WYDARZENIA

Miłość nadal bywa ślepa, ale wybór dawcy gamet już nie

Zespół naukowców z Queensland University of Technology w Australii zbadał wymagania samotnych kobiet decydujących się na sztuczne zapłodnienie. W wielu krajach nie istnieją żadne normy prawne, które rezerwowałyby prawo do zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie dla małżeństw. W związku z tym, teoretycznie każdy ma wolny dostęp i prawo do tego typu „usług zdrowotnych”.

Do klinik rozrodu wspomaganego zgłasza się wiele kobiet, które nie są zamężne, nie żyją w stałym związku, a mimo to pragną mieć dziecko. Takie panie korzystają z zasobów banku spermy. W większości banków dawcy podzieleni są na anonimowych i nieanonimowych. Ci ostatni zgadzają się, aby ich biologiczne potomstwo mogło skontaktowało się z nimi, gdy ukończy 18 lat. Niezależnie, jaką opcję wybiorą wszyscy dawcy wypełniają specjalne ankiety. Klientka banku gamet może wybrać dawcę spośród kilkuset – na podstawie stanu zdrowia, charakterystycznych cech wyglądu i różnych upodobań, brzmienia głosu (nagranie audio), prezencji w przeszłości (zdjęcia z dzieciństwa), a nawet testu na inteligencję emocjonalną. Kobieta może przeczytać, jaki jest ulubiony kolor, samochód, czy kategoria sportu potencjalnego kandydata na ojca.

Po co to wszystko? Mianowicie ośrodki związane z procedurami sztucznego zapłodnienia muszą przynosić zysk. Handel komórkami rozrodczymi swoje prawa ma – trzeba uprawiać marketing. Jego podstawowa zasada to orientacja na nabywców. Jest to szczególnie ważne w przypadku banków spermy oferujących i sprzedających swoje usługi online, a takich jest coraz więcej. Dlatego wspomniane wyżej badania przeprowadzili ekonomiści (sic!), specjaliści w zakresie bioekonomii i ekonomii behawioralnej z Wydziału Ekonomii i Finansów QUT.

Tak… In vitro to wielki biznes… Więc jakich dawców wybierają kobiety? „Dumny i pewny siebie ekstrawertyk nie jest tu zwycięzcą” – donosi „Huffington Post”, który opublikował wyniki badań. Mówi bioekonomista Stephen Whyte: „Tak, to prawda. Otrzymaliśmy wyniki dość zaskakujące”. Kobiety poszukują inteligentnych, ale nieśmiałych i spokojnych dawców. Teraz naukowcy zastanawiają się, czy samotne kobiety naprawdę szukają tego typu mężczyzn na biologicznych ojców swoich dzieci, czy też może tacy mężczyźni lepiej wypadają w działaniach marketingowych.

Na podstawie: hli.org.pl
Zobacz także
Życie musi być zawsze przyjęte i chronione
Sursum corda!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status