WYDARZENIA

Od Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach do Królowej Polski na Jasnej Górze

Pół tysiąca pielgrzymów z Diecezji Świdnickiej wyruszyło wczoraj rano z Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach na trasę pieszej pielgrzymki na Jasną Górę.

2 sierpnia 2917 r. o świcie pod przewodnictwem księdza biskupa Ignacego Deca koncelebrowana była Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bobolicach. Tradycyjnie już w tym miejscu spotkały się już wszystkie strumienie diecezjalnej pielgrzymki, liczącej w tym roku ok. pół tysiąca osób. Na kanwie odczytanego tekstu ewangelicznego, pasterz diecezji wygłosił poruszającą homilię o znaczeniu słowa „skarb”. Zwrócił uwagę wszystkich uczestników liturgii na dwojaką wymowę tego pojęcia, które ma inne znaczenie, gdy mowa o wartościach natury duchowej, a inne – również ważne – gdy myślimy o tym, co jest materialne. „Ludzie postanawiają wiele poświęcić, by znaleźć skarby, bo wierzą, iż to odmieni ich los” – zauważył ksiądz biskup. Zaznaczył przy tym, że skarby duchowe, jakimi są wiara, nadzieja i miłość, są najcenniejsze, bez nich bowiem życie ludzkie traci sens, przestaje fascynować i prowadzić może do moralnej dezintegracji. „Miewamy wrażenie, że coś jawi się nam jako złoto, a gdy zbliżyć się do tego, okazuje się, że mamy do czynienia z bezwartościowym próchnem” – powiedział biskup i przechodząc do sfery materialnej nawiązał do zwrotu „mój skarbie”, jakim posługują się wobec siebie małżonkowie czy rodzice w stosunku do dzieci. „Jeśli nie myślisz o swojej żonie czy o swoim mężu, jako o skarbie, to czy twoje małżeństwo nie jest zagrożone?” – pytał retorycznie. Opowiedział też o historii jednego ze 190 proboszczów diecezji  świdnickiej, który jako kleryk przechodził kryzys powołania. Wtedy mama tego księdza gorliwą modlitwą różańcową uratowała skarb kapłaństwa, a wspomniany duszpasterz do dzisiaj zachowuje różaniec swojej zmarłej już mamy. Ksiądz biskup Ignacy Dec odniósł się w swojej homilii do niebezpiecznej tendencji uprawianej przez rzekomych ekologów. „Deifikacja czy hominizacja zwierząt lub roślin jest przeciwstawiana tezom o prawie do zabijania dzieci nienarodzonych lub akceptowania eutanazji, co w istocie jest odbieraniem człowiekowi jego ludzkiej godności. Na to nie możemy przyzwolić!” – apelował pasterz Kościoła Świdnickiego. Zaczerpniętym z Ewangelii zdaniem „Tam skarb twój, gdzie twoje serce” ksiądz biskup podsumował swoją homilię.

Przed posłaniem pielgrzymów na pątniczy szlak, głos zabrał uczestniczący w Mszy św. wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński. Prosił pielgrzymów o modlitwę, by w polskim życiu publicznym było więcej miejsca dla dobra i mniej twardych słów. „Pielgrzymka jest jak perła i potrzebujemy tego skarbu w naszym lokalnym środowisku” – powiedział wicewojewoda. Po krótkich prezentacjach grup pielgrzymkowych i podsumowaniu, jakiego dokonał przewodnik główny pielgrzymki ks. Romuald Brudnowski oraz po biskupim błogosławieństwie, pątnicy wyruszyli do Częstochowy. Dotrą tam, zgodnie z planem,  w środę 9 sierpnia 2017 r. i o godz. 9:00 wezmą udział w Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Zobacz także
Trwajcie w Miłości Mojej
Idziemy do Wambierzyckiej Królowej Rodzin

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość