WYDARZENIA

Pamięć przetrwała

1 marca 2013 roku – już po raz trzeci – będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Idea przewodnią tego państwowego święta jest uświadamianie rodakom prawdy o roli, jaką ci niezłomni żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, ale podjęli opór przeciwko komunistycznemu reżimowi, odegrali w naszej powojennej historii.

Za trud heroicznej walki o niezawisłą Rzeczpospolitą, o godność, honor, wielkość i ducha narodu spotkały ich wieloletnie prześladowania, tortury, więzienie i śmierć, a ich ciała grzebano w bezimiennych mogiłach. Komunistyczna propaganda szargała pamięć o nich, nazywała ich bandytami, a stworzone przez nich oddziały bandami, tak by ich zohydzić, wykląć z pamięci Narodu. Pamięć ta jednak przetrwała. Są w panteonie naszych bohaterów narodowych. >> Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji Służb Bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze wschodu, trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy przeszłości …<< – mówił Jan Paweł II.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest wyrazem hołdu dla nich. Wywieśmy więc w tym dniu flagę narodową, aby oddać cześć i honor, niezłomnym bohaterom podziemia antykomunistycznego. Naszym moralnym obowiązkiem jest kultywować pamięć o nich i przekazywać młodemu pokoleniu prawdę historyczną. >> Jeśli my zapomnimy o nich, to Ty Boże na niebie, zapomnij o nas! << – to słowa  Adama Mickiewicza.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” w Wałbrzychu zaprasza w piątek 1 marca 2013 r. wszystkich, którym bliska sercu jest pamięć o bohaterach, niezłomnych żołnierzach zbrojnego podziemia antykomunistycznego po 1944 r. w Polsce, na uroczyste obchody.  Rozpoczną się o godz. 17:00 pod Pomnikiem Niepodległości. O godz. 18:00 w kościele p.w. Świętych Aniołów Stróżów zostanie odprawiona Msza św. 

(kk)

Szczegółowy program TUTAJ.

Zobacz także
„Jak być wdzięcznym Bogu”.
KOMUNIKAT Z POSIEDZENIA RADY KRAJOWEGO INSTYTUTU AKCJI KATOLICKIEJ

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status