WYDARZENIA

Matczyne ręce

Pamiętasz, jakeś się u kolan matki papierowymi bawił żołnierzami? Jak wiatr przez okno wpadł i zmiótł ci wojsko, a tyś zalewał się łez strumieniami? Koiły wtedy troski twe dziecięce Matczyne ręce.

A później, później, gdyś już był harcerzem, Ileż to w domu było ambarasu, gdyś się sposobił do pierwszej wyprawy w daleką drogę do bliskiego lasu… Gładziły jasne włosy twe chłopięce Matczyne ręce. Ty nie wiedziałeś, że o los twój troski często matczysko biedne ze snu budzą. Ty nie widziałeś, jak do krwi otarte dla ciebie, synu, ofiarnie się trudzą, w ciągłych kłopotach i ciągłej udręce Matczyne ręce. One cię zawsze przygarniały czule, gdyś był w chorobie, smutku lub potrzebie. One zło wszelkie od cię oddalały, aż na żołnierza wychowały ciebie, W serdecznej trosce i codziennej męce Matczyne ręce. A dziś samotna tęskni stara matka za synem strojnym w mundur wymarzony. Pamiętaj o niej, pisz często, serdecznie. Niech otwierając twój list upragniony znajdą w nich jasną swych nadziei tęczę Matczyne ręce. A gdy, żołnierzu, na urlop przyjedziesz, jako dojrzały już dziś człowiek czynu, i matka dłonie wyciągnie ku tobie — przytul je mocno do ust swoich, synu, ze czcią największą ucałuj w podzięce Matczyne ręce.

Autorem pieśni „Matczyne” ręce jest Adam Kowalski, dziennikarz, kompozytor i kapitan Wojska Polskiego. Pieśń pojawiła się w wielu śpiewnikach, a po raz pierwszy ukazała się w wydanym w 1937 roku Śpiewniku „100 pieśni żołnierskich”. Niech jej treść, choć z pozoru nie na „dzisiejsze czasy”, stanie się przesłaniem życzeń, jakie składamy dzisiaj Matkom – w dniu ich święta. Bądźmy duchowo wdzięczni, bądźmy osobiście zatroskani o swoje matki. Niech Matka Najświętsza wyprasza im laski u Swego Syna. Prosimy o to klękając do modlitwy i całując matczyne ręce.

Zobacz także
Ocal mogiłę pradziada od zapomnienia
Kolejne zwycięstwo w walce przeciwko „konwencji genderowej”

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status