U NAS WYDARZENIA

Z Apostołami Bożego Miłosierdzia

Ubiegłoroczne obchody XXVI Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Bądźmy Rodziną” w Boguszowie Gorcach przebiegały w dwóch etapach.

Pierwszy etap zainaugurowany został 4 października 2015 r. w kościele pw. Świętej Trójcy w Boguszowie Gorcach – Mszą Świętą, w czasie której przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Polsko-Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej Pan Julian Golak, wręczył nagrody ufundowane za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz porozumienia i współpracy międzynarodowej w duchu wzajemnego bratania się narodów. Nagrody – statuetki popiersia Jana Pawła II otrzymali Ks. proboszcz Andrzej Bajak i prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Pani Henryka Wiaderna. Pani Henryka  w podziękowaniu za otrzymane wyróżnienia zacytowała słowa Jana Pawła II: „Wymagajcie od siebie, nawet gdy inni od was nie wymagają”, aby stały się one zachętą do pracy w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego i Kultury Chrześcijańskiej.

W dalszej części spotkania odbył się koncert pt. „Kwiaty Jana Pawła II” w wykonaniu artystów Ogólnopolskiego Teatru William – Es. Można powiedzieć, że Święty Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia zainaugurował Polsko-Czeskie Dni Kultury Chrześcijańskiej w Boguszowie-Gorcach w kościele św. Trójcy, gdzie znajdują się Jego relikwie i w roku, który parlament polski ogłosił „Rokiem Jana Pawła II”.

Drugi etap pod hasłem „Miłosierdzie Istotą Chrześcijańskiej Doskonałości” miał miejsce w Starym Lesieńcu w kościele pw. Św. Barbary (filia Parafii św. Trójcy w Boguszowie Gorcach). Rozpoczęcie nastąpiło 5 października 2015 r. w Godzinie Miłosierdzia modlitwą Koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie wierni trwali w osobistych modlitwach za wstawiennictwem św. Faustyny i uczestniczyli w w Eucharystii w intencji obu narodów: polskiego i czeskiego. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił Ks. dr. Wiesław Rusin – dziekan Dekanatu Wałbrzych – Południe. W koncelebrze uczestniczyli także proboszczowie sąsiednich parafii: Ks. Leszek Sienkiewicz i Ks. Jan Mazur. Ks. proboszcz Andrzej Bajak odczytał list, jaki przysłał na tę uroczystość Ks. kardynał Stanisław Dziwisz. W liście tym Metropolita Krakowski napisał m.in.: „Serdecznie pozdrawiam organizatorów i wszystkich biorących udział w XXVI Dniach Kultury Polsko-Czeskiej w Starym Lesieńcu, życząc wszystkim obfitych łask Bożych za wstawiennictwem Apostołów Bożego Miłosierdzia św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny”. Na zakończenie uroczystej Eucharystii wierni otrzymali błogosławieństwo i ucałowano Relikwie Św. Faustyny, znajdujące w kościele św. Barbary w Starym Lesieńcu.

W dalszej części spotkania wyświetlony został film pt. „Historia św. Siostry Faustyny i jej rola w dziejach Polski”. Film ten mógł być zrealizowany dzięki dotacji z Urzędu Miasta w Boguszowie Gorcach. W tym miejscu w imieniu naszego POAK kierujemy serdeczne podziękowania pod adresem Pana burmistrza Waldemara Kujawy i podległego mu Urzędu. Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem  Ks. biskupa Ignacego Deca za błogosławieństwo i wszelką okazaną pomoc i życzliwość przy realizacji filmu. Scenariusz i reżyseria to dzieło …Św. Faustyny! Natomiast montaż w wykonaniu najmłodszego organizatora, tj. 16-letniego Marcina Sosialuka.

Po filmie organizatorzy zaprosili wszystkich obecnych na ciepły i słodki poczęstunek do namiotów przy kościele. Jak każdego roku na uroczystość przybyło wiele gości z okolicznych parafii, ale także z sąsiednich miast: Wałbrzycha,  Szczawna-Zdroju, a nawet z Wrocławia. Wśród nich byli: burmistrz Boguszowa Gorc Pan Waldemar Kujawa, przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Sylwia Dąbrowska, burmistrz Szczawna Zdroju Pan Marek Fedoruk, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Wałbrzychu Pani Anna Adamkiewicz, przewodniczący Dolnośląskiej Rady Okręgowej we Wrocławiu Pan Henryk Koch z małżonką a także Pan senator Wiesław Kilian z Wrocławia. Miłym gościem ze strony czeskiej była Pani Romana Roszkowa, która śpiewem ubogacała Eucharystię. Pani Teresa Bazała – redaktor naczelny Wydawnictwa Ziemia Kłodzka, przywiozła na tę uroczystość wystawę upamiętniającą  Arnoszta z Pardubic, który był pierwszym arcybiskupem praskim i kanclerzem Uniwersytetu Karola w Pradze. W ubiegłym roku była 650 rocznica śmierci Arnoszta, który szczególnie ukochał Pragę i Ziemię Kłodzką, a jego szczątki spoczywają w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku. Dokonania Arnoszta są do dzisiaj powszechnie doceniane zarówno w Polsce, Czechach, na Słowacji jak i w Niemczech. Jak każdego roku uroczystościom naszym towarzyszyła przemiła atmosfera wzajemnego szacunku i miłości. Na zakończenie Agapy goście byli poczęstowani wspaniałym tortem przygotowanym specjalnie na tę uroczystość.

W imieniu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy modlitwą, ofiarą i pracą przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Szczególne podziękowania skierowane są do Pani Elżbiety Gajewskiej – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach za pomoc techniczną w organizacji  Agapy. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg zapłać!

POAK Boguszów Gorce

Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów, zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „HISTORIA ŚWIĘTEJ SIOSTRY FAUSTYNY I JEJ ROLA W DZIEJACH POLSKI” Zaproś bliskich i znajomych do jego wspólnego obejrzenia. Zorganizuj grupę w parafii lub miejscu pracy, aby ten film zobaczyło jak najwięcej osób.

Zobacz także
Obudź się Polsko!
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość