WYDARZENIA

Pamięć i obecność

VIII edycja Dni Papieskich w Świdnicy rozpoczyna się dzisiaj i będzie trwać do 20 maja 2013 r. Pełny ich program to seria wydarzeń i imprez towarzyszących, których celem jest nie tylko nawiązanie do postaci Błogosławionego Jana Pawła II, ale też zainspirowanie do przenoszenia wzoru życia i nauczania Papieża w naszą współczesność.  

Już dzisiaj, czyli 17 maja 2013 r. o godz. 17:00 otwarta będzie wystawy „Papież – Świadek, Patron, Przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym z kolekcji Bernarda Marka Adamowicza. Ekspozycję można będzie oglądać w  Muzeum Dawnego Kupiectwa (Rynek 37). Z kolei o godz. 18:00 w Patio bloku śródrynkowego pod wieżą ratuszową będzie można wysłuchać koncertu wokalno-muzycznego w wykonaniu Studia Piosenki MDK w Świdnicy pod kierunkiem Mirosława Jabłońskiego pt. „Pielgrzym”. Natomiast o godz. 19:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) Ks. Biskup Ignacy Dec wygłosi wykład „Formacja filozoficzna i teologiczna Papieża Jana Pawła II”. Po wykładzie ok godz.20:30 zobaczyć można będzie film „Pójdź za Mną. Testament Jana Pawła II” w reż. Wandy Różyckiej – Zborowskiej.

W sobotę 18 maja 2013 r. o godz. 17:00 odbędzie się wieczór wspomnień o Janie Pawle II w gronie osobistych przyjaciół z udziałem Ks. Kardynała Henryka Kardynała Gulbinowicza oraz wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnicy Księdzu Prałatowi Janowi Bagińskiemu. Uroczystość będzie miała miejsce w Teatrze Miejskim (Rynek 44). Natomiast o godz. 18:00 – także w Teatrze Miejskim – poznamy „Profile Cyrenejczyka (1957)” – refleksje nad człowiekiem i jego miejscem w świecie po doświadczeniu II wojny światowej w wykonaniu uczniów I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy.

19 maja 2013 r., czyli w niedzielę na świdnickim Rynku w godz. 14:00 – 17:30 czeka nas Festyn dla dzieci, w ramach którego odbędzie się koncert zespołu „Arka Noego”. W tym samym czasie w Miejskiej Bibliotece Publicznej (ul. Franciszkańska 18) o godz. 15:30 rozważania o relacji pomiędzy wiarą a rozumem w świetle encykliki Jana Pawła II „Fides et Ratio” pod hasłem „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy” wygłoszą Zdzisław Grześkowiak oraz Robert Kaśków. Następnie wykład na temat „Wiara i rozum w symbolice architektonicznej oraz plastycznej świdnickiej katedry” wygłosi Wojciech Koryciński. Kulminacją Dni Papieskich będzie uroczysta Msza Święta w rocznicę urodzin Błogosławionego Jana Pawła II – o godz. 18:00 w Katedrze pw. Świętych Stanisława i Wacława. Liturgii będzie przewodniczyć Ksiądz Biskup Ignacu Dec. Także w Katedrze o godz. 20:00 wysłuchamy koncertu „In memoriam” poświęconego  Ofiarom Tragedii Smoleńskiej. Wykonawcą będzie Capella Cracoviensis.

Patronat Honorowy nad Dniami Papieskimi w 2013 r. objęli: Ks. Kardynał Henryk Kardynał Gulbinowicz, Ks. Biskup Ignacy Dec oraz Pan Wojciech Murdzek – Prezydent Miasta Świdnicy. Szczegółowy program wszystkich spotka, wydarzeń i imprez jest dostępny TUTAJ.

(kk)

Na podstawie: diecezjaswidnica.pl , um.swidnica.pl

Zobacz także
Za naszą Ojczyznę!
Znajdź się w „Żywym Betlejem”

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość