WYDARZENIA

Malowanie miłości małżeńskiej

Ventzi będzie jednym z gości nadzwyczajnych III Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw, który odbędzie się w Świdnicy. Wernisaż twórczości bułgarskiego artysty jest zaplanowany jako cześć programu kongresowego zaplanowanego na październik 2013 r.

Urodzony w 1971 r. w Bułgarii Ventzislav Piriankov, czyli Ventzi, jest ucyniem znanego plovdivskiego malarza Anastasa Konstamtinova. Wykształcenie artystyczne uzyskał w Bułgarii, ale na poziomie akademickim już w Poznaniu, gdzie zresztą zamieszkał. Jego prace stanowiły ilustrację książki Zbigniewa Nosowskiego pt. „Parami do nieba” o małżeństwach wyniesionych na ołtarze.

Artysta tworzy świat, w którym sztuka dotyka tego, co w sposób najdoskonalszy wyraża miłość Boga do człowieka. Dzieła opowiadają o symbiozie tego, co fizyczne, z tym co duchowe. Ikona Małżeńska symbolizuje jedność związku dwojga ludzi, która realizuje się poprzez dialog, i w ten sposób udoskonala ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność. Ikona Małżeńska przedstawia zbliżone do siebie, niejako złączone twarze kobiety i mężczyzny na tle aureoli i krzyża. Jednym z najbardziej podziwianych motywów i elementów w obrazach Piriankova pozostają oczy. Z czasem pojawił się także motyw twarzy wyrażających jedność i doskonałość połączenia kobiety i mężczyzny. Ikony emanują czerwono-złotą kolorystyką, a tylko niektóre są utrzymane w tonacji monochromatycznej lub innych. Jedno z serii dzieł Ventzi stało się Ikoną Spotkań Małżeńskich o tytule „Trwajcie w miłości mojej”. Poświęcona przez ks. abpa Stanisława Gądeckiego – metropolitę poznańskiego w 2005 r.

Ventzislav Piriankov jest artystą, który inspiruje się ikoną. Wychował się w prawosławnej Bułgarii i zawsze fascynował się sztuką bizantyjską w architekturze i wystroju cerkwi. A sercem każdej cerkwi są właśnie ikony. Niezmiennie przyciągają one pięknem, dostojeństwem i warsztatem. W czasach reżimu komunistycznego w prywatnym kręgu sztuka tworzenia ikony pozostawała żywa, mimo iż religia oficjalnie była zakazana.

Malarstwo Piriankova wymyka się jednoznacznym ocenom. Te prace intrygują, zmuszają do zastanowienia i szukania odpowiedzi na odwieczne pytanie o filozofię bytu. Carski przepych złota, czerwieni i szafiru podkreśla afirmację życia, szarości zwracają uwagę na jego ulotność, a całość sprawia wrażenie nieoczekiwanie odkrytych na ścianie monastyru baśniowych malowideł, cudownie opowiadających o naszych czasach. Wystawa, która stanowić będzie element programu Kongresu Rodzin,  zlokalizowana zostanie w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy i udostępniona dla wszystkich zainteresowanych.

(kk)

Na podstawie: Gość Niedzielny Świdnicki , Marital-iconblogspot.com ,  Twoja-Galeria.eu

Zobacz także
Pielgrzymka Najlepszej Matki
Dla dobra małżeństwa i rodziny
2 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status