WYDARZENIA

Kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata

>> Kardynałowie znaleźli papieża na końcu świata << – powiedział pochodzący z Argentyny wybrany dzisiejszego wieczoru Ojciec Święty Franciszek. >> Teraz rozpoczniemy tę drogę biskupa i ludzi Kościoła Rzymskiego – tego Kościoła, który przewodniczy, jeśli chodzi o miłość, braterstwo, zaufanie pomiędzy nami. Módlmy się zawsze za nas – jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat. << – powiedział dalej i w ciszy pochylił się prosząc zebranych na Placu Świętego Piotra, by mu pobłogosławili.

O godz. 19:06 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym. Zakończyło się jedno z najkrótszych konklawe w historii. Papieżem został kardynał Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Ma 76 lat. Jest synem włoskiego imigranta, jego ojciec był pracownikiem kolei, posiada czworo rodzeństwa. Po obronie dyplomu z chemii rozpoczął studia w seminarium w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w zakonnych domach studiów; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Maximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Immaculada w Santa Fe studiował literaturę i psychologię, a w Colegio del Salvador w Buenos Aires teologię. Przyjął święcenia kapłańskie 13 grudnia 1969 roku, a ostatnią profesję złożył 22 kwietnia 1973 roku. Był mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel, członkiem konsulty prowincji zakonnej San Miguel, prowincjałem Argentyny (1973–1979). Po pobycie w Niemczech pełnił funkcję dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San José w San Miguel.  Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Nowy papież był arcybiskupem Buenos Aires i tym samym Prymasem Argentyny. 20 maja 1992 roku został mianowany biskupem pomocniczym Buenos Aires, sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kardynał Antonio Quarracino. W listopadzie 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie (bez własnego ordynariusza). Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. W lutym 2001 roku Jan Paweł II wyniósł go do Kolegium Kardynalskiego. Ojciec Święty Franciszek jest pierwszym w historii Kościoła papieżem spoza Europy, pierwszym od kilkuset lat zakonnikiem na Stolicy Piotrowej i 266 Namiestnikiem Chrystusa.

(kk)

Na podstawie: Stefczyk.info , W Polityce, Polonia Christiana 24 , Wikipedia , Nasz Dziennik 

Fot: PAP/EPA

Zobacz także
Bóg jest jeden i objawił się nam przez Jezusa Chrystusa
Zbawienie przyszło przez Krzyż

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status