WYDARZENIA

Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT

Umiłowani Diecezjanie! Usłyszana dzisiaj Ewangelia przenosi nas do Betanii, do domu Marty i Marii, w którym gości Jezus. Z pewnością jest to radosne i wyjątkowe spotkanie. Krzątanina Marty, uwijanie się wśród rozmaitych posług (por. Łk 10, 40), jest wyrazem troski, oddania i miłości wobec Pana. Przyjmując z wdzięcznością posługę Marty, Jezus wskazuje również na potrzebę obrania najlepszej cząstki, którą jest przebywanie z Nim, słuchanie i rozważanie Jego słów. Tę najlepszą cząstkę wybiera Maria – siada u stóp Jezusa, wsłuchuje się w każde Jego słowo, trwa w obecności Pana. Głęboka wiara pozwala jej poznać, że Jezus jest Tym, który daje szczęście i tylko w Nim jest zbawienie. W tym spotkaniu doświadcza Bożego miłosierdzia.

Światowe Dni Młodzieży darem Bożego miłosierdzia

Również my każdego dnia doświadczamy miłosierdzia Boga. W trwającym obecnie Jubileuszowym Roku Miłosierdzia z serca dziękujemy Bogu za wszystko, co nieustannie otrzymujemy z Jego miłosiernych rąk, przede wszystkim zaś za dar zbawienia. W to wielkie dziękczynienie pragną włączyć się młodzi chrześcijanie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Warto przypomnieć, iż Światowe Dni Młodzieży to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami oraz biskupami, pod przewodnictwem Ojca Świętego, spotykają się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to czas przeżywania wielkiej wspólnoty Kościoła Powszechnego, słuchania słowa Bożego, sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii, a także radosnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, który wychodzi młodym naprzeciw, a oni, obierając najlepszą cząstkę, otwierają się na spotkanie ze Zbawicielem!

Nasz Magnificat

Główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, które będą miały miejsce w Krakowie, poprzedzone są spotkaniami młodych w poszczególnych diecezjach. Potrwają one od 20 do 25 lipca. Z myślą o pielgrzymach przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży, każda polska diecezja przyjęła właściwą dla siebie nazwę biblijną, charakteryzującą  lokalny Kościół. Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT. Jest to hymn uwielbienia, w którym Maryja wysławia liczne dzieła Boga. Słyszymy go podczas spotkania z Elżbietą i w niedługim czasie po Zwiastowaniu.

Określenie to doskonale charakteryzuje naszą diecezję, naznaczoną wieloma maryjnymi akcentami. W Diecezji Świdnickiej znajdują się bowiem przepiękne sanktuaria maryjne: w Wambierzycach, gdzie króluje Matka Boża Królowa Rodzin; na Górze Iglicznej, z łaskami słynącą figurką Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości; w Polanicy Zdroju, z nieustannie czczoną ikoną Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy; w Kiełczynie, gdzie spogląda na swoje dzieci Matka Boża Łaskawa z Dzieciątkiem, a w Lądku Zdroju Matka Boża Uzdrowienie Chorych słucha modlitw swoich dzieci, proszących o zdrowie. Natomiast w Wałbrzychu, Starym Wielisławiu, Bobolicach oraz Nowej Rudzie Słupcu Matka Boża Bolesna uczy nas współcierpienia z Jej Synem.

3 lipca bieżącego roku, w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, świętowaliśmy 1050. rocznicę chrztu naszego narodu oraz 50. rocznicę koronacji najstarszej w Polsce figurki Matki Bożej. Pragnęliśmy więc, by również  to sanktuarium znalazło się na szlaku „ścieżek Maryjnych”, które wraz z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży będziemy wspólnie przemierzać.

24 lipca, w niedzielę, zgromadzimy się wszyscy w tym sanktuarium, by wspólnie z Maryją – Matką Miłosierdzia wyśpiewać Bogu radosne MAGNIFIACAT.

Młodzi Młodym

Przez ostatnie dwa lata ponad pół tysiąca wolontariuszy w pięciu rejonach naszej Diecezji uczestniczyło w licznych spotkaniach oraz trwało na modlitwie, by umożliwić nam osobisty udział w pięknym wydarzeniu, jakim są Dni w Diecezji. Dzisiaj wiemy już, że będziemy gościć blisko 600 pielgrzymów z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Afryki, USA (Arizona), Argentyny, Brazylii oraz Bahrajnu.

Naszych gości przywitamy w środę 20 lipca w miejscach zakwaterowania: w Bielawie, Pieszycach, Piławie Górnej, Ząbkowicach, Bardzie, Polanicy Zdroju, Radkowie i Wambierzycach. Na godz. 19:00 przygotowano integracyjny program artystyczny pt. „Młodzi Młodym”, który zostanie zaprezentowany w bielawskim Centrum Energii, na ząbkowickim Rynku oraz w wambierzyckiej bazylice. Drugi dzień, tj. w czwartek 21 lipca, młodzież rozpocznie Mszą św. w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania. Następnie będzie okazja do zwiedzania regionu, poznawania kultury i życia mieszkańców. Wieczór upłynie po hasłem „Gospodarz Gościom”. Będzie to czas prezentacji programu artystycznego od godz. 19:00 w trzech miejscach: w Parafii św. Antoniego w Pieszycach, na ząbkowickim Rynku oraz w wambierzyckiej bazylice. W piątek, tj. 22 lipca o godz. 19.00 w kościele sióstr Klarysek w Ząbkowicach Śląskich oraz w bazylice w Wambierzycach pójdziemy z Jezusem Drogą Krzyżową oraz włączymy się w modlitwę uwielbienia. Natomiast w sobotę, tj. 23 lipca o godz. 16:00 na rynku w Dzierżoniowie zbiorą się pielgrzymi z wszystkich regionów, by uczestniczyć w polskiej biesiadzie. W niedzielę 24 lipca o godz. 8:30 z wyruszy z Ząbkowic Śląskich pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie, gdzie o godz. 15:00 rozpocznie się Msza św. Następnie na bardzkim Rynku będzie miało miejsce międzynarodowe, braterskie spotkanie. Pożegnamy młodzież w poniedziałek 25 lipca. W czasie Mszy św. o godz. 10:00 w Parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy podziękujemy Bogu za wspólnie przeżyty czas oraz będziemy wypraszać dla wyjeżdżających do Krakowa pielgrzymów łaskę Bożego błogosławieństwa.

Dni w Diecezji staną się także okazją, by przybliżyć przybyłym do nas młodym pielgrzymom bogatą historię naszego regionu, kulturę, tradycję i zwyczaje.

Gość w dom, Bóg w dom

Wyrażając wdzięczność tym, którzy już otworzyli drzwi domów i serc dla przybywającej do nas niebawem młodzieży z różnych rejonów świata, proszę wszystkich wiernych o okazanie serdecznej, chrześcijańskiej gościnności, która jest jedną z najbardziej podstawowych cech charakteryzujących wspólnotę ludzi wierzących. Słowo Boże uczy nas, że „więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu” (Dz 20,35). Także Ojciec Święty Franciszek przypomina, że Kościół jest domem gościnności, a chrześcijanin to ten, kto nauczył się gościć kogoś (por. Nie za pomocą argumentów, ale ucząc goszczenia, homilia podczas Mszy św. w wojskowej bazie lotniczej Ñu Guazú w Asunción, 12. 07. 2015 r.). Naśladując usłużną Martę, okażmy troskę, pomoc i miłość każdemu spotkanemu pielgrzymowi.

Jesteśmy jednym Kościołem w Chrystusie. Zachęcam więc Was, bracia i siostry, a zwłaszcza Was, droga młodzieży, do osobistego uczestnictwa w spotkaniach zaplanowanych w ramach Dni w Diecezji. Jeszcze raz zapraszam też wszystkich do wzięcia udziału w spotkaniach z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie czy też na Jasnej Górze w Częstochowie. Napełniajmy się przy tym nadzieją, optymizmem i głęboką radością, zgodnie z tym, co słyszymy w hymnie Magnificat: „raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy” (Łk 1, 47) i o czym przypomina nam Ojciec Święty Franciszek: „Z Jezusem Chrystusem radość zawsze rodzi się i odradza” (Adhortacja Apostolska Radość Ewangelii).

Proszę Was również o modlitwę w intencji tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia, by stało się ono czasem dzielenia się świadectwem wiary i umacniania wspólnoty Kościoła.

Na czas radosnego przeżywania Światowych Dni Młodzieży oraz spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, wypraszam dla wszystkich drogich Diecezjan, za przyczyną Matki Najświętszej, wszelkie potrzebne łaski i z serca błogosławię.

Wasz Biskup

† Ignacy Dec

Biskup Świdnicki

Nasza Diecezja przyjęła nazwę MAGNIFICAT_02

List pasterski Biskupa Świdnickiego zapraszający do włączenia się w przebieg Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży

Na podstawie: diecezja.swidnica.pl
Zobacz także
Kobieta – mistrzyni wspólnoty
Święty 14-letni
Komentarze (1)

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość