba nam błagać Pana Boga o dar pokoju dla świata, by ustały napięcia, by zaprzestano działań, które wzbudzając strach i wywołują obawy o spokojne jutro naszego świata.

Sprawa osiągnięcia porozumienia i pokojowych rozwiązań leży nie tylko w rękach polityków i dyplomatów. Do nas należy modlitwa. Ona ma wielką moc. Dlatego zachęcam Was i zapraszam do udziału w Mszy św., w niedzielę, 7 września o godz. 12:00, która będzie sprawowana na terenie obozu Gross-Rosen pod przewodnictwem JE ks. abp Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego. Dostojny Gość przybędzie na naszą wspólną modlitwę, w sposób szczególny polecając miłosierdziu Bożemu swojego Tatę, który poniósł śmierć na terenie obozu.

Przyzywając wstawiennictwa Maryi, Królowej Pokoju, wszystkim, a zwłaszcza tym, którzy trwają na straży pamięci poległych i pomordowanych w okresie wojennym z serca błogosławię.

+ Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

 

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

Zobacz także
Nasze dziedzictwo – Polska
Wywiad z nowym biskupem świdnickim. Bp Marek zdradza kierunek posługi

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status