WYDARZENIA

Arka i oaza

Na 21 sierpnia 1946 r. datowany jest formalny początek obecności Zakonu Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Ząbkowicach Śląskich. Faktycznie pierwsza z sióstr przybyła do naszego miasta kilka dni wcześniej, aby urzędowo potwierdzić przejęcie klasztoru i kościoła przy ul. Grunwaldzkiej. Od tego czasu trwa tu nieprzerwana ani na chwilę modlitwa sióstr. Jubileusz 70-lecia historii ząbkowickich Klarysek obchodziliśmy w minioną niedzielę.

Mszy św. przewodniczył ordynariusz Diecezji Świdnickiej ksiądz biskup Ignacy Dec, a wraz z nim celebrowali ją m.in. księża związani swoją kapłańską posługą z klasztorem i kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W bardzo osobistej i poruszającej homilii ksiądz biskup mówił przede wszystkim o Matce Bożej, jako idealnym modelu człowieczeństwa. Przywołał słowa Papieża Franciszka wypowiedziane na Jasnej Górze w trakcie lipcowej wizyty w Polsce: „Jeżeli istnieje jakakolwiek ludzka chwała, jakaś nasza zasługa w pełni czasu, to jest nią Ona: to Ona jest ową przestrzenią zachowaną w wolności od zła, w której Bóg się odzwierciedlił; to Ona jest schodami, które przemierzył Bóg, aby zejść do nas i stać się bliskim i konkretnym (…)”. Następnie odniósł te słowa do powołania, jakie od 1946 r. Siostry Klaryski spełniają w Ząbkowicach Śląskich. Ksiądz biskup podkreślił, że modlitwa i praca, jaką one codziennie podejmują, jest wyrazem głęboko chrześcijańskiego zakorzenienia w jedności z Jezusem obecnym w Eucharystii i jednocześnie mocnym związaniem z rzeczywistością świata, w której radości i niepokoje mieszają się nieustannie. Duchowa i materialna przestrzeń, jaką tworzą Siostry Klaryski to – według księdza biskupa – coś na kształt arki w niespokojnym otoczeniu i oazy, w której zawsze można odnaleźć ukojenie dla duszy.

Liturgia zakończyła się biskupim błogosławieństwem oraz laudacją wygłoszoną przez Siostrę przełożoną Marię Gabrielę, która z zakonnej klauzury przypomniała w krótkich słowach historię i zamierzenia Zakonu oraz podziękowała żyjącym i zmarłym dobroczyńcom klasztoru. Uzupełnieniem tej wypowiedzi była prezentacja multimedialna wyświetlona na ekranie, na którym zazwyczaj wierni widzą teksty pieśni kościelnych. Zobaczyliśmy w niej swego rodzaju duchowe drzewo genealogiczne, z jakiego wyrasta ząbkowicka wspólnota Sióstr Klarysek, w tym jej początki we Lwowie, skąd zakonnice dotarły na Dolny Śląsk w wyniku powojennych wysiedleń z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie, ząbkowicki klasztor, obok kłodzkiego, jest jednym z dwóch miejsc w Diecezji Świdnickiej, gdzie trwa nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu. Siostry Klaryski wykonują też prace związane z odnawianiem i tworzeniem szat liturgicznych oraz sztandarów instytucji kościelnych i świeckich. Dzięki wsparciu rządowemu i samorządowemu oraz darczyńcom, prowadzą od kilku lat prace zabezpieczające i konserwatorskie zarówno w kościele, jak i w klasztorze, które to obiekty są zabytkami. Udzielają również pomocy materialnej osobom biednym lub znajdującym się w trudnej osobistej sytuacji – np. poprzez „modlitewne pogotowie ratunkowe”. O wszystkich tych aspektach swojej działalności Siostry Klaryski informują m.in. w swoim serwisie internetowym  www.zabkowice.klaryski.org  

Zobacz także
Po obradach Rady Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich
Ukamienowanie Sorayi M.

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status