NAMYSŁY

Anieli wraz śpiewają to: Gloria in excelsis Deo

„There is no rose of such virtue” – to XV-wieczny hymn będący częścią „Trinity Carol Roll”, czyli najstarszego manuskryptu angielskiej muzyki polifonicznej, który przetrwał do naszych czasów.

W 2009 r. ów prastary hymn wykonał na żywo w angielskiej katedrze w Durham sam słynny Sting. Aby nawiązać do atmosfery Bliskiego i Środkowego Wschodu, gdzie swój początek ma cała historia chrześcijaństwa, muzyk grał na lutni i zaśpiewał dokładnie tak: „Nie masz ci róży cnotliwszej niż ta, która Jezusa powiła. Gdyż w ciasnym wnętrzu róży tej Niebiosa z ziemią zawarły się. Alleluja! Przez różę tę widocznym jest Ten oto Bóg w osobach trzech. Alleluja! Anieli wraz śpiewają to: Gloria in excelsis Deo! Alleluja!” Posłuchajcie i zobaczcie…

Z kolei zaledwie trzy tygodnie temu, polski aktor i wokalista Paweł Domagała nagrał piosenkę – kolędę. Utwór pt. tytułem „25 grudnia” określił jako jeden z najważniejszych swoich utworów. Słyszymy tam m.in. „Dziś nie musisz bać się Boga – jest taki mały, bezbronny jak sen. Dziś nie musisz prosić o nic Boga. Dziś Bóg jest , taki jak ty. Możesz wziąć Boga na ręce – ukołysać, utulić, zaśpiewać przed snem, a może wtedy On pomoże zrozumieć ci więcej i pojmiesz, choć na chwilę, po co jesteś tu. Póki co, Ty śpij Jezu, śpij,  śnij Jezu, śnij.” Warto posłuchać i pomedytować….

Znany od dwóch lat z repertuaru amerykańskiego zespołu „Pentatonix” utwór „Mario, czy już wiesz?” tym razem słyszymy w zaskakującej aranżacji polskiej formacji Studio Accantus opublikowanej dosłownie kilka dni temu. Znamy zapewne słowa tej piosenki: „Mario czy ty wiesz kim naprawdę jest maleńki twój bohater? Mario czy ty wiesz, że pewnego dnia rządzić będzie światem? Czy Ty wiesz, że to właśnie on pokona grzech i śmierć? Dziecko śpiące w twych ramionach, na imię ma >> Jam jest! <<”

Ta piosenka nieodwołanie zostaje w pamięci. Słowa, melodia i obraz mówią tak wiele. Wokalista kryjąca się pod pseudonimem artystycznym Lor nagrała wspólnie z Fundacją Anny Dymnej niesamowity song o „Bożonarodzeniowym poranku”. Tym razem oglądając można czytać tłumaczenie w języku polskim, bo słowa bez obrazu – w tym przypadku nie istnieją. Ich cząstka: „Idzie sam…, z wyschniętym językiem. Czyje łzy są stworzone, by go nawilżyć…?” Porusza serce – przekonajcie się…

Kontynuujemy filmowy cykl na Portalu AKCJA, w którym proponujemy wysłuchanie i obejrzenie klipów video inspirujących nas do głębszego przeżywania wiary i jedności z Kościołem. Zapraszamy Czytelników naszego portalu do przesyłania linków do własnych lub znalezionych w sieci krótkich klipów, które będziemy udostępniać na Portalu AKCJA.

Zobacz także
O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek
Powołania – świadectwa prawdy

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status