WYDARZENIA

Z Kazachstanu do Ząbkowic

Niecodzienny kaznodzieja pojawił się minionej niedzieli podczas Mszy św. z okazji rocznicy Pierwszej Komunii Świętej w Parafii pw. Św. Jadwigi. Był nim ks. arcybiskup Tomasz Peta – ordynariusz Archidiecezji Astana w Kazachstanie. Od Ząbkowic to 54 godziny jazdy samochodem lub 10 godzin lotu samolotem.

Wizyta tak szczególnego gościa była efektem zaproszenia od miejscowych duszpasterzy, w tym od ks. Jana Sroki, z którym obecny hierarcha, w czasach kleryckich, odbywał służbę wojskową. W czasach PRL-u władze praktykowały bowiem pobór alumnów seminariów duchownych, usiłując zniechęcić ich do bycia księżmi. Ks. abp Tomasz Peta przebywa w tych dniach w Polsce odwiedzając polskie diecezje, w tym Diecezję Świdnicką. W krótkiej homilii skierowanej do dzieci obchodzących rocznicę Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców, podkreślił duchową moc płynącą z Eucharystii i jej znaczenie dla więzi rodzinnych. Życzył dziewczynkom i chłopcom obecnym na liturgii i wszystkim ich rówieśnikom, aby doświadczali na co dzień jak najwięcej miłości rodzinnej i pozytywnych wzorów w życiu społecznym. Zaakcentował także otwartość na powołania duchowne i zakonne, gdyż Kościół chce nieść Dobrą Nowinę i pomagać ludziom w każdym zakątku świata, w tym w Kazachstanie. Podziękował za serdeczne przyjęcie i pobłogosławił dzieci obchodzące rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Po Mszy św. spotkał się i rozmawiał z przedstawicielami grup parafialnych. W spotkaniu tym brali udział m.in.: kustosz Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie ojciec Mirosław Grakowicz, ks. prałat Edward Dzik – proboszcz Parafii pw. Św. Antoniego w Pieszycach, burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek i przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Dominik.   

Ks. arcybiskup Tomasz Peta to urodzony i wykształcony w Polsce kapłan sprawujący od 25 lat posługę daleko od rodzinnych stron, od 15 lat biskup wyświęcony przez Świętego Jana Pawła II, od 12 lat ordynariusz jednej z czterech diecezji katolickich w Kazachstanie i przewodniczący Konferencji Episkopatu w tym kraju. Kazachstan to kraj 9-krotnie większy od Polski zamieszkały zaledwie przez połowę liczby mieszkańców naszego kraju. Składa się z ok. 130 narodowości, dominującą grupą religijną są muzułmanie, ok 20% to wyznawcy prawosławia, a katolicy stanowią ok. 1%, z czego wielu z nich to rdzenni Polacy. Na terytorium całego Kazachstanu posługuje prawie 100 księży katolickich. Niektórzy z nich, aby dotrzeć z posługą do wiernych, pokonują setki kilometrów. Tylko Archidiecezja Astana (nowoczesna stolica Kazachstanu) jest 2-krotnie większa od Polski i pracuje tu 42 kapłanów. Codzienna praca duszpasterska odbywa się w parafiach, a ze strony władz państwowych praktykowana jest przyjazna neutralność. Mimo wyraźnej przewagi liczebnej muzułmanów, nie pojawiają się problemy w praktykowaniu wiary i konflikty na tle religijnym.

Zobacz także
To było niemożliwe
Dziecko sercem rodziny

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość