WYDARZENIA

Akcja na Jasnej Górze

Akcja Katolicka przybyła z pielgrzymką do Częstochowy. 15 czerwca 2013 r. do Sanktuarium Królowej Polski przybyły delegacje z wszystkich diecezji. Wspólnej modlitwie na wałach klasztoru jasnogórskiego przewodniczył Ksiądz Biskup Ignacy Dec – ordynariusz Diecezji Świdnickiej wraz z Biskupem Mariuszem Leszczyńskim – krajowym asystentem Akcji Katolickiej, Głównym celem pielgrzymowania członków i sympatyków Akcji Katolickiej była ekspiacja za znieważenie Cudownego Wizerunku Czarnej Madonny.

Sobotnia Eucharystia na Jasnej Górze poprzedzona była 2-dniową konferencją pod hasłem „Być solą ziemi – Akcja Katolicka w służbie apostolstwu.” Sympozjum odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Wśród referentów byli ks. dr Ireneusz Skubiś – redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela” oraz ks. dr Andrzej Jędrzejewski z Diecezji Radomskiej. Omawiane były m.in. wydany niedawno przez Episkopat Polski dokument „Wyzwania bioetyczne, przed którymi stoi współczesny człowiek” oraz rola laikatu w kontekście sekularyzacji.

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup Ignacy Dec zwrócił uwagę na potrzebę pogłębiania wiary, która stanowi najważniejszą odpowiedź na mnożące się trudne zjawiska społeczne. Zwracając się uczestników pielgrzymki – Biskup Świdnicki powiedział m.in.: >> Akcja Katolicka jest „bardzo ważnym ugrupowaniem apostolskim, odrodzonym w naszym kraju po upadku komunizmu, ugrupowaniem apostolskim składającym się z wiernych świeckich. Waszym głównym zadaniem jest wspieranie pasterzy Kościoła w budowaniu życia wiary w ludzkich sercach i troska o obecność Pana Boga i wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia publicznego naszego Narodu. <<

Na zakończenie liturgii Pani Halina Szydełko – prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej odmówiła w imieniu wszystkich członków stowarzyszenia akt zawierzenia Matce Bożej dzieła Akcji Katolickiej. Wśród uczestników tegorocznej i zapowiadanej przez Portal AKCJA pielgrzymki była Pani Monika Rejman – prezes Diecezjalnego Instytutu AK Diecezji Świdnickiej oraz ks. dr Sławomir Augustynowicz – asystent diecezjalny Akcji Katolickiej.

(kk)         

Zobacz także
Przyjmiemy dar nadziei
Koronka na ulicach naszych miast
2 komentarze

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status