WYDARZENIA

Zawsze możesz wybrać MIŁOŚĆ

Odnajdowanie w drugim człowieku – nawet jeśli jest nieprzyjacielem – godności dziecka Bożego, umiejętność nieustannego wybaczania, pragnienie dobra w wymiarze duchowym dla każdej spotkanej osoby, bezwarunkowa wierność powołaniu kapłańskiemu i umiłowanie Kościoła – wspólnoty wiernych. To jedynie próba scharakteryzowania posługi, jaką pełnił Sługa Boży ksiądz kardynał François Xavier Nguyễn Văn Thuận.  >> Zawsze możesz wybrać Miłość << – to przesłanie, jakie zostawił nam niezwykły kapłan z Wietnamu.

Z inicjatywy duszpasterzy Parafii pw. Św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, w mijającym tygodniu osobiste świadectwo o księdzu kardynale złożyła jego rodzona i najmłodsza siostra Pani Elizabeth Nyugen. Fragmenty tego poruszającego wyznania publikowaliśmy już w Portalu AKCJA. Pani Elżbieta przybyła do nas z Kanady (gdzie mieszka wraz z rodziną) do Europy i przez niespełna dwa dni, jakie spędziła w Polsce, spotykała się z wiernymi, także młodzieżą. Wszyscy uczestnicy spotkań, które również zapowiadaliśmy, otrzymywali obrazki z wizerunkiem księdza kardynała oraz modlitwą, którą można odmawiać w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego.

Zarówno podczas spotkań w kościołach, jak i w szkołach, relacjonując życie swojego brata – Pani Elizabeth akcentowała zatroskanie księdza kardynała o powierzonych mu wiernych. Ksiądz François Xavier spędził bez wyroku w więzieniu trzynaście lat, z czego dziewięć w odosobnieniu. Dramatycznie przeżywał odebranie mu możliwości posługiwania w diecezji, której był już wtedy biskupem. Dzięki łasce i głębokiej wierze zdołał uczynić z kolejnych miejsc uwięzienia, przestrzeń posługi duszpasterskiej i katechizacji. Zapamiętywanie, wraz z innymi więźniami, fragmentów Biblii i ich rozważanie przy każdej możliwej okazji, trud sprawowania Eucharystii oraz sakramentu pokuty wbrew ograniczeniom i zakazom, z jakimi się spotykał, krytyczne okoliczności kontaktów z funkcjonariuszami reżimu komunistycznego – wszystko stawało się okazją do ewangelizacji. Warto dodać, że jednym z krewnych księdza kardynała był obalony przez komunistów i zamordowany przez nich w 1963 r. demokratyczny prezydent Wietnamu Ngô Đình Diệm. Ksiądz kardynał miał zatem świadomość, że jego los zależy – po ludzku – jedynie od kaprysów władzy. Po uwolnieniu umożliwiono mu wyjazd do Rzymu, po czym zakazano powrotu. To sprawiło, iż resztę życia spędził w Rzymie, m.in., jako przewodniczący Papieskiej Komisji Iustitia et Pax. Ponad rok przed śmiercią został kreowany na kardynała przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Zmarł na skutek choroby nowotworowej w 2002 r., a proces beatyfikacyjny rozpoczął się pięć lat później.

Papież Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi – nadziei chrześcijańskiej” z roku 2007 napisał: >> Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. Jeśli nie ma już nikogo, kto mógłby mi pomóc – tam, gdzie chodzi o potrzebę albo oczekiwanie, które przerastają ludzkie możliwości trwania w nadziei – On może mi pomóc. Gdy jestem skazany na całkowitą samotność… ale modlący się nigdy nie jest całkowicie samotny. Niezapomniany Kardynał Nguyễn Văn Thuận, który spędził w więzieniu 13 lat, z czego 9 w izolacji, pozostawił nam cenną książkę: Modlitwy nadziei. Tam, w sytuacji wydawałoby się totalnej desperacji, słuchanie Boga, możliwość mówienia do Niego, dawały mu rosnącą siłę nadziei, która po uwolnieniu pozwoliła mu stać się dla ludzi całego świata świadkiem nadziei – tej wielkiej nadziei, która nie gaśnie nawet podczas nocy samotności. <<

Pani Elizabeth Nyugen, której w Polsce towarzyszyła siostra Teresa – urszulanka, nawiedziła Bazylikę Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Uczestniczyła tam we Mszy św. odprawionej przez księdza Jana Srokę i wpisała się do księgi pamiątkowej Sanktuarium. Dzień wcześniej brała też udział we Mszy św. odprawionej w kościele adoracyjnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ząbkowicach Śląskich. Współcelebransem liturgii był ksiądz Jerzy Szady – pallotyn. Spotkała się z uczniami Gimnazjum Publicznego nr 1 im. Józefa Wybickiego w Ząbkowicach Śląskich oraz Publicznego Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Przyłęku. Odwiedziła Siostry Salezjanki w Pieszycach i Siostry Klaryski w Ząbkowicach Śląskich. Gościła w Parafii pw. Św. Antoniego w Pieszycach podejmowana przez księdza  prałata Edwarda Dzika. W Parafii pw. Św. Jadwigi interesowała się pracami renowacyjnymi prowadzonymi w kościele, o czym opowiadał ksiądz dziekan Bogdan Wolniewicz. Udzieliła też wywiadu dla Radia Maryja, który przeprowadził ojciec Mirosław Grakowicz – redemptorysta. Na zakończenie pobytu w Polsce wyraziła wdzięczność wszystkim, którzy poświęcili swój czas na wysłuchanie świadectwa o posłudze jej brata.

Modlitwa

Wszechmogący i wieczny Boże,

Ojcze, Synu i Duchu Święty,

składam dziękczynienie za dane

Kościołowi  heroiczne świadectwo

Kardynała Franciszka Ksawerego Van Thuan.

Cierpienie, które doświadczył w więzieniu,

jednoczył z cierpiącym Chrystusem

i powierzył macierzyńskiej opiece Maryi,

i jest ono dla Kościoła i świata jaśniejącym

przykładem jedności i przebaczenia,

sprawiedliwości i pokoju.

Jego miłość i posługa biskupia

promieniuje światłem wiary,

entuzjazmem  nadziei i ciepłem miłości.

Teraz, nasz Panie, przez jego wstawiennictwo

i  według Twojej Woli,  udziel mi łaski

którą upraszam w nadziei, że będzie on szybko

wyniesiony do chwały świętości.

Amen.

 

Imprimatur

+ Giampaolo Crepaldi

16 września 2007 

(kk)

 

Zobacz także
Idźcie i głoście
Aby zaprzestano zabijania najbardziej bezbronnych

Zostaw komentarz

Treść*

Twoje Imię*
Strona www

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Akcja KatolickaAkcja Katolicka Diecezji ŚwidnickiejBardoBenedykt XVIBiskup ŚwidnickiBoże NarodzeniechrześcijaństwoDiecezja ŚwidnickaEpiskopat PolskietykaEucharystiaewangelizacjafilmfotografiaFranciszekGłuszycaIgnacy DecJan Paweł IIJasna GóraJezus ChrystusKościółkulturaMagdalena JaroszMaryjamediamiłosierdziemodlitwaMonika RejmanmłodzieżpatriotyzmPielgrzymkapolitykaPolskaproliferekolekcjerodzinaSławomir AugustynowiczUrszula FurtakvideowiaraWielki PostZąbkowice ŚląskieŚwidnicaświadectwoświętość