WYDARZENIA

Pamięć i obecność

VIII edycja Dni Papieskich w Świdnicy rozpoczyna się dzisiaj i będzie trwać do 20 maja 2013 r. Pełny ich program to seria wydarzeń i imprez towarzyszących, których celem jest nie tylko nawiązanie do postaci Błogosławionego Jana Pawła II, ale też zainspirowanie do przenoszenia wzoru życia i nauczania Papieża w naszą współczesność.  

Już dzisiaj, czyli 17 maja 2013 r. o godz. 17:00 otwarta będzie wystawy „Papież – Świadek, Patron, Przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza. Ekspozycję można będzie oglądać w  Muzeum Dawnego Kupiectwa (Rynek 37). Z kolei o godz. 18:00 w Patio bloku śródrynkowego pod wieżą ratuszową będzie można wysłuchać koncertu wokalno-muzycznego w wykonaniu Studia Piosenki MDK w Świdnicy pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego pt. „Pielgrzym”. Natomiast o godz. 19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) Ks. Biskup Ignacy Dec wygłosi wykład „Formacja filozoficzna i teologiczna Papieża Jana Pawła II”. Po wykładzie ok godz.20:30 zobaczyć można będzie film „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Różyckiej – Zborowskiej.

W sobotę 18 maja 2013 r. o godz. 17:00 odbędzie się wieczór wspomnień o Janie Pawle II w gronie osobistych przyjaciół z udziałem Ks. Kardynała Henryka Kardynała Gulbinowicza oraz wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy Księdzu Prałatowi Janowi Bagińskiemu. Uroczystość będzie miała miejsce w Teatrze Miejskim (Rynek 44). Natomiast o godz. 18:00 – także w Teatrze Miejskim – poznamy „Profile Cyrenejczyka (1957)” – refleksje nad człowiekiem i jego miejscem w świecie po doświadczeniu II wojny światowej w wykonaniu uczniów I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.

19 maja 2013 r., czyli w niedzielę na świdnickim Rynku w godz. 14:00 – 17:30 czeka nas Festyn dla dzieci, w ramach którego odbędzie się koncert zespołu „Arka Noego”. W tym samym czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) o godz. 15:30 rozważania o relacji pomiędzy wiarą a rozumem w świetle encykliki Jana Pawła II „Fides et Ratio” pod hasłem „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” wygłoszą Zdzisław Grześkowiak oraz Robert Kaśków. Następnie wykład na temat „Wiara i rozum w symbolice architektonicznej oraz plastycznej świdnickiej katedry” wygłosi Wojciech Koryciński. Kulminacją Dni Papieskich będzie uroczysta Msza Święta w rocznicę urodzin Błogosławionego Jana Pawła II – o godz. 18:00 w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława. Liturgii będzie przewodniczyć Ksiądz Biskup Ignacu Dec. Także w Katedrze o godz. 20:00 wysłuchamy koncertu „In memoriam” poświęconego  Ofiarom Tragedii Smoleńskiej. Wykonawcą będzie Capella Cracoviensis.

Patronat Honorowy nad Dniami Papieskimi w 2013 r. objęli: Ks. Kardynał Henryk Kardynał Gulbinowicz, Ks. Biskup Ignacy Dec oraz Pan Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnicy. Szczegółowy program wszystkich spotka, wydarzeń i imprez jest dostępny TUTAJ.

(kk)

Na podstawie: diecezjaswidnica.pl , um.swidnica.pl

Zobacz także
Razem przy stole
Pamiętając o bohaterach

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status