WYDARZENIA

III Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Barda

11 września 2016 r. odbyła się już trzecia polsko-niemiecka  pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Pielgrzymowanie ząbkowiczan do Barda ma wielką, prawie 400-letnią historię i rozpoczęło się jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej. Ówcześni mieszkańcy Ząbkowic (Frankenstein) dziękowali Matce Boskiej za uratowanie miasta od epidemii dżumy, która wówczas szalała na  Śląsku. Od tego czasu rokrocznie ząbkowiczanie maszerowali z procesją na dzień Narodzenia Najświętszej Panny Marii, składając  podziękowanie u stóp bardzkiej Madonny i prosząc o pomyślność dla miasta i siebie samych.

Po wysiedleniu ludności niemieckiej z Ząbkowic w 1946 r., dawni mieszkańcy zabrali ze sobą kopię figurki Madonny Bardzkiej Bardzkiej i zawieźli ją do sanktuarium w Rulle k/ Osnabruck, gdzie kontynuowali pielgrzymowanie. I tak działo się do 2014 r., bowiem od tego roku pielgrzymki „wróciły” na Śląsk. Stało się tak dzięki inicjatywie dawnych mieszkańców Ząbkowic: Johannesa Walzika, Christopha Meullera i Helmuta Sauera, którzy aktywnie w nich uczestniczą.

Dzięki wsparciu księdza dziekana Bogdana Wolniewicza i ks. Jana Sroki już od 2014 r. pielgrzymki wędrują do Barda wśród  krajobrazów okolic Ząbkowic w pięknej, duchowej atmosferze. W tym roku uczestniczyło w niej niemal 50 osób, w tym 5 dawnych mieszkańców. Po drodze pielgrzymi mieli chwilę odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Potworowie, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich podejmowały pielgrzymów z prawdziwie polską gościnnością. Jak co roku w bazylice bardzkiej odbyła się uroczysta Msza święta dziękczynna, a po niej mieliśmy okazje wysłuchać wyjątkowego koncertu w wykonaniu dwóch chórów: Opolskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Mariana Bilińskiego oraz Chóru „Cantate Domino” z Nowej Rudy pod dyr. Piotra Bałandy z utworami m.in. J.S.Bacha oraz „naszego kompozytora” z Braszowic – Alojzego Tauxa.

Wszyscy pątnicy, mimo gorącej jak na wrzesień aury, podkreślali wyjątkowość tego dnia i wspaniałe przeżycia duchowe, jakie im przez cały dzień towarzyszyły. Na zakończenie wszyscy pielgrzymi zapowiedzieli spotkanie na kolejnej pielgrzymce w następnym roku. Tak więc niemal 400-letnia tradycja pielgrzymowania z Ząbkowic do Barda na stałe zakorzenia się w tradycji naszego miasta.

Jerzy Organiściak
Zobacz także
Nasze dziedzictwo – Polska
Akcja Ambasadorem

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość