WYDARZENIA

Zawsze możesz wybrać MIŁOŚĆ

Odnajdowanie w drugim człowieku – nawet jeśli jest nieprzyjacielem – godności dziecka Bożego, umiejętność nieustannego wybaczania, pragnienie dobra w wymiarze duchowym dla każdej spotkanej osoby, bezwarunkowa wierność powołaniu kapłańskiemu i umiłowanie Kościoła – wspólnoty wiernych. To jedynie próba scharakteryzowania posługi, jaką pełnił Sługa Boży ksiądz kardynał François Xavier Nguyễn Văn Thuận.  >> Zawsze możesz wybrać Miłość << – to przesłanie, jakie zostawił nam niezwykły kapłan z Wietnamu.

Z inicjatywy duszpasterzy Parafii pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, w mijającym tygodniu osobiste świadectwo o księdzu kardynale złożyła jego rodzona i najmłodsza siostra Pani Elizabeth Nyugen. Fragmenty tego poruszającego wyznania publikowaliśmy już w Portalu AKCJA. Pani Elżbieta przybyła do nas z Kanady (gdzie mieszka wraz z rodziną) do Europy i przez niespełna dwa dni, jakie spędziła w Polsce, spotykała się z wiernymi, także młodzieżą. Wszyscy uczestnicy spotkań, które również zapowiadaliśmy, otrzymywali obrazki z wizerunkiem księdza kardynała oraz modlitwą, którą można odmawiać w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego.

Zarówno podczas spotkań w kościołach, jak i w szkołach, relacjonując życie swojego brata – Pani Elizabeth akcentowała zatroskanie księdza kardynała o powierzonych mu wiernych. Ksiądz François Xavier spędził bez wyroku w więzieniu trzynaście lat, z czego dziewięć w odosobnieniu. Dramatycznie przeżywał odebranie mu możliwości posługiwania w diecezji, której był już wtedy biskupem. Dzięki łasce i głębokiej wierze zdołał uczynić z kolejnych miejsc uwięzienia, przestrzeń posługi duszpasterskiej i katechizacji. Zapamiętywanie, wraz z innymi więźniami, fragmentów Biblii i ich rozważanie przy każdej możliwej okazji, trud sprawowania Eucharystii oraz sakramentu pokuty wbrew ograniczeniom i zakazom, z jakimi się spotykał, krytyczne okoliczności kontaktów z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego – wszystko stawało się okazją do ewangelizacji. Warto dodać, że jednym z krewnych księdza kardynała był obalony przez komunistów i zamordowany przez nich w 1963 r. demokratyczny prezydent Wietnamu Ngô Đình Diệm. Ksiądz kardynał miał zatem świadomość, że jego los zależy – po ludzku – jedynie od kaprysów władzy. Po uwolnieniu umożliwiono mu wyjazd do Rzymu, po czym zakazano powrotu. To sprawiło, iż resztę życia spędził w Rzymie, m.in., jako przewodniczący Papieskiej Komisji Iustitia et Pax. Ponad rok przed śmiercią został kreowany na kardynała przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Zmarł na skutek choroby nowotworowej w 2002 r., a proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat później.

Papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi – nadziei chrześcijańskiej” z roku 2007 napisał: >> Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc – tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei – On może mi pomóc. Gdy jestem skazany na całkowitą samotność… ale modlący się nigdy nie jest całkowicie samotny. Niezapomniany Kardynał Nguyễn Văn Thuận, który spędził w więzieniu 13 lat, z czego 9 w izolacji, pozostawił nam cenną książkę: Modlitwy nadziei. Tam, w sytuacji wydawałoby się totalnej desperacji, słuchanie Boga, możliwość mówienia do Niego, dawały mu rosnącą siłę nadziei, która po uwolnieniu pozwoliła mu stać się dla ludzi całego świata świadkiem nadziei – tej wielkiej nadziei, która nie gaśnie nawet podczas nocy samotności. <<

Pani Elizabeth Nyugen, której w Polsce towarzyszyła siostra Teresa – urszulanka, nawiedziła Bazylikę Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Uczestniczyła tam we Mszy św. odprawionej przez księdza Jana Srokę i wpisała się do księgi pamiątkowej Sanktuarium. Dzień wcześniej brała też udział we Mszy św. odprawionej w kościele adoracyjnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. Współcelebransem liturgii był ksiądz Jerzy Szady – pallotyn. Spotkała się z uczniami Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Józefa Wybickiego w Ząbkowicach Śląskich oraz Publicznego Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Przyłęku. Odwiedziła Siostry Salezjanki w Pieszycach i Siostry Klaryski w Ząbkowicach Śląskich. Gościła w Parafii pw. Św. Antoniego w Pieszycach podejmowana przez księdza  prałata Edwarda Dzika. W Parafii pw. Św. Jadwigi interesowała się pracami renowacyjnymi prowadzonymi w kościele, o czym opowiadał ksiądz dziekan Bogdan Wolniewicz. Udzieliła też wywiadu dla Radia Maryja, który przeprowadził ojciec Mirosław Grakowicz – redemptorysta. Na zakończenie pobytu w Polsce wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy poświęcili swój czas na wysłuchanie świadectwa o posłudze jej brata.

Modlitwa

Wszechmogący i wieczny Boże,

Ojcze, Synu i Duchu Święty,

składam dziękczynienie za dane

Kościołowi  heroiczne świadectwo

Kardynała Franciszka Ksawerego Van Thuan.

Cierpienie, które doświadczył w więzieniu,

jednoczył z cierpiącym Chrystusem

i powierzył macierzyńskiej opiece Maryi,

i jest ono dla Kościoła i świata jaśniejącym

przykładem jedności i przebaczenia,

sprawiedliwości i pokoju.

Jego miłość i posługa biskupia

promieniuje światłem wiary,

entuzjazmem  nadziei i ciepłem miłości.

Teraz, nasz Panie, przez jego wstawiennictwo

i  według Twojej Woli,  udziel mi łaski

którą upraszam w nadziei, że będzie on szybko

wyniesiony do chwały świętości.

Amen.

 

Imprimatur

+ Giampaolo Crepaldi

16 września 2007 

(kk)

 

Zobacz także
W łączności z Jezusem i młodzieżą w Rio
Siostra Tadeusza prosi o pomoc

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status