WYDARZENIA

Przemyśleć życie i nawrócić się!

Czas wakacji sprzyja podróżom, wędrówkom oraz pielgrzymkom. Najsłynniejszymi ośrodkami pielgrzymkowymi w Europie dla katolików są dwa miejsca: bazylika Św. Piotra w Rzymie z grobem apostoła Piotra i  katedra w Santiago de Compostela w Hiszpanii z grobem Apostoła Jakuba Starszego.

Dawniej pielgrzymowanie miało przede wszystkim charakter religijny. W wiekach średnich pielgrzymowano dla umocnienia wiary, odbycia pokuty, spełnienia ślubowania, z prośbą o uzdrowienie lub w celach dziękczynnych. Szczególnie pielgrzymki do tego drugiego miejsca cieszą się w Polsce wyjątkowym zainteresowaniem. Ich trasy wiodą się drogami Św. Jakuba, których w Polsce jest kilka i są oznaczone są symbolem „muszli Św. Jakuba”. Szlaki pielgrzymkowe do Santiago pokonują rokrocznie  miliony ludzi z całego świata, w tym kilkuset pątników z Dolnego Śląska, a nawet kilka osób z naszego Powiatu Ząbkowickiego.

Jednak niewiele osób odbyło pielgrzymkę dwukrotnie i to w dodatku w obie strony! Jedną z takich osób jest znany ząbkowiczanom podróżnik z Wrocławia, przewodnik turystyczny i działacz NSZZ „Solidarność” Andrzej Kofluk, który dwukrotnie już spotykał się z ząbkowiczanami. Jak sam stwierdził rozpoczynając swoje pielgrzymowanie: „idę dla siebie i najbliższych, aby przemyśleć swoje dotychczasowe życie i nawrócić się. Będę szedł dla Polski i Wrocławia z przesłaniem św. Jana Pawła II, który będąc u grobu św. Jakuba powiedział: „z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości – odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie”.

Pierwszą, pieszą pielgrzymkę z Wrocławia do Santiago de Compostela Andrzej Kofluk odbył w 2010 r. Potem było kilka innych: do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II w 2011 r., potem powtórnie w 2014 r. na kanonizację Papieża – Polaka. Ostatnia pielgrzymka – rowerem do Santiago de Compostela i z powrotem  rozpoczęła się w dniu 26 kwietnia 2016 r. Mszą Świętą we wrocławskiej katedrze. Ta peregrynacja trwała prawie trzy miesiące i prowadziła trasą o długości niemal 8500 km. Pełna była spotkań z ludźmi i niezwykłych zdarzeń. W przedostatni dzień pielgrzymowania Andrzej zawitał na Ziemi Ząbkowickiej i przyjechał do Olbrachcic Wielkich, gdzie podczas poprzednich pielgrzymek już dwukrotnie się zatrzymywał. Następnego dnia odwiedził Ząbkowice Śląskie, skąd ruszył na ostatni odcinek swojej pielgrzymki – do rodzinnego Wrocławia. Do celu dojechał w godzinach popołudniowych, kończąc tę niezwykłą pielgrzymkę.

Umówiliśmy się, że Andrzej przyjedzie do Ząbkowic Śląskich jesienią br. i wówczas podzieli się swoimi wrażeniami z pielgrzymowania, na które to spotkanie już dzisiaj zapraszam.

Jerzy Organiściak
Zobacz także
Nadal są mężem i żoną
Dalekie strony

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status