WYDARZENIA

Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT

Umiłowani Diecezjanie! Usłyszana dzisiaj Ewangelia przenosi nas do Betanii, do domu Marty i Marii, w którym gości Jezus. Z pewnością jest to radosne i wyjątkowe spotkanie. Krzątanina Marty, uwijanie się wśród rozmaitych posług (por. Łk 10, 40), jest wyrazem troski, oddania i miłości wobec Pana. Przyjmując z wdzięcznością posługę Marty, Jezus wskazuje również na potrzebę obrania najlepszej cząstki, którą jest przebywanie z Nim, słuchanie i rozważanie Jego słów. Tę najlepszą cząstkę wybiera Maria – siada u stóp Jezusa, wsłuchuje się w każde Jego słowo, trwa w obecności Pana. Głęboka wiara pozwala jej poznać, że Jezus jest Tym, który daje szczęście i tylko w Nim jest zbawienie. W tym spotkaniu doświadcza Bożego miłosierdzia.

Światowe Dni Młodzieży darem Bożego miłosierdzia

Również my każdego dnia doświadczamy miłosierdzia Boga. W trwającym obecnie Jubileuszowym Roku Miłosierdzia z serca dziękujemy Bogu za wszystko, co nieustannie otrzymujemy z Jego miłosiernych rąk, przede wszystkim zaś za dar zbawienia. W to wielkie dziękczynienie pragną włączyć się młodzi chrześcijanie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Warto przypomnieć, iż Światowe Dni Młodzieży to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami oraz biskupami, pod przewodnictwem Ojca Świętego, spotykają się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to czas przeżywania wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchania słowa Bożego, sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii, a także radosnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, który wychodzi młodym naprzeciw, a oni, obierając najlepszą cząstkę, otwierają się na spotkanie ze Zbawicielem!

Nasz Magnificat

Główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w Krakowie, poprzedzone są spotkaniami młodych w poszczególnych diecezjach. Potrwają one od 20 do 25 lipca. Z myślą o pielgrzymach przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży, każda polska diecezja przyjęła właściwą dla siebie nazwę biblijną, charakteryzującą  lokalny Kościół. Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT. Jest to hymn uwielbienia, w którym Maryja wysławia liczne dzieła Boga. Słyszymy go podczas spotkania z Elżbietą i w niedługim czasie po Zwiastowaniu.

Określenie to doskonale charakteryzuje naszą diecezję, naznaczoną wieloma maryjnymi akcentami. W Diecezji Świdnickiej znajdują się bowiem przepiękne sanktuaria maryjne: w Wambierzycach, gdzie króluje Matka Boża Królowa Rodzin; na Górze Iglicznej, z łaskami słynącą figurką Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości; w Polanicy Zdroju, z nieustannie czczoną ikoną Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy; w Kiełczynie, gdzie spogląda na swoje dzieci Matka Boża Łaskawa z Dzieciątkiem, a w Lądku Zdroju Matka Boża Uzdrowienie Chorych słucha modlitw swoich dzieci, proszących o zdrowie. Natomiast w Wałbrzychu, Starym Wielisławiu, Bobolicach oraz Nowej Rudzie Słupcu Matka Boża Bolesna uczy nas współcierpienia z Jej Synem.

3 lipca bieżącego roku, w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, świętowaliśmy 1050. rocznicę chrztu naszego narodu oraz 50. rocznicę koronacji najstarszej w Polsce figurki Matki Bożej. Pragnęliśmy więc, by również  to sanktuarium znalazło się na szlaku „ścieżek Maryjnych”, które wraz z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży będziemy wspólnie przemierzać.

24 lipca, w niedzielę, zgromadzimy się wszyscy w tym sanktuarium, by wspólnie z Maryją – Matką Miłosierdzia wyśpiewać Bogu radosne MAGNIFIACAT.

Młodzi Młodym

Przez ostatnie dwa lata ponad pół tysiąca wolontariuszy w pięciu rejonach naszej Diecezji uczestniczyło w licznych spotkaniach oraz trwało na modlitwie, by umożliwić nam osobisty udział w pięknym wydarzeniu, jakim są Dni w Diecezji. Dzisiaj wiemy już, że będziemy gościć blisko 600 pielgrzymów z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Afryki, USA (Arizona), Argentyny, Brazylii oraz Bahrajnu.

Naszych gości przywitamy w środę 20 lipca w miejscach zakwaterowania: w Bielawie, Pieszycach, Piławie Górnej, Ząbkowicach, Bardzie, Polanicy Zdroju, Radkowie i Wambierzycach. Na godz. 19:00 przygotowano integracyjny program artystyczny pt. „Młodzi Młodym”, który zostanie zaprezentowany w bielawskim Centrum Energii, na ząbkowickim Rynku oraz w wambierzyckiej bazylice. Drugi dzień, tj. w czwartek 21 lipca, młodzież rozpocznie Mszą św. w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania. Następnie będzie okazja do zwiedzania regionu, poznawania kultury i życia mieszkańców. Wieczór upłynie po hasłem „Gospodarz Gościom”. Będzie to czas prezentacji programu artystycznego od godz. 19:00 w trzech miejscach: w Parafii św. Antoniego w Pieszycach, na ząbkowickim Rynku oraz w wambierzyckiej bazylice. W piątek, tj. 22 lipca o godz. 19.00 w kościele sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich oraz w bazylice w Wambierzycach pójdziemy z Jezusem Drogą Krzyżową oraz włączymy się w modlitwę uwielbienia. Natomiast w sobotę, tj. 23 lipca o godz. 16:00 na rynku w Dzierżoniowie zbiorą się pielgrzymi z wszystkich regionów, by uczestniczyć w polskiej biesiadzie. W niedzielę 24 lipca o godz. 8:30 z wyruszy z Ząbkowic Śląskich pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, gdzie o godz. 15:00 rozpocznie się Msza św. Następnie na bardzkim Rynku będzie miało miejsce międzynarodowe, braterskie spotkanie. Pożegnamy młodzież w poniedziałek 25 lipca. W czasie Mszy św. o godz. 10:00 w Parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy podziękujemy Bogu za wspólnie przeżyty czas oraz będziemy wypraszać dla wyjeżdżających do Krakowa pielgrzymów łaskę Bożego błogosławieństwa.

Dni w Diecezji staną się także okazją, by przybliżyć przybyłym do nas młodym pielgrzymom bogatą historię naszego regionu, kulturę, tradycję i zwyczaje.

Gość w dom, Bóg w dom

Wyrażając wdzięczność tym, którzy już otworzyli drzwi domów i serc dla przybywającej do nas niebawem młodzieży z różnych rejonów świata, proszę wszystkich wiernych o okazanie serdecznej, chrześcijańskiej gościnności, która jest jedną z najbardziej podstawowych cech charakteryzujących wspólnotę ludzi wierzących. Słowo Boże uczy nas, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35). Także Ojciec Święty Franciszek przypomina, że Kościół jest domem gościnności, a chrześcijanin to ten, kto nauczył się gościć kogoś (por. Nie za pomocą argumentów, ale ucząc goszczenia, homilia podczas Mszy św. w wojskowej bazie lotniczej Ñu Guazú w Asunción, 12. 07. 2015 r.). Naśladując usłużną Martę, okażmy troskę, pomoc i miłość każdemu spotkanemu pielgrzymowi.

Jesteśmy jednym Kościołem w Chrystusie. Zachęcam więc Was, bracia i siostry, a zwłaszcza Was, droga młodzieży, do osobistego uczestnictwa w spotkaniach zaplanowanych w ramach Dni w Diecezji. Jeszcze raz zapraszam też wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniach z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie czy też na Jasnej Górze w Częstochowie. Napełniajmy się przy tym nadzieją, optymizmem i głęboką radością, zgodnie z tym, co słyszymy w hymnie Magnificat: „raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy” (Łk 1, 47) i o czym przypomina nam Ojciec Święty Franciszek: „Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza” (Adhortacja Apostolska Radość Ewangelii).

Proszę Was również o modlitwę w intencji tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, by stało się ono czasem dzielenia się świadectwem wiary i umacniania wspólnoty Kościoła.

Na czas radosnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży oraz spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, wypraszam dla wszystkich drogich Diecezjan, za przyczyną Matki Najświętszej, wszelkie potrzebne łaski i z serca błogosławię.

Wasz Biskup

† Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT_02

List pasterski Biskupa Świdnickiego zapraszający do włączenia się w przebieg Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
Bóg jest jeden i objawił się nam przez Jezusa Chrystusa
Ad maiora natus sum – Do wyższych rzeczy zostałem stworzony
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status