WYDARZENIA

Grozi nam wielka narodowa katastrofa

Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, to grozi wielką narodową katastrofą – powiedział przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości ks. bp Tadeusz Bronakowski. Zapowiedział zorganizowanie Narodowego Kongresu Trzeźwości.

„Nadużywanie alkoholu w Polsce jest przerażające, to grozi nam wielką narodową katastrofą. Zupełnie niezrozumiały jest fakt reklamy czwartego pod względem siły działania narkotyku, jakim jest alkohol. Skandalem jest jego tak wielka dostępność fizyczna i ekonomiczna” – powiedział ks. bp Bronakowski. Zdaniem biskupa, Polacy coraz bardziej stają się wyznawcami „proalkoholowej mentalności”. „Polska niestety staje się coraz bardziej >>browarna<< niż >>solidarna<<” – dodał. Wskazał, że często społeczeństwo nie protestuje np. przeciwko reklamom piwa i otwieraniu nowych punktów sprzedaży alkoholu. „Przez alkohol cierpią miliony, także osoby najbardziej bezbronne, czyli dzieci doświadczające przemocy, a jest ich w Polsce około 1,5 mln” – podkreślał biskup. Wskazał, że każda złotówka, która wpływa do budżetu państwa ze sprzedaży alkoholu, skutkuje koniecznością wydania 4 zł na rozwiązywanie problemów alkoholowych.

Ks. bp Bronakowski powiedział, że rok 2017 ma być czasem troski o trzeźwość Polaków, z tego powodu zorganizowany zostanie m.in. Narodowy Kongres Trzeźwości. Jego celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji. Hasło kongresu brzmi „Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. „Pamiętajmy, że przed nałogiem alkoholizmu, przed pijaństwem, rodziny chronią się przede wszystkim miłością, Kościół – prowadzeniem do Jezusa Chrystusa, szkoły – mądrymi programami wychowawczymi i profilaktycznymi, a władze rządowe i samorządowe – stanowieniem dobrego prawa, ale także jego egzekwowaniem” – podkreślał ks. bp Bronakowski.

Pierwszym etapem kongresu będzie czerwcowa Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. Część studyjna kongresu potrwa od 21 do 23 września br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Zwieńczeniem kongresu będą uroczyste liturgie w całej Polsce w niedzielę 24 września. Kongres poprzedzą m.in. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (na przełomie lutego i marca) oraz konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu”, która 26 maja ma się odbyć w parlamencie.

Na podstawie: radiomaryja.pl
Zobacz także
Wielkie Imieniny 2014
Po stracie dziecka

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status