WYDARZENIA

Dar dla Aleppo

Odpowiadając na Apel ofiar wojny w Syrii chcemy pomóc najbardziej pokrzywdzonym w wyniku strasznych prześladowań w Aleppo. To piękne miasto jest ciągle w wielkim kryzysie humanitarnym. Ludzie nie mają wody, prądu i jedzenia. Dzieci pozbawione są dostępu do edukacji. Panuje wysokie bezrobocie. Wyjątkowo trudna jest sytuacja chrześcijan w tym mieście.

We Wrocławiu ruszyła w czwartek ekumeniczna akcja „Dar dla Aleppo”. Będą festyny, aukcje i zbiórka pieniędzy. Środki zostaną przeznaczone ma pomoc w odbudowie i wyposażenie w sprzęt medyczny szpitala St. Louis w Aleppo. Deklarację o przystąpieniu do wspólnej akcji podpisali w czwartek metropolita wrocławski abp. Józef Kupny, biskup świdnicki Ignacy Dec, biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, biskup diecezji wrocławsko-szczecińskiej Kościoła prawosławnego abp. Jeremiasz, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła Grekokatolickiego Włodzimierz Juszczak i biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel. Deklarację podpisali również: wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, dolnośląscy samorządowcy, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń przedsiębiorców, stowarzyszeń prawniczych, ludzie nauki i kultury. Akcja potrwa do końca czerwca. Na miejscu, w Aleppo, będzie ją koordynować Papieskiego Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które niesie pomoc w 146 krajach świata, wszędzie tam gdzie wspólnoty chrześcijańskie cierpią w skutek prześladowań, działań wojennych, kataklizmów czy ubóstwa.

Dar dla Aleppo_02

Dolny Śląsk daje całej Polsce przykład jak można mądrze i dobrze pomagać. Wiemy, że temat uchodźców jest upolityczniony i wielu zbija na tym kapitał polityczny, co jest wielką nieuczciwością wobec tych cierpiących ludzi. Państwo pokazujecie, że Polacy mają wielkie serca, czasami ich hojność jest większa niż zasobność kieszeni. Przy dobrej woli możemy wszystko uczynić rozsądnie i nieść pomoc tam, gdzie jest najbardziej potrzebna” – mówił przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło.

Dar dla Aleppo_01

Zbierane są fundusze na odbudowę szpitala i zakup niezbędnego wyposażenia medycznego dla szpitala św. Ludwika w Aleppo. Pilne potrzeby to:

 • Jednostki do oczyszczania wody – 9 500 EUR
 • Maszyna do zdjęć rentgenowskich do operacji ortopedycznych i neurologicznych – 60 000 EUR
 • Jednostka do zabiegów endoskopowych usuwania kamieni nerkowych – 1 900 EUR
 • 3 x Respirator – 114 000 EUR
 • Urządzenie do echokardiografii – 23 000 EUR
 • Jednostka UPS, 200 KW, aby utrzymać i ustabilizować elektryczność – 82 000 EUR
 • Jednostka do endoskopii, gastroskopii, kolonoskopii, ERCP – 94 000 EUR
 • Bronchoskop – 9 386 EUR

RAZEM – 317 786 EUR

Pomoc można przekazywać:

 • wpłacając środki na rachunki bankowe

Konto PLN: 63102049000000850230555762 z dopiskiem “Dar dla Aleppo”

Konto EUR: PL30102049000000870230555773 z dopiskiem “Dar dla Aleppo” SWIFT: B PKO PL PW

 • poprzez stronę internetową www.dardlaaleppo.pl
 • przez wysyłanie SMS o treści RATUJE na nr 72405.

Dar dla Aleppo_04

Jak podano, na remont i wyposażenie w specjalistyczny sprzęt medyczny szpitala w Aleppo potrzeba ponad 317 tys. euro. Potrzebne są m.in. aparaty rentgenowskie, respiratory, urządzenia do endoskopii, gastroskopii, kolonoskopii i echokardiografii.

Na podstawie: dardlaaleppo.pl / rp.pl 
Zobacz także
Quo vadis ?
Diecezjalne spotkanie młodzieży

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status