WYDARZENIA

Kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata

>> Kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata << – powiedział pochodzący z Argentyny wybrany dzisiejszego wieczoru Ojciec Święty Franciszek. >> Teraz rozpoczniemy tę drogę biskupa i ludzi Kościoła Rzymskiego – tego Kościoła, który przewodniczy, jeśli chodzi o miłość, braterstwo, zaufanie pomiędzy nami. Módlmy się zawsze za nas – jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat. << – powiedział dalej i w ciszy pochylił się prosząc zebranych na Placu Świętego Piotra, by mu pobłogosławili.

O godz. 19:06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Zakończyło się jedno z najkrótszych konklawe w historii. Papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Ma 76 lat. Jest synem włoskiego imigranta, jego ojciec był pracownikiem kolei, posiada czworo rodzeństwa. Po obronie dyplomu z chemii rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973 roku. Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny (1973–1979). Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.  Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym w historii Kościoła papieżem spoza Europy, pierwszym od kilkuset lat zakonnikiem na Stolicy Piotrowej i 266 Namiestnikiem Chrystusa.

(kk)

Na podstawie: Stefczyk.info , W Polityce, Polonia Christiana 24 , Wikipedia , Nasz Dziennik 

Fot: PAP/EPA

Zobacz także
Bazylika zabrzmi modlitwą i muzyką
Święci ze slumsów

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość