WYDARZENIA

Gurgacz

Ksiądz Władysław Gurgacz ps. „Sem”, jezuita jest absolutnym uosobieniem wartości ujętych w słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Wspierał partyzantów moralnie i duchowo i był zarazem jednym z nich.

Te właśnie wartości są mi bardzo drogie, dlatego zdecydowałem się zrealizować film pt. „Gurgacz”. Jest on kolejnym z cyklu „Wyklęci-Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym bohaterom” ukazującym walkę partyzantów z komunistycznym reżimem.- mówi reżyser Dariusz Walusiak Film „Gurgacz” jest dokumentem zawierającym epizody fabularne, w których grają w roli ks. Władysława  Wojciech Trela, w roli oficera UB Michał Chorosiński, a także członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żandarmeria” z Nowego Sącza. Opowiada on o kapelanie niezłomnym, który swój los związał z oddziałem „Żandarmerii” Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Działała ona na terenach Sądecczyzny w latach 1948-49. „...Obowiązkiem moim była opieka moralna nad grupą, a więc odprawiałem Msze Święte, spowiadałem członków grupy, objaśniałem im ewangelię świętą, a nadto miałem wykłady…” (7 lipca 1949 r.) – mówił ksiądz Władysław Gurgacz. Słowa te pokazują motywację i ujawniają troskę, z jaką duchowny podchodził do partyzantów.

Podczas realizacji filmu spotkaliśmy się z wielką życzliwością i bezinteresowną pomocą wielu ludzi. Produkcji towarzyszy niezwykła atmosfera wspólnej misji. Występują tu osoby, które od lat zajmują się przywracaniem pamięci o ks. Władysławie Gurgaczu np.: Pan Jerzy Basiaga z Fundacji „Osądź mnie Boże”. Udało się nam także dotrzeć do ostatnich żyjących świadków, którzy zetknęli się z księdzem. Ich wspomnienia budują współczesną narrację dokumentu – dodaje reżyser. W filmie wykorzystano fotografie oddziału PPAN, zrobione przez jednego z partyzantów Tadeusza Rybę ps. „Jeleń” (ze zbiorów IPN) Zdjęcia te ożywione na planie przez aktorów pomogą widzowi cofnąć się w czasie, by lepiej zrozumieć sens walki Żołnierzy Wyklętych. Odtworzona w filmie zostanie znana ze zdjęć T. Ryby, msza św. odprawiona przez Władysława Gurgacza, w miejscu obozowiska „Żandarmerii”. Dzięki staraniom Jerzego Basiagi 20 sierpnia br. w Starej Wsi koło Krosna w Bazylice miała miejsce Msza św. dziękczynna „Za dar kapłaństwa ks. Władysława Gurgacza”. Błagał o nią po ogłoszeniu wyroku śmierci, w liście pisanym do prowincjała zakonu jezuitów o. Wojciech Krupy. Wiadomość ta jednak nigdy nie została wysłana z więzienia i nie dotarła do adresata. Ksiądz Władysław Gurgacz został rozstrzelany w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich, razem z dwoma partyzantami „Żandarmerii” Stanisławem Szajną ps. „Orzeł” i Stefanem Balickim ps. „Bylina”, 14 września 1949 r.

Kontynuując zachęty do oglądania wartościowych filmów zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Gurgacz”, który wkrótce ma trafić na ekrany polskich kin. Strona filmu na Facebooku dostępna, gdy klikniesz TUTAJ.

Zobacz także
Partia hipokrytów straciła władzę
Ludu mój, ludu, cóżem ci uczynił?

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status