U NAS

Akcja Katolicka pod opieką Świętego Józefa

Kilkanaście godzin (łącznie) duchowych ćwiczeń przez prawie trzy dni wśród prawie czterdziestu przedstawicieli kilku diecezjalnych instytutów z Polski zachodniej. Tak w skrócie wyglądały rekolekcje dla liderów Akcji Katolickiej zorganizowane w Kaliszu z inicjatywy krajowego zarządu naszego stowarzyszenia. Wszystko odbywało się w dniach 10 – 12 marca 2017 r. z udziałem delegacji DIAK Diecezji Świdnickiej na czele z panią prezes Magdaleną Jarosz i ks. asystentem Sławomirem Augustynowiczem.

Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się Msza św z konferencją na temat mocy i misji, jaką służy Kościołowi Akcja Katolicka. Liturgii przewodniczył i całe rekolekcje prowadził ks. Józef Niżnik z Przemyśla. Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Częstochowskiej było przypomnieniem historii cudownego wizerunku Królowej Polski. Dzieje te były fascynujących okoliczności pełnych duchowych misteriów. Na koniec usłyszeliśmy pogodne świadectwo i otrzymaliśmy błogosławieństwo ks. biskupa Edwarda Janiaka – ordynariusz Diecezji Kaliskiej.

Rekolekcji dzień drugi. Sobota – zatem poranny pacierz dopełniony był Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Poranna konferencja skupiona była na Akcji Katolickiej jako powołaniu do współpracy świeckich i duchownych z Panem Bogiem dla dobra Kościoła. Ze słowem zachęty odwiedził nas ks. bp Łukasz Buzun – sufragan Diecezji Kaliskiej, który w swoim świadectwie opisał życie katolika jako rejs. Nawigując pomiędzy falami, powiewami wiatru, nie zawsze po prostych liniach zmierzamy ku zbawieniu. Mszy św. przewodniczył ks. Sławomir Augustynowicz, a rekolekcjonista ks. Józef Niżnik w kolejnej konferencji przypomniał zamysł Świętego Jana Pawła II, który wezwał do odnowienia Akcji Katolickiej jako urzędu Kościoła. Popołudnie było czasem nawiedzenia kaliskiego sanktuarium Świętego Józefa. Dynamiczna prelekcja ks. Sławomira Kęszki – asystenta DIAK Diecezji Kaliskiej o cudownym obrazie Świętej Rodziny, następnie o miejscu pamięci kapłanów – więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, zostawiła w sercach i umysłach uczestników rekolekcji olbrzymi ładunek przeżyć i wiedzy. Koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej kolejna konferencja. Tym razem o charyzmacie Akcji Katolickiej, a więc o pragnieniu osobistego uświęcania się, ale też o gotowości wychodzenia ku tym, którzy oddalają się od drogi ku zbawieniu. Następne rekolekcyjne doświadczenie: modlitwa różańcowa, a potem cicha modlitwa wobec Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Ostatnia tego dnia konferencja o Akcji Katolickiej jako wspólnocie. Kolejnym punktem programu było robocze spotkanie uczestników z rekolekcjonistą oraz panią prezes zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katololickiej Urszulą Furtak. Głównym wątkiem dyskusji była potrzeba szukania nowych dróg, po jakich Akcja Katolicka winna iść, by realizować skutecznie swoją misję w Kościele i świecie. Zakończeniem dnia było nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej oraz wieczorne rozważanie o przesłaniu Maryi, która trojgu pracujących i modlących się dzieci zostawiła obraz piekła i nieba, apelując do ludzkości, by wybrała zbawienie. Po kapłańskim błogosławieństwie już czas na spoczynek.

Program trzeciego dnia, choć to niedziela, był nie mniej intensywny. Poranny pacierz i konferencja o tym, jak budować Akcję Katolicką w parafiach i diecezjach. Droga Krzyżowa – trakt duchowego rozwoju we wspólnocie Kościoła. Msza św. z konferencją o tym, jak zapraszać do Akcji Katolickiej, byśmy mogli wspólnie służyć Jezusowi. Rozesłanie i powrót do naszych domów oraz do naszych diecezji i parafii. Przed nami nowe drogi Akcji Katolickiej.

Dziękujemy organizatorom na czele z Panią prezes KIAK Urszulą Furtak. Gospodarzom słowa uznania – Kalisz, a szczególnie Wyższe Seminarium Duchowne, gdzie spędziliśmy ten błogosławiony czas, był bardzo gościnny. Dziękujemy Księdzu Rekolekcjoniście! Króluj nam, Chryste!

Akcja Katolicka pod opieką Świętego Józefa (15)

Zobacz także
Społeczna Akademia Liderów – dołączyłeś już?
Zebranie Rady DIAK Diecezji Świdnickiej – ZMIANA TERMINU!
Komentarze (1)
  • Akcja Katolicka mar 21,2017 z 06:39

    […] się obrady, które miały miejsce 14 marca 2017 r. w Głuszycy. Przebieg zajęć rekolekcyjnych, jakie trwały w dniach 10 – 12 marca 2017 r. w Kaliszu omówił Pan wiceprezes Krzysztof Kotowicz. Wskazał m.in. na tematykę konferencji skupioną na […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość