WYDARZENIA

Między tradycją a nowoczesnością

Kiedy spoglądamy na współczesny świat, nietrudno dojść do wniosku, że przekazanie dzisiejszej młodzieży  tradycyjnych wartości jest zadaniem nie do wykonania. Warto jednak mierzyć się z tym co niemożliwe…

Zacznijmy od wartości: w szkole salezjańskiej, bo takiej się przyjrzymy, obowiązuje system wartości oparty na pedagogice św. Jana Bosko (1815-1888). Zwykle zostaje on streszczony w jasnym i pragmatycznym haśle: „Aby wychować dobrego chrześcijanina i uczciwego obywatela”. Proste i jasne, ale prawdopodobnie nadal niewykonalne… Być może jednak klucz do rozwiązania problemów kryje się w obudowaniu tych tradycyjnych wartości treścią na miarę współczesności.

Szkoła przestaje być tylko miejscem  zdobywania wiedzy: staje się swoistym mikrokosmosem (ok. 120 uczniów), w którym każdy z nich  czuje się dobrze, jest ważny, może realizować się i rozwijać. Pojęcie „dobry chrześcijanin” zaczyna nabierać znaczenia na porannym apelu połączonym ze wspólną modlitwą, poprzez cotygodniową piątkową Mszę św., aż po różnorodne formy działalności wolontariackiej (od pomocy seniorom w parafii do wyjazdów na projekty misyjne „Syberia”, „Mongolia” czy „Ghana”). Natomiast „dobry obywatel” będzie potrzebował wiedzy, którą zdobędzie w salach lekcyjnych z tablicami interaktywnymi i specjalistycznymi pomocami naukowymi, dzięki poszerzonej ilości godzin nauki języków obcych, słuchając wykładów z cyklu „Liga Nauki”. Z kolei bogaty program wymian międzynarodowych pozwoli oswoić się ze zglobalizowanym światem, w którym przecież trzeba umieć się poruszać.

Tak wygląda Liceum Salezjańskie im. św. Dominika Savio we Wrocławiu. I co najciekawsze, uczniowie naprawdę lubią i cenią tę szkołę, to miejsce. Może więc nie ma rzeczy niemożliwych…

Janusz Kaczorowski

Już 23 marca 2013 r. zapraszamy na Drzwi Otwarte Liceum Salezjańskiego im. św. Dominika Savio we Wrocławiu.  Początek – godz. 10:00 – ul. Młodych Techników 17. Informacje tel: 713734531.

 (jk, kk)

Zobacz także
Niezłomni
Ojczyzna potrzebuje modlitwy

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status