U NAS

Nasz… czy ich… – o Kościele…

Msza św., prelekcje i debata – tak w największym skrócie można podsumować wydarzenie, jakie miało miejsce 4 czerwca br. w Szczawnie Zdroju z inicjatywy Diecezjalnej Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Zapowiadane przez portal AKCJA forum przebiegało pod hasłem i pytaniem zarazem: „Kościół – nasz czy ich?”

Pierwszym akcentem była Msza św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa prof. Ignacego Deca w szczawieńskim kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwa była z pewnością dobrym zaczynem spotkania. W homilii pasterz naszej diecezji, który jest też szefem rady ds. apostolstwa świeckich w ramach Konferencji Episkopatu Polski zachęcał do brania przykładu z apostolskiej postawy Matki Jezusa. Wskazał m.in. na coraz większą potrzebę włączania się laikatu w misję ewangelizacyjną Kościoła.

Cześć druga sympozjum toczyła się w pięknej sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie Zdroju, gdzie wszystkich przybyłych powitał ks. dr Sławomir Augustynowicz – diecezjalny duszpasterz samorządowców i asystent Akcji Katolickiej. Wśród uczestników obecni byli m.in. Marek Fedoruk – burmistrz Szczawna Zdroju (nota bene: były prezes DIAK Diecezji Świdnickiej) oraz senator Wiesław Kilian i Paweł Skrzywanek – prezes zarządu Uzdrowiska „Szczawno – Jedlina” S.A. Kolejni prelegenci w swoich wystąpieniach podkreślali wagę osobistego zaangażowania katolików świeckich zarówno we własną formację religijną, jak i przekazywanie wiary oraz wywodzącego się z niej systemu wartości dzieciom i młodzieży, a także w innych środowiskach. Mówcami byli: dr Hanna Karp – pracownik naukowy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz redaktor Michał Karnowski – publicysta tygodnika opinii „wSieci” i portalu „wPolityce”.

Po przerwie na kawę i ciasteczko, w trakcie której można było otrzymać w darze od Księdza Biskupa Ignacego Deca nowe tomy z cyklu „Siejba Słowa”, spotkanie stało się jeszcze bardziej dynamiczne. A to za sprawą debaty, w której poza wymienionymi już osobami uczestniczyli także: Urszula Furtak – prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz gospodarz spotkania ks. dr Sławomir Augustynowicz. Przez pryzmat osobistych doświadczeń i obserwacji procesów zachodzących w Kościele i wokół niego, dyskutanci kładli nacisk na konieczność permanentnego ewangelizowania na poziomie parafii, ale też stosowania nowoczesnych form komunikacji społecznej w przekazywaniu prawd wiary. Nie zabrakło też wątku ukazującego akademicki, ale i praktyczny dylemat, czy życie kościelne kreują duchowni czy świeccy. Wymiana opinii objęła także uczestników forum, którzy mogli zadawać pytania i wyrażać swoje sądy. Jedną z osób zabierających głos była Magdalena Jarosz – prezes DIAK Diecezji Świdnickiej.

Ten etap sobotniego spotkania (zapewne) nie wyczerpał wszystkich wątków, o jakich warto, i o jakich chcieliby rozmawiać przedstawiciele laikatu i duchowieństwa, choć należy przyznać, że ten formalny podział nie był tak wyrazisty wobec innych pytań, jakie stawiali sobie obecni w Szczawnie Zdroju. Sądzić więc można, że tego rodzaju spotkania będą organizowane ponownie. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że pierwszą tego rodzaju inicjatywą wykazała się Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej organizując w grudniu 2013 r. Forum Katolickie w Świdnicy. Z kolei w grudniu 2015 r. w Wałbrzychu odbyło się Forum Samorządowe Diecezji Świdnickiej animowane przez ks. Sławomira Augustynowicza – asystenta DIAK Diecezji Świdnickiej (kolejne zaplanowane jest na wrzesień br.). Wszystkie te działania wskazują na znaczenie dialogu w Kościele i o Kościele.

Zobacz także
#czas_na_media
Społeczna Akademia Liderów – zapisz się!
2 komentarze
  • Akcja Katolicka lis 10,2016 z 06:45

    […] Rekolekcje odbędą się w dniach 9 – 11 grudnia 2016 r. Początek się o godz. 18:00 w piątek, a  zakończenie o godz. 12:00 w niedzielę Mszą świętą. Całość toczyć się będzie w gościnnej Parafii pw. Chrystusa Króla w Głuszycy, a rozważania i ćwiczenia rekolekcyjne poprowadzi ks. Zbigniew Kucharski – asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce. Z rekolekcjonistą tym spotkaliśmy się już podczas sympozjum Kościół nasz czy ich”, które odbyło się w czerwcu br. w Szczawnie Zdroju z inicjatywy Diecezjalnej Rady ds. Apostolstwa Świeckich – zobacz relację portalu Akcja z tego wydarzenia. […]

  • Akcja Katolicka cze 14,2016 z 06:50

    […] dni temu dzięki gościnności tej wspólnoty odbyło się (relacjonowane przez portal AKCJA) forum „Kościół – nasz czy ich?”. Z kolei w ubiegłą niedzielę podczas wszystkich Mszy […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status