WYDARZENIA

70 rocznica akcji pod Arsenałem

26 marca 1943 r. o godzinie 17:30 członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orsza” rozpoczęli pod warszawskim Arsenałem akcję pod kryptonimem  „Meksyk II”. Dzisiaj mija 70 lat od tamtego wydarzenia, które historycy uznają za jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Szarych Szeregów. 

Wszystko rozpoczęło się postrzeleniem policjanta przez dowódcę „Akcji” Tadeusza Zawadzkiego „Zośka” i likwidacją oficera SS przez dowodzącego sekcją „Granat” Macieja Dawidowskiego „Alek”. W operacji uczestniczyło 28 członków Szarych Szeregów, uwolniono 21 osób w tym „Heńka” i „Rudego”. Po akcji 30 marca zmarli „Rudy” i „Alek”.  „Buzdygan” zakończył swój żywot 2 kwietnia. Po stronie okupanta było czterech zabitych i dziewięciu rannych.

Cała akcja była efektem aresztowania w nocy z 18 na 19 marca 1943 r. przez gestapo komendanta Hufca „Praga”, Henryka Ostrowskiego „Heniek” i kilka dni później komendanta Hufca „Południe” Jana Bytnara „Rudy”.

Tomasz Kaśkiewicz

Na podstawie: prawy.pl, naszdziennik.pl, radiomaryja.pl

Zobacz także
Zostań z nami
Maryjo – Matko Różańca Świętego módl się za nami

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status