WYDARZENIA

„Unxit et misit”

Z głębokim żalem i chrześcijańską nadzieją informuję, że dnia 7 maja 2015 r. o godz. 8.40 odszedł do Domu Ojca Ksiądz Biskup Senior Józef Pazdur.

Urodził się 22 listopada 1924 r. w Woli Skrzydlańskiej. W latach 1947-1951 odbył studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, zakończone 23 grudnia 1951 r. przyjęciem święceń kapłańskich z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Posługiwał jako wikariusz w parafiach: Św. Jana Ap. i Ew. w Oleśnicy, Św. Józefa w Świdnicy. Pełnił także funkcję proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Chojnowie. W latach 1965-1971 oraz 1974-1985 był ojcem duchownym we wrocławskim seminarium. 18 grudnia 1984 r. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej. Sakrę biskupią otrzymał 12 stycznia 1985 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Jako zawołanie przyjął słowa z Listu św. Pawła do Galatów: „Unxit et misit” (Namaścił i posłał). W latach 1992-2000 pełnił funkcję prepozyta Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej. 16 listopada 2000 r. w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego złożył rezygnację z obowiązków biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.

W pamięci wszystkich, którzy spotkali na swojej drodze śp. bp. Józefa, pozostał jako serdeczny Ojciec. Niezwykła dobroć i pokora, połączone z autentyczną miłością Boga i człowieka sprawiały, że ludzie, którzy się z Nim spotykali nigdy nie mieli problemów ze zrozumieniem co to znaczy, że kapłan staje wobec nich in persona Christi. Dzięki nauczaniu śp. bp. Józefa pokolenia duchownych i świeckich pamiętają, że zarówno stając na modlitwie przed Bogiem, jak i patrząc w oczy braciom i siostrom zawsze będzie im do twarzy ze słowami: „przepraszam, proszę i dziękuję”. W ten sposób Jego osobowość i duchowość promieniują dziś w tysiącach osób, które żyją blisko Jezusa, i dają świadectwo spotkania na swojej drodze prawdziwego Świadka Jezusowej Miłości.

Uroczystości pogrzebowe śp. Księdza Biskupa Józefa Pazdura rozpoczną się w niedzielę 10 maja br. o godz. 18.00 we wrocławskim kościele pw. NMP na Piasku. Stąd nastąpi eksporta ciała do katedry wrocławskiej, gdzie do godz. 22.00 będzie można indywidualnie modlić się w intencji śp. Ojca Biskupa. W poniedziałek 11 maja br. o godz. 11.00 w katedrze pw. Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa. Po Eucharystii trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona na cmentarz św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu, gdzie zostanie złożona w grobowcu biskupów wrocławskich.

Duszę śp. Ojca Biskupa polecam modlitwie Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy w różny sposób wspierali Księdza Biskupa Józefa w pracy duszpasterskiej oraz w chorobie. Wyrazy szacunku i wdzięczności składam Pracownikom Służby Zdrowia i bardzo dziękuję za modlitewne towarzyszenie Ojcu Biskupowi w trudnych chwilach cierpienia. „Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie”…

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski

Słowo do Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w związku ze śmiercią Śp. Księdza Biskupa Józefa Pazdura

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl

 

Zobacz także
Uwaga: sekty!
Wstrząs

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status