WYDARZENIA

Papież – świadek, patron, przewodnik

Wystawa medali pomyślana została jako opowieść o Janie Pawle II – błogosławionym Papieżu. Życie wielu z nas upływało w czasie jego pontyfikatu. Życie każdego z nas upływa w świecie, który bez niego byłby inny. Celem tej prezentacji jest próba syntezy apostolskiej posługi Karola Wojtyły.

Otwierają ją medale związane z wyborem oraz uroczystą inauguracją pontyfikatu. Następnie prezentowane są dzieła dokumentujące czasowy rytm pontyfikatu: medale annualne Stolicy Apostolskiej i autorska seria Józefa Stasińskiego, składająca się z 27 medali towarzyszących rok po roku upływającemu pontyfikatowi. Kolejna część to medale związane z pielgrzymkami Papieża: zagranicznymi – w tym również do ojczyzny oraz podróżami apostolskimi do różnych miejsc Italii. Dalsze części wystawy prezentują medale dokumentujące działania Papieża skierowane do Kościoła,, będące świadectwem troski o dobro wspólne całego świata i każdego człowieka, medale rocznicowe – będące znakiem towarzyszenia Papieżowi w jego osobistej historii, poświęcone pamięci i trosce Jana Pawła II o młodych, związane z różnymi formami upamiętniania osoby i dokonań Papieża. Grupa medali wydanych „post mortem” – stanowiące reakcję na odejście Papieża, a równocześnie pierwsze próby uchwycenia całościowego znaczenia pontyfikatu – to odrębna kategoria. Są ponadto medale związane z ogłoszeniem Jana Pawła II błogosławionym i stanowiące zapis papieskiego przesłania.

Wystawę „Papież – świadek, patron, przewodnik – Jan Paweł II w medalierstwie światowym”, która jest fascynującą kolekcją Bernarda Marka Adamowicza,  można oglądać w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy już tylko do najbliższej niedzieli. Zachęcamy !

(kk)

Więcej informacji na: Muzeum-kupiectwa.pl  

Zobacz także
Bliżej – pełna łączność
Apel o społeczną odpowiedzialność i modlitwę

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status