WYDARZENIA

Dusza potrzebuje zdrowego pokarmu

Poszanowanie dla wartości wiary, prawdy i ojczyzny stanowi fundament rzeczywistej troski o dobro wspólne. Myśli te rozwinął Ksiądz Biskup Ignacy Dec w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. odprawianej wczoraj za ofiary Tragedii Smoleńskiej. Uroczystość związana z odsłonięciem i poświęceniem obelisku upamiętniającego ofiarę 96 naszych Rodaków z 10 kwietnia 2010 r. odbyła się 2 czerwca 2013 r. w Parafii pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich.

Najpierw odbył się – poprowadzony przez ks. Jana Srokę – apel pamięci. Wymienione zostały imiona i nazwiska wszystkich ofiar Tragedii Smoleńskiej i śpiewane były patriotyczne pieśni. Wspólną refleksję i modlitwę uświetniła Miejska Orkiestra Dęta oraz przybyłe poczty sztandarowe miejscowego Liceum Ogólnokształcącego oraz Gimnazjum Publicznego nr 1. Z Dzierżoniowa i Kłodzka przybyły także delegacje Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz członkowie Klubów Gazety Polskiej. Witając uczestników liturgii – ks. proboszcz Bogdan Wolniewicz – dziekan Dekanatu Ząbkowice Śląskie Południe – wyraził wielkie oczekiwanie, iż w naszym kraju będzie uszanowane prawo do publicznego wyznawania wiary i poszukiwania prawdy, także w odniesieniu do katastrofy smoleńskiej. Nawiązując do treści czytań mszalnych Ksiądz Biskup apelował, abyśmy >> nie rozcieńczali Ewangelii, aby dopasować ją do naszych zachcianek. << Wyraził też przekonanie, że prawda stanowi podstawę osobistego rozwoju każdego człowieka i spoiwo każdej wspólnoty. >> Dusza potrzebuje zdrowego pokarmu << – powiedział Ksiądz Biskup. Odnosząc się do problemów życia publicznego zwrócił uwagę na niepokojące próby manipulowania niezmiennymi zasadami etycznymi przez polityków przyznających się do katolicyzmu. Arcypasterz Diecezji Świdnickiej podziękował osobom, które zaangażowały się w piękny akt upamiętnienia 96 ofiar Tragedii Smoleńskiej na czele ze śp. Prezydentem Lechem Kaczyńskim. Określił osoby, które zginęły pod Smoleńskiem jako >> naszych bohaterów narodowych, którzy w swoich sercach i umysłach nieśli miłość do Polski. << Po liturgii Ksiądz Biskup Ignacy Dec oraz ksiądz proboszcz Bogdan Wolniewicz poświęcili odsłonięty obelisk. Posłanka Anna Zalewska odczytała list wystosowany przez Jarosława Kaczyńskiego – prezesa Prawa i Sprawiedliwości – do uczestników uroczystości w Ząbkowicach Śląskich.

Mieszkańcy oraz goście uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem. Obelisk posadowiony jest na placu kościelnym u stóp brzozy rosnącej w kształcie litery „V”. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie z historykiem Januszem Manieckim – dyrektorem Zespołu Szkół Społecznych STO w Bielawie, który poprowadził dyskusję na temat przemilczanych wątków mordu katyńskiego. Spotkanie to – według uczestników – było bardzo interesujące i planowana jest kontynuacja cyklicznych rozmów o Polsce już po wakacjach letnich. Akcentem towarzyszącym uroczystości w Ząbkowicach Śląskich była wystawa „Zbrodnia katyńska” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

(kk)

Zobacz także
Tajemnica cudu
Jesteśmy tylko „gośćmi” na tej ziemi
2 komentarze
  • […] krótki apel pamięci przy obelisku na Wzgórzu Świętej Jadwigi. Można będzie zapalić lampki przy tym szczególnym miejscu, gdzie w 2013 roku mieszkańcy Ziemi Ząbkowickiej postanowili utrwalić pamięć wobec wszystkich, którzy w 2010 […]

  • […] delegacji państwowej, którzy oddali życie pełniąc misję publiczną. Obelisk został ustawiony w czerwcu ub.r. dzięki inicjatywie społecznej. W obecności wielu mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych poświęcony został […]

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status