KALENDARZ U NAS WYDARZENIA

KOMUNIKAT Z POSIEDZENIA RADY KRAJOWEGO INSTYTUTU AKCJI KATOLICKIEJ

Zebrana w dniu  12 lutego 2022 r. na posiedzeniu online Rada Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej przyjęła sprawozdania z działalności zarządu oraz planu finansowego za rok 2021. Zarządowi KIAK wraz z Prezes Urszulą Furtak udzielono absolutorium.

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania konferencji wprowadzającej „Posłani w pokoju Chrystusa” Biskupa Marka Mendyka, Asystenta Krajowego Akcji Katolickiej, wygłoszonej w oparciu o nowotestamentalne nauczanie z listów św. Piotra i Pawła. Hierarcha w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na trzy aspekty: konieczność wprowadzenia ładu duchowego, życie w prawdzie oraz konieczności odbudowania nadziei w obecnym czasie.

Po zakończeniu spraw formalnych omówiono kwestie związane
z angażowaniem się  członków naszego stowarzyszenia w prace procesu  synodalnego. W kontekście trwającego synodu Rada KIAK, odniosła się do kondycji duchowej Kościoła katolickiego za Odrą, który porzuca Ewangelię, na rzecz poprawności politycznej i ideologii gender. Pani Prezes, odwołując się do nauczania Franciszka, stwierdziła, że „droga synodalna jest możliwa jedynie w jedności z Kościołem powszechnym”. W tym kontekście wyczuliła członków stowarzyszenia na demaskowanie wszelkich form dostosowywania się do ducha czasów i podejmowanych prób odejścia od nauczania Kościoła.

Wzorem poprzedniej Rady KIAK, Prezes Furtak uwrażliwiła członków Rady na pilną potrzebę angażowania się na rzecz ochrony uczuć religijnych osób wierzących. „Nasze działania w tej materii powinny przejawiać się w szybkiej reakcji na liczne medialne doniesienia dotyczące publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej oraz miejsc przeznaczonych do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”, stwierdziła Prezes Urszula Furtak.

Prezes KIAK podkreśliła również, że przypadająca 23 kwietnia br. 1025 rocznica męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, patrona Polski i patrona Akcji Katolickiej w Polsce, stanowić powinna podjęcie refleksji w Parafialnych Oddziałach i Diecezjalnych Instytutach, nad sprawą wykorzystania łaski sakramentu chrztu oraz bierzmowania w dziele ewangelizacji. „Niech 1025-lecie męczeńskiej śmierci św. Wojciecha pobudzi nas do mężnego wyznawania wiary i zaangażowania na rzecz promocji wartości chrześcijańskich w przestrzeni publicznej”.

Członkowie Rady Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej, wraz z Asystentem Krajowym Bp. Markiem Mendykiem, udzielili wsparcia Papieżowi Seniorowi, Benedyktowi XVI, wobec bezpodstawnych zarzutów dotyczących tuszowania pedofilii. Jednoznacznie Rada KIAK potępiła wszelkie formy fałszowania „klimatu”, który wytworzyły media wokół osoby papieża Benedykta XVI. Rada uznała również, że czerwcowa pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę, stanowić będzie doskonałą okoliczność do zawierzenia Kościoła, Polski i świata, Matce Chrystusa.

W imieniu członków uczestników dzisiejszego spotkania, dziękujemy Ks. Romanowi Dworackiemu, Asystentowi Diecezjalnemu Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej, za pomoc w przeprowadzeniu Rady KIAK w formule online. Obrady online zakończono modlitwą, którą poprowadził Ks. Krzysztof Brachmański, Asystent Akcji Katolickiej Archidiecezji Katowickiej oraz błogosławieństwem, którego udzielił Asystent Akcji Katolickiej w Polsce,  Bp. Marek Mendyk.

Na zakończenie obrad Prezes KIAK, wyraziła prośbę o pilną potrzebę modlitwy o pokojowe rozwiązanie konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W tym celu zaleciła członkom stowarzyszenia modlitwę do Niepokalanego Serca Maryi, Matki Kościoła i Królowej Polski oraz korzystanie ze wstawiennictwa Św. Andrzeja Boboli.

Dr Artur Dąbrowski, rzecznik AK w Polsce

Zobacz także
Na rok 2017 kalendarz już masz?
Święci ze slumsów

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status