WYDARZENIA

Drewnerusskij Raspiew

Głębokie, dźwięczne głosy Chóru Patriarchatu Moskiewskiego zapierają dech w piersiach słuchaczy oszołomionych bujnie ornamentowaną muzyką cerkiewną. Zespół postawił sobie za cel ukazanie światu piękna rosyjskiej muzyki sakralnej tłamszonej w czasach Związku Sowieckiego. Święcący tryumfy na całym świecie chór działa w Moskwie jako zespół kościelny, gdzie śpiewa podczas liturgii.

Na Wratislavii chórzyści wykonają dwa opracowania Psalmu 1 rozpoczynającego Księgę Psalmów słowami „Szczęśliwi mąż, który nie idzie za radą występnych” i dalszym opisem pomyślności ludzi bogobojnych. Zabrzmi Hymn Cherubinów skomponowany w polskim monastyrze w Supraślu. Pieśń zachęca wiernych – porównanych do najwyższego chóru anielskiego – by porzucili doczesne troski, „abyśmy przyjęli Króla”. Stychry i tropariony wyjaśniają istotę szczególnych dni w roku liturgicznym. Pieśń Wszystkich strapionych Radość odwołuje się do cudownej ikony Matki Bożej z jednej z moskiewskich cerkwi. W Ektenii Żarliwej (litanii) prośbom diakona będą wtórować charakterystyczne zawołania chóru „Hospodi, pomiłuj” („Panie, zmiłuj się”). Warto zwrócić uwagę na Wielki Prokimenon Dmitra Bortnianskiego – znany kompozytor tworzył w XVII wieku, kiedy to dopuszczono w prawosławiu śpiew wielogłosowy i powstała muzyka cerkiewna, do jakiej dziś jesteśmy przyzwyczajeni.

W cerkwi, jak niegdyś w całym chrześcijaństwie, nie wolno używać instrumentów, bo dawniej kojarzyły się z kultem pogańskim, mogły też rozpraszać wiernych w trakcie modlitwy. Natomiast śpiew służy wyrażeniu słów – przekazuje i wyjaśnia prawdy wiary. Dlatego rosyjska muzyka cerkiewna to tysiąc lat nieustannego rozwijania możliwości ludzkiego głosu. Koncerty muzyki prawosławnej pojawiały się wielokrotnie na Wratislavii Cantans, festiwalu skupionym wokół śpiewu. Uroczyste, podniosłe pieśni, głoszące radość Zmartwychwstania i przekazujące płynącą z wiary nadzieję, wpisują się w przewodni temat tegorocznego festiwalu, którym jest świętowanie.

Koncert pt. „Podróż muzyczna – rosyjska pieśń chóralna XVI – XX w.” odbędzie się w środę 9 września 2015 r. o godz. 19:00 w rzymsko-katolickiej katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława w Świdnicy. Wykonawcy: Anatolij Grindenko – dyrygent oraz Chór Patriarchatu Moskiewskiego „Drewnerusskij Raspiew”. Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia są: Świdnicki Ośrodek Kultury i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Wstęp wolny – zapraszamy i polecamy.

Zobacz także
Nie może Go wyrazić w Jego nieskończonej prostocie
Wzrost znaczenia religijności

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status