WYDARZENIA

Zanurzeni w muzyce

Pierwsza tegoroczna odsłona Bardzkiego Lata Organowego okazała się niezwykłą niespodzianką. Wspaniałe brzmienia organów i fantastyczne wibracje saksofonu sprawiły, że osoby obecne na koncercie w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny mogły doświadczyć niecodziennego muzycznego piękna.

Na zapowiadanym przez portal AKCJA koncercie wystąpili: dr muzykologii Bartosz Jakubczak i wirtuoz organów oraz dr muzykologii Paweł Gusnar maestro saksofonowy. Utwory, jakie można było usłyszeć pochodziły z różnych epok i stron świata, utrzymane były w bardzo różnych nastrojach i emanowały przeróżnymi nastrojami. Od kompozycji mistrzów muzyki poważnej, poprzez adaptacje melodii ludowych do utworów muzyki popowej – tak wyglądała swoista podróż, do jakiej obaj artyści zaprosili publiczność. Ich występy nagradzane były rzęsistymi brawami i nie obyło się bez bisu.

Już w sobotę 3 lipca 2015 r. o godz. 19:00 będzie miał miejsce drugi tegoroczny koncert w ramach II Międzynarodowego Forum Muzycznego w Bardzie. Tym razem obok dźwięku organów będzie można usłyszeć skrzypce. Zagrają Maciej Bator (organy) i Robert Bachara (skrzypce).

Maciej Bator jest organistą i pedagogiem. Ukończył Szkołę Muzyczną II stopnia im. S. Moniuszki w Wałbrzychu, Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w Warszawie oraz Staatliche Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Stuttgarcie. Był stypendystą programu Erasmus w roku akademickim 2005/2006 w Conservatoire de Musique de Geneve Jest laureatem nagród i wyróżnień na konkursach organowych, występował jako solista i akompaniator w Polsce, Czechach, Szwecji, Niemczech, Francji i Szwajcarii. Obecnie jest organistą Kościoła Pokoju oraz dyrektorem nowatorskiej szkoły muzycznej Akademii Dobrej Muzyki. Jako fundator oraz członek zarządu Fundacji Wspierania Kultury Muzycznej Chorda Auxit organizuje razem z żoną Zuzanną międzynarodowe festiwale organowe w Świdnicy i we Wrocławiu.

Robert Bachara w wieku 7 lat śpiewał w chórze chłopięcym Pueri Cantores Wratislavienses, gdzie dostrzeżono jego muzyczny talent. Rok później rozpoczął naukę gry na skrzypcach, kształcąc się pod kierunkiem Michała i Wiktora Kuzniecowa. W roku 2009 ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonalił też na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Idę Haendel, Grigoria Żyslina oraz Jadwigę Kaliszewską. W maju 2012 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Jego debiut sceniczny miał miejsce w Filharmonii Wrocławskiej w 1998 r., kiedy to wykonał z towarzyszeniem orkiestry „Fantazję na motywach opery Faust Gounoda” Henryka Wieniawskiego. Mając 16 lat rozpoczął wieloletnią współpracę z Wrocławskim Zespołem Solistów „Ricordanza”. W 2007 r. odbył czteromiesięczne tournee jako solista z „Barock Orchester Berlin” grając ponad sto koncertów m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Norwegii. Jako solista i kameralista występował na prestiżowych festiwalach muzycznych takich jak „Wratislavia Cantans”, „Festiwal Muzyki Wiedeńskiej” czy „Polonia Cantans”. W 2010 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Zobacz także
Promyk nadziei
Życiowe i duchowe wybory

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość