WYDARZENIA

Biskup, który jest katechetą

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, a zarazem Krajowy Asystent Akcji Katolickiej, Marek Solarczyk otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Ksiądz Biskup Marek Solarczyk od 21 lat nieprzerwanie uczy młodzież lekcji religii w Liceum Władysława IV na Pradze. Jak wyznał, „praca z młodymi ludźmi sprawia, że również samemu trzeba uczyć się nieustannej otwartości i pokory”. – Poza tym, biorąc pod uwagę moją obecną posługę biskupią nie muszę specjalnie szukać okazji, żeby spotkać młodego człowieka, nawiązać z nim rozmowę, czy w jakiś sposób nauczyć się tego, co on przeżywa, ponieważ mogę to zobaczyć na co dzień wchodząc do szkoły. To sprawia, że później w czasie posługi duszpasterskiej i sakramentalnej nie trafia się w próżnię, ale można dobrać właściwe dla dzisiejszej młodzieży słowa, przykłady czy proponowane treści – powiedział biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Zwrócił również uwagę, że praca w szkole uczy człowieka dystansu do tego co robi. – Niektórzy moi uczniowie z pewnymi twierdzeniami zgadzali się dopiero po kilku czy nawet kilkunastu latach. Świadomość tego, że młody człowiek nieraz potrzebuje czasu, aby do niektórych rzeczy dojrzeć, jest swoistą obroną przed zniechęceniem. Moim zadaniem, podobnie jak i innych nauczycieli, jest siać ziarno z całym oddaniem, miłością i zatroskaniem, a Pan Bóg zrobi swoje – powiedział Ksiądz Biskup Marek Solarczyk.

W czasie tegorocznego spotkania sześćdziesiąt pięć osób uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Przekazano również jedną nagrodę Ministra Edukacji Narodowej oraz jedenaście wyróżnień Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Spotkanie uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów XXI Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie. Dzień Edukacji Narodowej jest świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Obchodzony jest on w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, 14 października 1773 roku.

(kk)

Na podstawie: ak.org.pl

Zobacz także
Kuźnia
Tobiasz i Sara

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status