U NAS WYDARZENIA

Z Apostołami Bożego Miłosierdzia

Ubiegłoroczne obchody XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Bądźmy Rodziną” w Boguszowie Gorcach przebiegały w dwóch etapach.

Pierwszy etap zainaugurowany został 4 października 2015 r. w kościele pw. Świętej Trójcy w Boguszowie Gorcach – Mszą Świętą, w czasie której przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Pan Julian Golak, wręczył nagrody ufundowane za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz porozumienia i współpracy międzynarodowej w duchu wzajemnego bratania się narodów. Nagrody – statuetki popiersia Jana Pawła II otrzymali Ks. proboszcz Andrzej Bajak i prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Pani Henryka Wiaderna. Pani Henryka  w podziękowaniu za otrzymane wyróżnienia zacytowała słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, nawet gdy inni od was nie wymagają”, aby stały się one zachętą do pracy w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego i Kultury Chrześcijańskiej.

W dalszej części spotkania odbył się koncert pt. „Kwiaty Jana Pawła II” w wykonaniu artystów Ogólnopolskiego Teatru William – Es. Można powiedzieć, że Święty Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia zainaugurował Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Boguszowie-Gorcach w kościele św. Trójcy, gdzie znajdują się Jego relikwie i w roku, który parlament polski ogłosił „Rokiem Jana Pawła II”.

Drugi etap pod hasłem „Miłosierdzie Istotą Chrześcijańskiej Doskonałości” miał miejsce w Starym Lesieńcu w kościele pw. Św. Barbary (filia Parafii św. Trójcy w Boguszowie Gorcach). Rozpoczęcie nastąpiło 5 października 2015 r. w Godzinie Miłosierdzia modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni trwali w osobistych modlitwach za wstawiennictwem św. Faustyny i uczestniczyli w w Eucharystii w intencji obu narodów: polskiego i czeskiego. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Ks. dr. Wiesław Rusin – dziekan Dekanatu Wałbrzych – Południe. W koncelebrze uczestniczyli także proboszczowie sąsiednich parafii: Ks. Leszek Sienkiewicz i Ks. Jan Mazur. Ks. proboszcz Andrzej Bajak odczytał list, jaki przysłał na tę uroczystość Ks. kardynał Stanisław Dziwisz. W liście tym Metropolita Krakowski napisał m.in.: „Serdecznie pozdrawiam organizatorów i wszystkich biorących udział w XXVI Dniach Kultury Polsko-Czeskiej w Starym Lesieńcu, życząc wszystkim obfitych łask Bożych za wstawiennictwem Apostołów Bożego Miłosierdzia św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny”. Na zakończenie uroczystej Eucharystii wierni otrzymali błogosławieństwo i ucałowano Relikwie Św. Faustyny, znajdujące w kościele św. Barbary w Starym Lesieńcu.

W dalszej części spotkania wyświetlony został film pt. „Historia św. Siostry Faustyny i jej rola w dziejach Polski”. Film ten mógł być zrealizowany dzięki dotacji z Urzędu Miasta w Boguszowie Gorcach. W tym miejscu w imieniu naszego POAK kierujemy serdeczne podziękowania pod adresem Pana burmistrza Waldemara Kujawy i podległego mu Urzędu. Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem  Ks. biskupa Ignacego Deca za błogosławieństwo i wszelką okazaną pomoc i życzliwość przy realizacji filmu. Scenariusz i reżyseria to dzieło …Św. Faustyny! Natomiast montaż w wykonaniu najmłodszego organizatora, tj. 16-letniego Marcina Sosialuka.

Po filmie organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na ciepły i słodki poczęstunek do namiotów przy kościele. Jak każdego roku na uroczystość przybyło wiele gości z okolicznych parafii, ale także z sąsiednich miast: Wałbrzycha,  Szczawna-Zdroju, a nawet z Wrocławia. Wśród nich byli: burmistrz Boguszowa Gorc Pan Waldemar Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Sylwia Dąbrowska, burmistrz Szczawna Zdroju Pan Marek Fedoruk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Wałbrzychu Pani Anna Adamkiewicz, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Okręgowej we Wrocławiu Pan Henryk Koch z małżonką a także Pan senator Wiesław Kilian z Wrocławia. Miłym gościem ze strony czeskiej była Pani Romana Roszkowa, która śpiewem ubogacała Eucharystię. Pani Teresa Bazała – redaktor naczelny Wydawnictwa Ziemia Kłodzka, przywiozła na tę uroczystość wystawę upamiętniającą  Arnoszta z Pardubic, który był pierwszym arcybiskupem praskim i kanclerzem Uniwersytetu Karola w Pradze. W ubiegłym roku była 650 rocznica śmierci Arnoszta, który szczególnie ukochał Pragę i Ziemię Kłodzką, a jego szczątki spoczywają w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Dokonania Arnoszta są do dzisiaj powszechnie doceniane zarówno w Polsce, Czechach, na Słowacji jak i w Niemczech. Jak każdego roku uroczystościom naszym towarzyszyła przemiła atmosfera wzajemnego szacunku i miłości. Na zakończenie Agapy goście byli poczęstowani wspaniałym tortem przygotowanym specjalnie na tę uroczystość.

W imieniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy modlitwą, ofiarą i pracą przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Szczególne podziękowania skierowane są do Pani Elżbiety Gajewskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach za pomoc techniczną w organizacji  Agapy. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać!

POAK Boguszów Gorce

Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów, zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „HISTORIA ŚWIĘTEJ SIOSTRY FAUSTYNY I JEJ ROLA W DZIEJACH POLSKI” Zaproś bliskich i znajomych do jego wspólnego obejrzenia. Zorganizuj grupę w parafii lub miejscu pracy, aby ten film zobaczyło jak najwięcej osób.

Zobacz także
Leć muzyczko!
Weź swój krzyż

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status