WYDARZENIA

III Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Barda

11 września 2016 r. odbyła się już trzecia polsko-niemiecka  pielgrzymka do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Pielgrzymowanie ząbkowiczan do Barda ma wielką, prawie 400-letnią historię i rozpoczęło się jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej. Ówcześni mieszkańcy Ząbkowic (Frankenstein) dziękowali Matce Boskiej za uratowanie miasta od epidemii dżumy, która wówczas szalała na  Śląsku. Od tego czasu rokrocznie ząbkowiczanie maszerowali z procesją na dzień Narodzenia Najświętszej Panny Marii, składając  podziękowanie u stóp bardzkiej Madonny i prosząc o pomyślność dla miasta i siebie samych.

Po wysiedleniu ludności niemieckiej z Ząbkowic w 1946 r., dawni mieszkańcy zabrali ze sobą kopię figurki Madonny Bardzkiej Bardzkiej i zawieźli ją do sanktuarium w Rulle k/ Osnabruck, gdzie kontynuowali pielgrzymowanie. I tak działo się do 2014 r., bowiem od tego roku pielgrzymki „wróciły” na Śląsk. Stało się tak dzięki inicjatywie dawnych mieszkańców Ząbkowic: Johannesa Walzika, Christopha Meullera i Helmuta Sauera, którzy aktywnie w nich uczestniczą.

Dzięki wsparciu księdza dziekana Bogdana Wolniewicza i ks. Jana Sroki już od 2014 r. pielgrzymki wędrują do Barda wśród  krajobrazów okolic Ząbkowic w pięknej, duchowej atmosferze. W tym roku uczestniczyło w niej niemal 50 osób, w tym 5 dawnych mieszkańców. Po drodze pielgrzymi mieli chwilę odpoczynku w świetlicy wiejskiej w Potworowie, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich podejmowały pielgrzymów z prawdziwie polską gościnnością. Jak co roku w bazylice bardzkiej odbyła się uroczysta Msza święta dziękczynna, a po niej mieliśmy okazje wysłuchać wyjątkowego koncertu w wykonaniu dwóch chórów: Opolskiego Chóru Kameralnego pod dyr. Mariana Bilińskiego oraz Chóru „Cantate Domino” z Nowej Rudy pod dyr. Piotra Bałandy z utworami m.in. J.S.Bacha oraz „naszego kompozytora” z Braszowic – Alojzego Tauxa.

Wszyscy pątnicy, mimo gorącej jak na wrzesień aury, podkreślali wyjątkowość tego dnia i wspaniałe przeżycia duchowe, jakie im przez cały dzień towarzyszyły. Na zakończenie wszyscy pielgrzymi zapowiedzieli spotkanie na kolejnej pielgrzymce w następnym roku. Tak więc niemal 400-letnia tradycja pielgrzymowania z Ząbkowic do Barda na stałe zakorzenia się w tradycji naszego miasta.

Jerzy Organiściak
Zobacz także
Młody mężczyzno – wybierz drogę
Komunikat Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status