WYDARZENIA

W obronie „okien życia”

Komitet Praw Dziecka ONZ w najnowszym dokumencie (CRC/C/POL/CO/3-4) zawierającym zalecenia dla Polski w związku z wykonywaniem przez nasz kraj Konwencji Praw Dziecka krytycznie odniósł się do „okien życia”.

Choć temat wypłynął w mediach krótko przed wyborami, nie pisałam o szczegółach wcześniej, nie chcąc wprowadzać wtedy tematu zastępczego. Sprawa jest ciągle aktualna. Warto dodać, że Komitet Praw Dziecka, komentując prawo do tożsamości w punkcie 20 stwierdził, że jest zaniepokojony wzrastającą liczbą „okien życia”, które pozwalają na anonimowe pozostawienie dziecka.

W Puncie 21 Komitet wzywa Polskę do likwidacji okien życia sugerując, że alternatywą dla nich może być instytucja anonimowego porodu w szpitalu. Komitet nie uwzględnia jednak faktu, że choć „okno życia” nie jest rozwiązaniem optymalnym i zawsze wiąże się z cierpieniem, to może być w skrajnej sytuacji jedynym rozwiązaniem, które ratuje życie dziecka i z tego względu istnienie „okien życia” jest nie tylko uzasadnione, ale wręcz wskazane. Komitet twierdzi, że istnienie w Polsce „okien życia” stanowi naruszenie artykułów 6, 9 i 19 Konwencji. Artykuły 9 i 10 Konwencji rzeczywiście dotyczą separacji dzieci od rodziców, lecz artykuł 6, na który powołuje się Komitet stanowi o prawie do życia! (Art.. 6: 1. Państwa-Strony uznają, że każde dziecko ma niezbywalne prawo do życia. 2. Państwa-Strony zapewnią, w możliwie maksymalnym zakresie, warunki życia i rozwoju dziecka.).

Przypomnijmy Komitetowi Praw Dziecka, że prawo do życia ma miejsce priorytetowe wśród praw podstawowych i że wyprzedza również ważne prawo do tożsamości. Zaprośmy znajomych do podpisania petycji!

http://citizengo.org/pl/30472-w-obronie-okien-zycia-piszemy-do-onz

Jak poinformowała PAP, również Rzecznik Praw Dziecka nie zgadza się ze stanowiskiem Komitetu: „Komitet zwraca uwagę na prawo do tożsamości, ale przypominam, że my w tym wypadku mówimy o prymacie prawa do życia” – powiedział Marek Michalak. Niejednokrotnie nie zgadzaliśmy się z Rzecznikiem w sprawach związanych z obroną życia i pisaliśmy do niego z prośbą o zmianę jego stanowiska. Cieszy fakt, że tym razem wyraził on rozsądny pogląd w wywiadzie cytowanym przez PAP. Rzecznik przyznał, że pozostawienie dziecka w „oknie życia” nie jest najlepszym rozwiązaniem i lepiej byłoby pozostawić je w szpitalu albo zgłosić się bezpośrednio do sądu lub ośrodka adopcyjnego. Ale jeśli miałoby zostać porzucone w lesie lub innym miejscu dla niego niebezpiecznym, to oczywiście 'okno życia’ jest lepszym wyjściem – argumentował.

Zachęcam Państwa gorąco do podpisania petycji, a jeśli już to Państwo zrobili, to do zaproszenia do jej podpisania znajomych. Wystarczy kliknąć link: http://citizengo.org/pl/30472-w-obronie-okien-zycia-piszemy-do-onz i przesłać dalej tę wiadomość. Petycję przekażemy Komitetowi Praw Dziecka ONZ.

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk / CitizenGO Polska

Zobacz także
Wyścig po szczęście
Niezwyczajne rekolekcje dla małżeństw

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status