WYDARZENIA

Ikona Wielkiej Soboty

Cały świat będzie mógł ujrzeć Całun Turyński. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Wielką Sobotę, czyli 30 marca 2013 r. Tak zdecydował tuż przez abdykacją Papież Benedykt XVI. Całun Turyński zostanie wystawiony publicznie po raz pierwszy od 40 lat dzięki przekazowi telewizyjnemu w klasie HD, poprzez szerokopasmowy internet oraz mobilne aplikacje na smartfonach.

Ekspozycja Całunu ma stanowić jeden z ważniejszych aktów Roku Wiary zainicjowanego przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Zdaniem księdza arcybiskupa Turynu Cesare Nosiglia, który jest kustoszem Całunu, dzięki mediom elektronicznym po raz pierwszy widok płótna, którym było okryte ciało Ukrzyżowanego Chrystusa, stanie się dostępny dla ludzi i dotrze do miejsc, w których wcześniej nie mógł być widziany. Ksiądz arcybiskup będzie w Wielką Sobotę przewodniczył Liturgii w miejscowej katedrze, podczas której nastąpi prezentacja Całunu. Transmisję prowadzić będzie włoska telewizja publiczna RAI 1.

Warto przypomnieć, że Całun Turyński został pokazany w telewizji już 23 lipca 1973 roku. Tym razem jednak wykorzystane zostaną najnowsze osiągnięcia technologii cyfrowej obrazu. Przed publicznym wystawieniem, jakie miało miejsce  przed trzema laty, i które jednak nie było transmitowane przez media, płótno zostało poddane renowacji i konserwacji. Wtedy, czyli 2 maja 2010 r. Papież oglądając Całun, określił go jako „ikonę Wielkiej Soboty”. Kościół formalnie nie przyjął stanowiska na temat autentyczności Całunu Turyńskiego. Często jednak w ostatnich latach przywoływana jest wypowiedź Błogosławionego Jana Pawła II. W 1998 r. poprzednik Benedykta XVI powiedział, iż >> Całun jest wyzwaniem dla rozumu. Od każdego człowieka, a zwłaszcza od uczonego wymaga przede wszystkim wysiłku, który pozwoli mu przyjąć z pokorą głębokie przesłanie, przemawiające do jego umysłu i dotykające jego życia. <<

(kk)

Na podstawie: Diocesi di Torino , PCh24 , Deon.pl , Sindone.org

Zobacz także
Wolna niedziela
W wyborach samorządowych skupiamy się na działaniu prorodzinnym

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status