WYDARZENIA

Rekolekcyjne trendy

Jak podaje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego liczba osób deklarujących udział w rekolekcjach zależy od regionu Polski. W większości polskich parafii właśnie trwają lub będą się odbywać rekolekcje wielkopostne. Zazwyczaj trwają trzy lub cztery dni wypełnione liturgią i konferencjami. Według przeprowadzonych w Polsce badań tylko uczestnictwo w takich rekolekcjach jest masowe.

Prowadzone są też rekolekcje poza miejscem zamieszkania lub adresowane do jakichś grup formacyjnych czy środowisk. Fenomenem ostatnich lat są rekolekcje dostępne przez media elektroniczne, w tym poprzez internet, a nawet sieci telefonii komórkowej. Na udział w rekolekcjach wielkopostnych wpływa generalnie ogólny stosunek do praktyk religijnych. Zazwyczaj w rekolekcjach bierze udział więcej kobiet niż mężczyzn, co praktycznie dotyczy wszystkich form duchowego skupienia w tym czasie. Jeśli chodzi o cel i spodziewane rezultaty rekolekcji badani przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego wskazywali na: przygotowanie do świąt, wewnętrzne wyciszenie, pojednanie z Bogiem, oczyszczenie z grzechów.

Warto te zjawiska warto widzieć w kontekście religijności Polaków. Polacy niemal powszechnie identyfikują się z chrześcijaństwem i czują się związani z Kościołem katolickim. Podtrzymują wynikające w tradycji religijnej zwyczaje.   Z drugiej jednak strony około 60% Polaków nie uczęszcza systematycznie na niedzielną Eucharystię. Grupa deklarujących się jako niepraktykujący to około 20% polskiego społeczeństwa. Jak zatem widać Polska, choć jest jednym z najbardziej religijnych krajów Europy, to nie jest wolna od nurtów sekularyzacyjnych. Nowa ewangelizacja stanowi zatem poważne wyzwanie stojące przed Kościołem. Wielkopostne rekolekcje są przyczynkiem do tego, byśmy jako wspólnota byli jeszcze bardziej gotowi do świadectwa wobec tych, którzy nie przyjdą ani na rekolekcje, ani na niedzielną Mszę św.

Przy tej okazji przypominamy o licznych zaproszeniach rekolekcyjnych, jakie już zamieściliśmy na Portalu AKCJA. Organizatorów kolejnych duchowych ćwiczeń adresowanych do mieszkańców Diecezji Świdnickiej prosimy o przekazywanie informacji. Będziemy je publikować na naszych stronach.

(kk)

Na podstawie: WIARA.PL , Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Zobacz także
Pokój
Nie eksperymentować i nie igrać z życiem człowieka!

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status