WYDARZENIA

Wiara i wdzięczność (FOTO ALBUM / VIDEO]

Licząca ponad 1000 lat i uznawana za cudowną mała drewniana figurka Madonny z Dzieciątkiem, nazywanej Strażniczką Wiary, koronowana 50 lat temu w czasie obchodów Millenium Chrztu Polski – w minioną niedzielę przyciągnęła setki pielgrzymów do Barda. Specjalny list przesłał Prezydent RP Andrzej Duda. Wśród gości obecny był ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

Do Bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przybyli pątnicy, z których wielu być może pamięta wydarzenie sprzed 50 lat, gdy ówczesny arcybiskup wrocławski, a późniejszy kardynał Bolesław Kominek nałożył korony na sylwetki Jezusa i Maryi. Decyzja Stolicy Apostolskiej w tej sprawie zapadła w 1948 r., ale sprzeciw władz komunistycznych w Polsce sprawił, iż dokonanie tego aktu stało się możliwe dopiero w 1966 r. Niedzielne uroczystości w Bardzie poprzedzone były wielomiesięcznymi duchowymi przygotowaniami w Diecezji Świdnickiej, którym przewodzili Ojcowie Redemptoryści – opiekunowie bardzkiego sanktuarium.

Powitania wszystkich przybyłych dokonał na wstępie Mszy św. ordynariusz Diecezji Świdnikiej ksiądz biskup Ignacy Dec. Głównym celebransem i kaznodzieją był arcybiskup częstochowski ksiądz arcybiskup Wacław Depo. Przypomniał on źródła kultu Matki Bożej w Bardzie oraz historyczne okoliczności koronacji cudownej figurki. Opisując aktualne cechy religijności w Europie i Polsce, nawiązał do śmiałości politycznej i duchowej księcia Mieszka, który zdecydował o włączeniu się Polaków do cywilizacji chrześcijańskiej. Ukazał też dwa diametralnie różne sposoby pojmowania wolności. Pierwszym z nich były pokojowe marsze Polaków, którzy kilka lat temu domagali się przyznania pasma na multipleksie dla Telewizji Trwam. Zebrano wtedy ponad 2,5 mln podpisów osób upominających się o to prawo. Marsze, które odbyły się w ponad 140 miastach w Polsce i za granicą „były formą pokojowego protestu przeciw zawłaszczaniu przestrzeni medialnej przez określone ośrodki władzy i finansjery. Pokojowe manifestacje pokazały, że prawda jest jedna i ona jest fundamentem jedności.” Kaznodzieja mówił dalej: „Czy więcej jest na naszych ulicach prawdy czy mniej? Stawiamy to pytanie czy obecne manifestacje publiczne są pokojowym wołaniem o prawdę w Polsce? Czy walczącą mową nienawiści? W każdym wysiłku dla dobra Ojczyzny i jej przyszłości potrzebna jest moc wiary w Boga bogatego w miłosierdzie. Potrzeba jest ufnej modlitwy. Dlatego jesteśmu tutaj razem wobec ukoronowanej figurki Maryi Strażniczki Wiary świętej i wołamy słowami Świętego Jana Pawła II: >> Ziemio polska, ziemio ojczysta, zjednocz się przy Chrystusowej Eucharystii (…) <<.

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do uczestników uroczystości rocznicowych okolicznościowy list. Jego treść przekazał poseł Michał Dworczyk. W przesłaniu tym czytamy m.in.: „Uczestnicy tamtego pamiętnego wydarzenia okazali przywiązanie do wartości i tradycji, na fundamencie których przez wieki wzrastała polska tożsamość narodowa, państwowość, relacje społeczne, kultura, nauka i sztuka. Jednocześnie był to akt odrzucenia komunistycznej ideologii, ideologii przymusowej ateizacji i nienawiści wobec niektórych grup społecznych”.

Na zakończenie liturgii głos zabrał burmistrz Barda Krzysztof Żegański, który w swoim krótkim przemówieniu podkreślał to, że Bardo zawsze było związane z kultem maryjnym i ta więź stanowi wspólne dobro Kościoła i Gminy Bardo. Podkreślił też szczególne znaczenie cudownej figurki Matki Bożej Bardzkiej dla wierzących, w tym dla chorych wiążących z nią nadzieję na uzdrowienie.

Msza św. z okazji 50. rocznicy koronacji poprzedzona była programem słowno-muzycznym w wykonaniu zespołu „Wiolinek”.

Wśród gości uroczystości byli obecni hierarchowie kościelni: ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz, ksiądz arcybiskup Wacław Depo, księża biskupi: Josef Kajnek (z Diecezji Hradec Králové w Czechii), Włodzimierz Juszczak (ordynariusz greckokatolicki eparchii wrocławsko-gdańskiej), Stefan Cichy i Marek Mendyk (z Diecezji Legnickiej) i Adam Bałabuch. Politycy obecni w Bardzie to: poseł Michał Dworczyk (PiS), senator Wiesław Kilian (PO). Samorządowcy: Grażyna Cal i Julian Golak – radni Sejmiku Dolnośląskiego, Roman Fester – starosta ząbkowicki, wicestarosta Mariusz Szpilarewicz. Samorząd Gminy Bardo, poza burmistrzem Krzysztofem Żegańskim, reprezentowali: przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kardaś oraz wiceburmistrz Krystyna Sobieraj. Gospodarzem uroczystości był ojciec proboszcz Mirosław Grakowicz – kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Bardzie. Cała (zapowiadana przez portal AKCJA) uroczystość była transmitowana przez TV Trwam oraz Radio Maryja i Radio Rodzina. Na jej zakończenie ksiądz biskup Ignacy Dec dokonał zawierzenia Matce Bożej wszystkich mieszkańców i spraw Diecezji Świdnickiej. Po liturgii wiele osób podchodziło do cudownej figurki, aby ją ucałować i potem modliło się w bardzkiej Bazylice. Potem na jej dziedzińcu pielgrzymi posilali się i cieszyli się wspólnie przeżytym dniem w Bardzie.

Zobacz także
Odnajdziecie radość, aby móc się nią podzielić?
Ile warta jest wolność ?

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status