WYDARZENIA

Jasna Góra Zwycięstwa

Jasna Góra, jest prawdziwą ostoją jedności naszego narodu i czasu niewoli, i czasu wolności. Polska nieraz traciła wolność, ale nigdy nie straciła swej królowej. Straciła stolicę Gniezno, Kraków, Warszawę, ale jedna stolica – Jasna Góra – ostała się przed olbrzymimi siłami i przetrwała na zawsze.

Polska była podzielona granicami zaborów, ale Jasna Góra i Maryja Jasnogórska tych granic nie znała. Nie uznawała ich i przyciągała wszystkich do centrum naszej ojczyzny. Matka Jasnogórska krzepiła w nas ducha rycerskiego. Ta rycerska Pani ze śladami walki na twarzy uczyła nas przedziwnego męstwa. Uczyła go nie tylko Kordeckiego, nie tylko powstańców konfederacji barskiej, nie tylko zesłańców w tajgi Sybiru, ale uczyła nas wszystkich. Wymagała czegoś trudniejszego, męstwa w codziennej walce, w zwyciężaniu najokropniejszego wroga: niewoli ducha, grzechu i upadku obyczajów. Jasna Góra jest ostoją dla wszystkich zjednoczonych w tej walce. Wszędzie, w każdym niemal kościele, zobaczymy Jej spokojne oblicze, Jej obraz jest w każdej chacie, w każdej książeczce: matki, ojca, dziewczęcia.

Słowa powyższe pochodzą z homilii Sługi Bożego Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski. Wygłosił ją w 1953 r. Niech będą źródłem rozważań przed bliską już uroczystością Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i maryjnym majem.

Kolejne zdjęcie, jakie publikujemy w ramach cyklu Zostań reporterem Portalu AKCJA stanowi ilustrację rozważań dla naszego skupienia nad słowami wypowiedzianymi przez Prymasa Tysiąclecia. 

Zobacz także
Życzę wiary, co wzrasta
Zaproszenie na Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status