U NAS

Nasz… czy ich… – o Kościele…

Msza św., prelekcje i debata – tak w największym skrócie można podsumować wydarzenie, jakie miało miejsce 4 czerwca br. w Szczawnie Zdroju z inicjatywy Diecezjalnej Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Zapowiadane przez portal AKCJA forum przebiegało pod hasłem i pytaniem zarazem: „Kościół – nasz czy ich?”

Pierwszym akcentem była Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa prof. Ignacego Deca w szczawieńskim kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa była z pewnością dobrym zaczynem spotkania. W homilii pasterz naszej diecezji, który jest też szefem rady ds. apostolstwa świeckich w ramach Konferencji Episkopatu Polski zachęcał do brania przykładu z apostolskiej postawy Matki Jezusa. Wskazał m.in. na coraz większą potrzebę włączania się laikatu w misję ewangelizacyjną Kościoła.

Cześć druga sympozjum toczyła się w pięknej sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju, gdzie wszystkich przybyłych powitał ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny duszpasterz samorządowców i asystent Akcji Katolickiej. Wśród uczestników obecni byli m.in. Marek Fedoruk – burmistrz Szczawna Zdroju (nota bene: były prezes DIAK Diecezji Świdnickiej) oraz senator Wiesław Kilian i Paweł Skrzywanek – prezes zarządu Uzdrowiska „Szczawno – Jedlina” S.A. Kolejni prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali wagę osobistego zaangażowania katolików świeckich zarówno we własną formację religijną, jak i przekazywanie wiary oraz wywodzącego się z niej systemu wartości dzieciom i młodzieży, a także w innych środowiskach. Mówcami byli: dr Hanna Karp – pracownik naukowy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz redaktor Michał Karnowski – publicysta tygodnika opinii „wSieci” i portalu „wPolityce”.

Po przerwie na kawę i ciasteczko, w trakcie której można było otrzymać w darze od Księdza Biskupa Ignacego Deca nowe tomy z cyklu „Siejba Słowa”, spotkanie stało się jeszcze bardziej dynamiczne. A to za sprawą debaty, w której poza wymienionymi już osobami uczestniczyli także: Urszula Furtak – prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz gospodarz spotkania ks. dr Sławomir Augustynowicz. Przez pryzmat osobistych doświadczeń i obserwacji procesów zachodzących w Kościele i wokół niego, dyskutanci kładli nacisk na konieczność permanentnego ewangelizowania na poziomie parafii, ale też stosowania nowoczesnych form komunikacji społecznej w przekazywaniu prawd wiary. Nie zabrakło też wątku ukazującego akademicki, ale i praktyczny dylemat, czy życie kościelne kreują duchowni czy świeccy. Wymiana opinii objęła także uczestników forum, którzy mogli zadawać pytania i wyrażać swoje sądy. Jedną z osób zabierających głos była Magdalena Jarosz – prezes DIAK Diecezji Świdnickiej.

Ten etap sobotniego spotkania (zapewne) nie wyczerpał wszystkich wątków, o jakich warto, i o jakich chcieliby rozmawiać przedstawiciele laikatu i duchowieństwa, choć należy przyznać, że ten formalny podział nie był tak wyrazisty wobec innych pytań, jakie stawiali sobie obecni w Szczawnie Zdroju. Sądzić więc można, że tego rodzaju spotkania będą organizowane ponownie. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że pierwszą tego rodzaju inicjatywą wykazała się Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej organizując w grudniu 2013 r. Forum Katolickie w Świdnicy. Z kolei w grudniu 2015 r. w Wałbrzychu odbyło się Forum Samorządowe Diecezji Świdnickiej animowane przez ks. Sławomira Augustynowicza – asystenta DIAK Diecezji Świdnickiej (kolejne zaplanowane jest na wrzesień br.). Wszystkie te działania wskazują na znaczenie dialogu w Kościele i o Kościele.

Zobacz także
Ewangelizujmy – to nasze powołanie
Chrystus naszym Królem!
2 komentarze
  • Akcja Katolicka lis 10,2016 z 06:45

    […] Rekolekcje odbędą się w dniach 9 – 11 grudnia 2016 r. Początek się o godz. 18:00 w piątek, a  zakończenie o godz. 12:00 w niedzielę Mszą świętą. Całość toczyć się będzie w gościnnej Parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, a rozważania i ćwiczenia rekolekcyjne poprowadzi ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce. Z rekolekcjonistą tym spotkaliśmy się już podczas sympozjum Kościół nasz czy ich”, które odbyło się w czerwcu br. w Szczawnie Zdroju z inicjatywy Diecezjalnej Rady ds. Apostolstwa Świeckich – zobacz relację portalu Akcja z tego wydarzenia. […]

  • Akcja Katolicka cze 14,2016 z 06:50

    […] dni temu dzięki gościnności tej wspólnoty odbyło się (relacjonowane przez portal AKCJA) forum „Kościół – nasz czy ich?”. Z kolei w ubiegłą niedzielę podczas wszystkich Mszy […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość