WYDARZENIA

Pamięć przetrwała

1 marca 2013 roku – już po raz trzeci – będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Idea przewodnią tego państwowego święta jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.

Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą, o godność, honor, wielkość i ducha narodu spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, więzienie i śmierć, a ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach. Komunistyczna propaganda szargała pamięć o nich, nazywała ich bandytami, a stworzone przez nich oddziały bandami, tak by ich zohydzić, wykląć z pamięci Narodu. Pamięć ta jednak przetrwała. Są w panteonie naszych bohaterów narodowych. >> Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji Służb Bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze wschodu, trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy przeszłości …<< – mówił Jan Paweł II.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla nich. Wywieśmy więc w tym dniu flagę narodową, aby oddać cześć i honor, niezłomnym bohaterom podziemia antykomunistycznego. Naszym moralnym obowiązkiem jest kultywować pamięć o nich i przekazywać młodemu pokoleniu prawdę historyczną. >> Jeśli my zapomnimy o nich, to Ty Boże na niebie, zapomnij o nas! << – to słowa  Adama Mickiewicza.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” w Wałbrzychu zaprasza w piątek 1 marca 2013 r. wszystkich, którym bliska sercu jest pamięć o bohaterach, niezłomnych żołnierzach zbrojnego podziemia antykomunistycznego po 1944 r. w Polsce, na uroczyste obchody.  Rozpoczną się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Niepodległości. O godz. 18:00 w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów zostanie odprawiona Msza św. 

(kk)

Szczegółowy program TUTAJ.

Zobacz także
Ikona
Moc przebaczenia

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość