WYDARZENIA

Wstrząs

Futtbol amerykański stał się dla Amerykanów religią. Z bogatym „kościołem” zwanym Narodową Ligą Futbolową, prorokami, kapłanami i bożkami biegającymi po boisku. Bożkami, które ze zdezelowanymi od uderzeń mózgami popełniają samobójstwa niedługo po zakończeniu kariery. Ten człowiek rzucił mu wyzwanie. I zapłacił za to wysoką cenę.

Film pt. „Wstrząs” jest oparty na prawdziwej historii ambitnego, młodego lekarza z Nigerii dr Benneta Omalu, który przyjechał do wymarzonego kraju. Ciężko pracujący imigrant zdobywa kolejne specjalizacje, mając wielkie szanse osiągnąć sukces jako neuropatolog. Pewnego dnia 2002 roku przypada mu na dyżurze dokonanie sekcji zwłok bezdomnego samobójcy. Okazuje się, że jest nim legendarny futbolista Pittsburgh Steelers Michael Webster. Mimo zaskakującej i znamiennej niechęci innych lekarzy badania Omalu prowadzą do odkrycia nieznanej dotąd choroby CTE, która powoduje u graczy futbolu amerykańskiego nieodwracalne zmiany w mózgu. Utrata pamięci, wczesny Alzheimer i w końcu paranoja wywołująca autodestrukcyjną przemoc- oto ciemna strona życie zbudowanych niczym Hercules sportowych bogów. Omalu zawiera sojusz z byłym lekarzem z NFL, ale zamiast spodziewanych laurów czeka go jednak walka nie tylko o prawdę, ale o  własną karierę.

Urodzony w Nigerii Omala całe życie pragnął przybyć do USA. Krainy wolności, nowego Miasta na Górze podarowanego ludzkości przez Boga. Nie zauważył jednak, że miejsce Boga zajęła nowa religia. „Niedziela była kiedyś dniem kościoła. Dziś jest dniem futbolu” – mówi mu jego mentor, po czym dodaje, że mieszkańcom Pittsburgha podniesiono podatki i pozamykano szkoły, ale wybudowano za to nowy, lśniący stadion. Przybyły z Afryki, obnoszący się ze swoim katolicyzmem lekarz staje się dla wyznawców futbolowego cielca symbolem antyamerykanizmu. Niespodziewanie to religijny aspekt „Wstrząsu” czyni go filmem wyjątkowym. Nie można walki Omali oderwać od jego głębokiej religijności. O ile jego sojusznik stawia na szali swoją karierę ku chwale nauki, on poza powinnością naukowca, szuka metafizycznej Prawdy. Krzyż jest nieodłączną częścią jego egzystencji. Dobrze więc wie, że krzyż nie oznacza tylko miłości i zbawienia, ale również poświęcenie i cierpienie. Omalu doświadcza wręcz hiobowego bólu, będącego bezpośrednim następstwem jego krucjaty. „Wstrząs” to mieszanka wolnościowej myśli z głęboką wiarą.

Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów, zapraszamy do obejrzenia zwiastuna filmu „Wstrząs”. W polskich kinach jest dostępny od marca 2016 r. 

Zobacz także
W poranek niedzieli Zmartwychwstania
Karolina

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status